Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: ukončení životního pojištění a daň z příjmů  (Přečteno 2714 krát)

Babulka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10

Dobrý večer, mohl by mi někdo poradit? Nechala jsem se \"ukecat\" od jednoho pojišťováka (teď mu právě nemohu přijít na jméno) a ukončila jsem dvě pojistky-životní pojištění a založila jsem si nové, prý o dost výhodnější. Jsem hloupá, že jsem si to nezjistila dříve, než jsem je ukončila. Přesvědčil mně a dušoval se, že když pojistky ukončím a převedu odbytné z pojistek na nové pojištění, tak nemusím dodaňovat uplatněné snížení základu daně z příjmu. Nyní mi přišly dopisy od pojišťoven o ukončení, kde mně upozorňují na moji povinnost dodanit částky o které jsem si snížila daňový zaklad. Jak postupovat? Jednu pojistku mám od roku 2001 a druhou od roku 2007. Mají se dodanit všechny roky? To by byla šílená částka a šílená daň, na kterou popravdě nemám peníze. Mohu si na toho pojišťovacího agenta vůbec někde stěžovat?  Moc mi to nepomůže. Pojišťovny mi oznámily kolik dělá odbytné a zjistila jsem, že jsem přišla skoro o  30 tis. a ještě abych platila daň!?Nevím, co dělat. Děkuji za rychlou odpověď. Hezký večer.
IP zaznamenána

JitkaK

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 154
ukončení životního pojištění a daň z příjmů
« Odpověď #1 kdy: Únor 17, 2014 »

každou smlouvu můžete stornovat do dvou měsíců od jejího založení a původní smlouvy můžete reaktivovat (např. kooperativa má půl roku na reaktivaci), jiné pojišťovny byste si musela zjistit, to nevím, ale určitě mají nějakou dobu na reaktivaci. pokud jste přišla o tolik peněz, je asi lepší toto řešení.

jinak se dodaňuje od počátku založení těch smluv, roky, které jste si uplatnila na snížení základu daně.
názory se různí, už jsem tuto problematiku několikrát zjišťovala, je to zvláštní, ale každý FÚ se na to dívá jinak, že při převedení odbytného na jinou pojistku, která splňuje podmínky pro uplatnění pojistného na snížení základu daně, se nemusí dodaňovat. jedna pracovnice FÚ mi řekla, že ty peníze nesmí projít vaším účtem, že musí jít zrovna z jedné pojistky na druhou.
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
ukončení životního pojištění a daň z příjmů
« Odpověď #2 kdy: Únor 17, 2014 »

Dobrý den, mám názor, že pokud převedete PŘÍMO  na novou pojistku ( nebude nic vyplaceno, Kč neprojdou přes Vás ), nebudete muset dodaňovat.

Odevzdávali jsme již několikrát DAP s potvrzeními pojišťoven, kdy čísla smluv se neshodovaly ( právě z důvodu převodu na nové smlouvy) a FÚ
uplatnění odpočtu akceptoval.
IP zaznamenána

avatavs

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 78
ukončení životního pojištění a daň z příjmů
« Odpověď #3 kdy: Únor 17, 2014 »

A když by došlo na dodaňování,tak prý snad až od roku 2006,za dřívější roky se prý nemuselo....někde jsem to nedávno četla.
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
ukončení životního pojištění a daň z příjmů
« Odpověď #4 kdy: Únor 19, 2014 »

Dnes jsem narazila na článek, kde se uvádí, za jak dlouho dodanit zrušené životky, penzijka.

životní pojištění - dodaňuje se od počátku smlouvy - poprvé bylo možno uplatnit za rok 2001
penzijka           -  dodaňují se odečty, které byly uplatněny za rok 2006 a později
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
ukončení životního pojištění a daň z příjmů
« Odpověď #5 kdy: Únor 19, 2014 »

Dobrý den, paní Jaromíro, je v tom článku i odkaz na nějaký zákon, paragraf, kde to najdu černé na bílém? Díky, Jana
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
ukončení životního pojištění a daň z příjmů
« Odpověď #6 kdy: Únor 20, 2014 »

Dobrý den, Jani, ne ve článku odkaz na §, zákon není.
Jedná se o jeden z článků, které v období daní vychází a radí jak vyplnit daňové přiznání.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
ukončení životního pojištění a daň z příjmů
« Odpověď #7 kdy: Únor 20, 2014 »

Povinnost dodanit částky penzijního připojištění, o které byl snížen základ daně, byla stanovena až novelou ZDP č. 545/2005 Sb., která nabyla účinnosti 1.1.2006.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
ukončení životního pojištění a daň z příjmů
« Odpověď #8 kdy: Únor 20, 2014 »

Jestli pan pojišťovák tak báječně poradil v roce 2014, tak by se snad dal proti němu použít § 5 odst. 1 nového občanského zákoníku a žádat náhradu škody.

§ 5
(1) Kdo se veřejně nebo ve styku s jinou osobou přihlásí k odbornému výkonu jako příslušník určitého povolání nebo stavu, dává tím najevo, že je schopen jednat se znalostí a pečlivostí, která je s jeho povoláním nebo stavem spojena. Jedná-li bez této odborné péče, jde to k jeho tíži.
IP zaznamenána
Stran: [1]