Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: zbavení se zásob - darování  (Přečteno 3800 krát)

HankaBohmova

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
zbavení se zásob - darování
« kdy: Únor 11, 2014 »

Dobrý večer, prosím o radu. Při nadbytku obtížně prodejných zásob (textil), něco vyhodím, něco rozdám. Jestli jsem dobře hledala v zákoně, když bude řádný protokol o likvidaci, můžu pořizovací cenu vyhozeného oblečení uplatnit jako daňový výdaj, zato když je vyhodím \"jen tak do popelnice\", tak musí z výdajů pryč, chápu to dobře?

A jak je to s tím darováním? Je možné se takto zbavit zásob, abych je mohla ponechat jako daňový výdaj? Nebo je musím z výdajů vyškrtnout?
Jedná se mi o daňovou evidenci, neplátce DPH.

Děkuju za odpověď.

Hanka
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14836
zbavení se zásob - darování
« Odpověď #1 kdy: Únor 12, 2014 »

Ano, chápete to dobře. Při darování také musíte vyškrtnout z výdajů, nebyl to výdaj na dosažení příjmů (při darování žádný příjem nemáte).
Nemůžete udělat výprodej a prodat nespojeným osobám za symbolické ceny?
IP zaznamenána

HankaBohmova

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
zbavení se zásob - darování
« Odpověď #2 kdy: Únor 13, 2014 »

Děkuju moc pěkně!
Ano, asi to půjde udělat přes prodej za velmi sníženou cenu. Jde tam o prokazatelně špatnou kvalitu, takže se to obhájí.
IP zaznamenána

LenkaB

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 20
zbavení se zásob - darování
« Odpověď #3 kdy: Listopad 18, 2015 »

Mohu se prosím zeptat, paní Zdeno, v jakém zákokě a § najdu, že musím vyškrtnout darované zásoby z výdajů? Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14836
zbavení se zásob - darování
« Odpověď #4 kdy: Listopad 18, 2015 »

Zákon o daních z příjmů, § 24 odst. 1: \"Výdaje (náklady) vynaložené na dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů se pro zjištění základu daně odečtou ve výši ?..\". Jestliže zásoby darujete, tak nemáte žádný příjem, ke kterému byste mohla uplatnit výdaje. Při vedení DE jste si uplatnila daňový výdaj hned při nákupu zásob. Tento výdaj se darováním zásob stává zpětně daňově neúčinným a musíte jej \"vyškrtnout\".

K příjmům a k uznatelnosti výdajů vizte § 24 odst. 3: \"U poplatníků, u nichž zdanění podléhají pouze příjmy z podnikatelské nebo jinak vymezené činnosti, a u veřejně prospěšných poplatníků se jako výdaje (náklady) uznávají pouze výdaje vynaložené na dosažení, zajištění a udržení příjmů, které jsou předmětem daně.\"

A dále § 25 odst. 1, písm. t):
(1) Za výdaje (náklady) vynaložené k dosažení, zajištění a udržení příjmů pro daňové účely nelze uznat zejména
t) výdaje na reprezentaci, kterými jsou zejména výdaje na pohoštění, občerstvení a dar; za dar se nepovažuje reklamní nebo propagační předmět..
IP zaznamenána
Stran: [1]