Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: OSVČ vedlejší, zálohy na SP ano? Případně platit od kdy?  (Přečteno 2811 krát)

LCH

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 48

Dobrý den, jsem OSVČ vedlejší a nemám zcela jasno, jestli jsem nebo nejsem povinen platit zálohy na SP. V zaměstnání mám plný úvazek s přibližně průměrnou mzdou + mi za loňský rok vyšel zisk za SVČ kolem 70 tisíc. Narážím na pojem \"rozhodná částka\", která určuje, zda mám platit zálohy nebo ne, ale nenašel nejsem si jistý, jestli ta rozhodná částka je posuzována vzhledem k příjmu ze zaměstnání nebo ze SVČ. A podotázka, pokud bych náhodou byl povinen platit zálohy na SP, měl jsem je platit hned od začátku roku nebo až od podání přehledu? Děkuji, hezký den.
Luděk.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387

Dobrý den, pokud jste začal podnikat během  roku 2013, jako osvč vedlejší jste nemusel platit zálohy na SP, ty začnete platit až po podání přehledu za rok 2013.
Pokud jste podnikal už před rokem 2013, a nevznikla Vám povinnost platit zálohy z přehledu za rok 2012, je v pořádku, že jste neplatil.
IP zaznamenána

LCH

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 48

Děkuji, podnikám od 2010 a zatím mi povinnost platit zálohy nenastala, ale za 2013 byl příjem ze SVČ už trochu vyšší, tak si nejsem jistý, jestli zálohy platit budu muset nebo ne. Bylo by možno jednoduše popsat kritérium, dle kterého se při OSVČ vedlejším rozliší, zda jsem nebo nejsem povinen platit zálohy? Nebo je to tak, že dokud jsem OSVČ vedlejší, nemůže nastat stav, že bych platit zálohy musel? Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Rozhodná částka se posuzuje vzhledem k průměrnému daňovému základu z podnikání, příjmy ze zaměstnání tu nehrají roli. Jestliže vyšel zisk 70 tis. Kč, tak jste dosáhl rozhodné částky. Po podání přehledu doplatíte pojistné za rok 2013 a začnete platit zálohy na rok 2014.

Zálohy na SP: v prvním roce podnikání bez záloh, ještě nevíte, zda budete účasten důchodového pojištění (zda dosáhnete rozhodné hranice). Pokud po skončení roku zjistíte, že vznikla povinná účast na důchodovém pojištění OSVČ vedlejší, tak po podání přehledu doplatíte pojistné za předcházející rok a začnete platit zálohy na další rok. Jestliže v dalším roce nevznikne povinná účast, tak se zaplacené zálohy vrátí a v následujícím roce je nebudete platit.
IP zaznamenána

LCH

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 48

Děkuji za odpověď, která mě úplně nepotěšila, ale co se dá dělat. Ještě poslední maličkost, pro povinnou účast na DP OSVČ vedlejší je jiná rozhodná částka, než pro povinnost placení záloh SP?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Ne, je to jedno a to samé.
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719

Při DZ ( zisku ) do 62 121 Kč / rok 2013  nejste účasten důchodového pojištění a zálohy není povinnost platit.
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719

Nezapomněl jste na nějaký výdaj, který by snížil zisk ?
IP zaznamenána
Stran: [1]