Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Neplátce DPH a zaměstnanec na DPP  (Přečteno 4572 krát)

xh5

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
Neplátce DPH a zaměstnanec na DPP
« kdy: Leden 16, 2014 »

Dobrý den,

pokud mám založenou živnost jako neplátce DPH, odvádím nějaké daně za zaměstnance po podpisu DPP?

Figuruji i jako redaktor a někteří mí zaměstnanci mi z odměny nic nesráželi, proto mi to není jasné. Nesráží se něco pouze pokud je živnostník plátcem DPH? Nebo jak to ve skutečnosti je?

Děkuji za odpověď. :)
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
Neplátce DPH a zaměstnanec na DPP
« Odpověď #1 kdy: Leden 16, 2014 »

Dobrý den,

daň z DPP se odvádí podle toho, zda zaměstnanec podepsal Prohlášení k dani ( růžový dvoulist - tento se podepisuje pro každý rok, vždy do 15.února,
letos do 17.února- 15.2. je sobota) a podle výše výdělku. Zaměstnanec může současně podepsat pouze u 1 zaměstnavatele.

Pokud podepíše     - daň 15% se snižuje o základní slevu na poplatníka, jedná se o zálohovou daň, v případě podání DAP se uvádí
Pokud nepodepíše - daň 15% se odvede FÚ, jedná se o daň srážkovou do výše 10 000 Kč, je to konečná daň, v DAP se neuvádí
                              nad částku 10 000 Kč  zálohovou.

Jestli je zaměstnavatel plátce nebo neplátce DPH, nemá žádný vliv.
IP zaznamenána

xh5

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
Neplátce DPH a zaměstnanec na DPP
« Odpověď #2 kdy: Leden 16, 2014 »

Děkuji za odpověď. Pokud tedy podepíše Prohlášení k dani, pak vyplácím výplatu v plné výši a neodvádím již nic státu? Rozumím tomu správně?
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
Neplátce DPH a zaměstnanec na DPP
« Odpověď #3 kdy: Leden 17, 2014 »

Ano, pokud mu daň nevyjde vyšší jak 2070 Kč ( což je základní sleva na poplatníka ).
IP zaznamenána

Helena21

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 15
Neplátce DPH a zaměstnanec na DPP
« Odpověď #4 kdy: Únor 03, 2014 »

Dobrý den,jsem OSČV a Budu mít od února brigádnici na DPP, prohlášení k dani podepíše. Daň bude nižší, než sleva na poplatníka, na FÚ tedy neodvádím nic, ani nejsem povina je nějak informovat o tom, že nebude daň odvedena? Co jsem povina evidovat, mohu si jen sama vést složku zaměstanace a prostě s kalkulačkou spočítat mzdu, kterou následně vyplatím a čísla uvedu až do daňpvého přiznání? Moc děkuji za osvětlení!!

Uvažuji správně?

výdělek 4700 - zdravotní a soc se neplatí, tedy z toho 15% = 705 - 2070= -1365 TO ZNAMENA BRIGADNICI VYPLATIM 4700 A DÁLE TO NEŘEŠÍM?


Na FU tedy jen nahlásím, že zaměstnance mám, a takto to pak uvedu v daňovém přiznání? Potvrzení o výši přijmů brigádnici pak také vystavím na základě těchto čísel?

Jde mi o to zda si to zvládnu takhle udělat a vše vypočítat a vystavit sama. Opravdu děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
Neplátce DPH a zaměstnanec na DPP
« Odpověď #5 kdy: Únor 03, 2014 »

Dobrý den,

Ano, brigádnici vyplatíte, jak píšete a v průběhu roku dále nic neřešíte.

Na FÚ se zaregistrujte jako plátce daně ze závislé činnosti. Po skončení roku 2014 odevzdáte na FÚ Vyúčtování daně z příjmů ze závislé činnosti, z tohoto vyúčtování FÚ zjistí, proč jste v průběhu roku neodváděla zálohy.

V daňovém přiznání se Vám mzdy  projeví ve výdajích a v tabulce D str.2 přílohy 1 DAP.
Pokud bude chtít paní udělat roční zúčtování, tak jí ho provedete na základě její žádosti - str.3,4 Prohlášení poplatníka.
Pokud si bude chtít podat DAP, vystavíte jí potvrzení o příjmech.
Pokud nebude chtít od Vás provést  zúčtování ani vystavit Potvrzení o příjmech, je hotovo ! Tím, že paní podepsala prohlášení, nemá povinnost podávat
DAP ( pokud nemá povinnost z jiných důvodů - jiné souběžné zaměstnání.....)
IP zaznamenána

Helena21

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 15
Neplátce DPH a zaměstnanec na DPP
« Odpověď #6 kdy: Únor 04, 2014 »

Musím opravdu poděkovat nejen za skvělou odpověď, ale i za celé tyto stránky a diskuzi. Na stejné věci jsem se dotazovala na finančním úřadě, kde mi nejsou nikdy schopni normálně a jasně odpovědět.
Ona brigádnice si bude podávat dańové přiznání, tedy jí vystavím potvrzení o přijmech. Děkuji! Helena
IP zaznamenána

Helena21

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 15
Neplátce DPH a zaměstnanec na DPP
« Odpověď #7 kdy: Únor 10, 2014 »

Dobrý den, mohu se ještě zeptat, jak by to bylo pokud by měla slečna brigádnice DPč? Nakonec by to pro mě bylo vhodnější i z hlediska pojistkyí. Do kolika kč měsíčně se neplatí zdr. a soc.? Stále 2500 Kč/měsíc? Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Neplátce DPH a zaměstnanec na DPP
« Odpověď #8 kdy: Únor 13, 2014 »

ZP a SP se neplatí do 2.499,-Kč/měs., DPČ musí být uzavřena jako zaměstnání malého rozsahu.
IP zaznamenána

Helena21

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 15
Neplátce DPH a zaměstnanec na DPP
« Odpověď #9 kdy: Únor 14, 2014 »

Citace: Zdena
ZP a SP se neplatí do 2.499,-Kč/měs., DPČ musí být uzavřena jako zaměstnání malého rozsahu.
Dobrý den, děkuji za odpověď, co z toho pro mě vyplývá, zaměstnání malého rozsahu? Tedy kromě toho, že smlouva se bude jmenovat dpč místo dpp? omlouvám se že se tak hloupě ptám, ale vyplývají z toho pro mě nějaké další povinnosti? Slečna odpracuje cca 25 hodin měsíčně, ale pravidelně...nevím jestli to skousne dpp :-( předem děkuji za odpověď!
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Neplátce DPH a zaměstnanec na DPP
« Odpověď #10 kdy: Únor 14, 2014 »

Z DPČ buď musí být zřejmé, že byla sjednána měsíční odměna nižší než 2.500,- Kč, nebo se nedá předem zjistit, jakou bude mít měsíční odměnu (v DPČ např. stanoveno, že bude pracovat nepravidelně dle potřeb zaměstnavatele, maximálně xx hodin týdně, odměna xx Kč/hod.). Pokud by DPČ nesplňovala podmínky ZMR, tak se odvádí SP i z částek do 2.499,- Kč, ZP se neodvádí.

Volila bych DPP, je to jednodušší a hlavně si může vydělat až 10.000,- Kč měsíčně bez odvodů ZP a SP. DPP lze uzavřít i na opakující se činnosti.
IP zaznamenána
Stran: [1]