Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Datum na faktuře, datum v DE - shrnutí  (Přečteno 2714 krát)

evitschka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
Datum na faktuře, datum v DE - shrnutí
« kdy: Září 03, 2008 »

Prosím o shrnutí problematiky uvádění dat a dokladů v DE:

Příklad1: Nakoupím materiál přes internet (např. 1.9.) a ten stejný den provedu platbu převodem z účtu. Až přijde zásilka, je u ní faktura. Na faktuře je uvedené datum vystavení (předpokládám, že je to datum, kdy platba přišla na jejich účet, např. 4.9.). Jaké datum mám dát do DE a na jaký doklad se v DE odvolávat - na fakturu nebo na výpis z účtu?

Příklad2: Nakoupím materiál přes internet (např. 1.9.), platba bude na dobríku. Se zásilkou přijde faktura s datumem vystavení (=datum odeslání zásilky, např. 4.9.). Jaké datum mám dát do DE a na jaký doklad se v DE odvolávat - na fakturu nebo na ústřižek z dobírkové složenky?

Díky moc,
Eva
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Datum na faktuře, datum v DE - shrnutí
« Odpověď #1 kdy: Září 03, 2008 »

V daňové evidenci máte evidovat příjmy a výdaje, pevná pravidla pro vedení DE nejsou stanovena. Způsob evidence si volíte sami tak, jak vám to vyhovuje. Samotné vydané a přijaté faktury nejsou dokladem o příjmech a výdajích. Dokud nedojde k jejich úhradě,  jsou jen vašimi pohledávkami, případně závazky.
Postupovala bych takto:
V příkladu č.1 se výdaj uskutečnil1.září, kdy jste provedli úhradu z účtu a výdaj budete dokládat výpisem z BÚ. Do DE bych tedy zapsala výdaj s datem 1.9. a odvolala se na příslušnou fakturu, ze které bude vyplývat, o jaký výdaj se jedná (co jste vlastně kupovali, že to byl opravdu výdaj na podnikání). Nic vám ale nebrání uplatnit si výdaj později, než jste jej učinili, třeba k 4.9., kdy byla vystavena faktura. Zdaňovacím obdobím je kalendářní rok, takže byste teoreticky mohli výdaj zapsat  k 31.12.:-)
U příkladu č. 2 je opět důležité, kdy jste uskutečnili platbu a to je den, kdy si vyzvednete a zaplatíte dobírku na poště. K tomuto datu si můžete nejdříve uplatnit výdaj na podnikání.
IP zaznamenána

evitschka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
Datum na faktuře, datum v DE - shrnutí
« Odpověď #2 kdy: Září 17, 2008 »

Citace: Zdena
...U příkladu č. 2 je opět důležité, kdy jste uskutečnili platbu a to je den, kdy si vyzvednete a zaplatíte dobírku na poště. K tomuto datu si můžete nejdříve uplatnit výdaj na podnikání.
Ještě prosím pro upřesnění - když si dobríku vyzvedávám na poště, nedávají mi žádný doklad o tom, že jsem to převzala. Podepíšu jim akorát převzetí a to si nechávají na poště. Mám po nich nějaký doklad vyžadovat, nebo stačí faktura přiložená v balíku?
Díky,
Eva
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Datum na faktuře, datum v DE - shrnutí
« Odpověď #3 kdy: Září 17, 2008 »

Pokud vyzvedáváte dobírky častěji, tak od pošty vyžadujte doklad o převzetí peněz a nedejte se odbýt:-) Chybějící potvrzení pošty jsem někdy nahradila vystřiženou částí obalu zásilky (bohužel, bez data úhrady), nebo jsem si dodatečně vyžádala od dodavatele potvrzení platby mailem. Je sice logické, že se bez zaplacení dobírky nedostanete do balíčku s fakturou, ale vysvětlujte to správci daně. Vedete daňovou evidenci a ta je založena na peněžní bázi, proto byste měla umět prokázat zaplacení.
IP zaznamenána
Stran: [1]