Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Práce na dohodu o provedení práce v předčasném důchodu  (Přečteno 4511 krát)

terezaf

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7

Dobrý den,
chci se zeptat, k možnosti práce osoby v předčasném důchodu na dohodu o provedení práce. Bude vydělávat méně než 10 000 Kč, 300 hod taktéž nenaplní, ale není mi jasné, zda může podepsat prohlášení na dani, když přece slevu na poplatníka nelze přiznat podle nových pravidel důchodcům, kteří k 1.1. pobírali důchod. Je nějaká možnost, jak platit co nejmenší daň?
S pozdravem,
Tereza F.
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Práce na dohodu o provedení práce v předčasném důchodu
« Odpověď #1 kdy: Leden 11, 2014 »

dobrý den.
Předčasný starobní důchod je také starobní důchod, a proto takovému pracovníkovi nelze slevu na poplatníka uplatnit. Nemůžete DPP sepsat s někým jiným :-).
Pozitivní zpráva je, že pravděpodobně od 1.1.2016 toto omezení již nebude platit. Vizte §35 ba odst.1 Zákona o daních z příjmů.
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
Práce na dohodu o provedení práce v předčasném důchodu
« Odpověď #2 kdy: Leden 11, 2014 »

Dobrý večer,

je výhodné podepsat prohlášení ( přestože nemůže uplatnit slevu na poplatníka), pokud uplatňuje jiné slevy ( životky, penzijka, úroky z úvěrů
atd.), aby mohl tyto slevy v rámci RZÚD nebo podání DAP uplatnit .Pokud těchto slev nevyužívá, tak je to zbytečné.
IP zaznamenána

leeda

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 24
Práce na dohodu o provedení práce v předčasném důchodu
« Odpověď #3 kdy: Leden 30, 2014 »

Dobrý den,
moc prosím o radu ohledně DPP v roce 2014, trochu mi to zamotalo hlavu. Chtěla bych se zeptat na 2 případy:
1. důchodkyně (předčasná) sepíše DPP, bude mí příjem do 10000 Kč. Za rok 2014 bude chtít uplatnit slevu na životní pojištění a penzijní připojištění, takže by měla podepsat Prohlášení poplatníka a bude se jí srážet zálohová daň v plné výši? V roce 2015 si sama podá daňové přiznání - na základě Potvrzení o zdanitelných příjmech? Pokud nepodepíše Prohlášení, mám ji srážet srážkovou daň?
2. Zaměstnankyně na rodičovské dovolené si přivydělává u stejného zaměstnavatele na základě DPP (kolem 9 000 Kč měsíčně podle počtu odpracovaných hodin). Za rok 2014 chce uplatnit slevu na životní pojištění, takže může podepsat Prohlášení poplatníka a bude jí srážena zálohová daň se slevou 2070 Kč? V roce 2015 si podá sama daňové přiznání.
Jedná se mi hlavně o to, abych srazila správnou daň.
Mockrát děkuji za radu.
Leeda
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
Práce na dohodu o provedení práce v předčasném důchodu
« Odpověď #4 kdy: Leden 30, 2014 »

Dobrý den,

v obou případech může........tak, jak píšete.

Od roku 2014 jsou u DPP změny, srážková daň BEZ podepsaného prohlášení až do výše 10 000 Kč  a  bude možnost ( né povinnost)  po skončení
roku při podání DAP za rok 2014 tyto příjmy uvést a srážkovou daň započítat na výslednou daňovou povinnost.
IP zaznamenána

leeda

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 24
Práce na dohodu o provedení práce v předčasném důchodu
« Odpověď #5 kdy: Leden 30, 2014 »

Takže jestli tomu dobře rozumím, u důchodkyně je jedno, jaká daň se jí srazí, pokud i srážková se může použít pro daňové přiznání. Dosud to nebylo možné.
Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
Práce na dohodu o provedení práce v předčasném důchodu
« Odpověď #6 kdy: Leden 31, 2014 »

Ano, je to tak.
A pokud podepíše, tak může Vás jako zaměstnavatele požádat o RZÚD.
IP zaznamenána

Ivanna

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 87
Práce na dohodu o provedení práce v předčasném důchodu
« Odpověď #7 kdy: Únor 03, 2014 »

Prosím o radu zkušenější - zaměstnali jsme starobního důchodce od 1/2013 na DoPP. Od ledna do června podepsal Prohlášení, pak už nechtěl podepsat, ale pracoval ještě v září a říjnu bez podepsání prohlášení. Protože doma chová koně, dostal 10.000,- dotací na rok 2013, takže z tohoto pohledu by nemusel podávat přiznání k DP (není podnikatel). Ale protože neměl ve 2. polovině r. 2013 podepsané prohlášení, tak asi bude muset podat přiznání k DP.
Kdyby dodatečně mi u nás ve firmě podepsal prohlášení i na 2. polovinu roku, tak by se asi vyhnul tomu, aby podával DP.
Jestli je to tak, co by to pro mne jako účetní znamenalo, že podepíše prohlášení i na 2. polovinu roku 2013? Znamená to, že požádá o vyúčtování daně? Co bych já měla jako doklad k tomu, že požádal o podepsání prohlášení i na 2. polovinu roku, když už mám v jeho prohlášení zápis, že podepsal jen do 6/2013?
Děkuji Vám předem za názor.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14913
Práce na dohodu o provedení práce v předčasném důchodu
« Odpověď #8 kdy: Únor 03, 2014 »

Měl by podat přiznání, neboť měl kromě příjmů ze závislé činnosti jiné příjmy vyšší než 6.000,- Kč.
IP zaznamenána
Stran: [1]