Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Převod majetku OSVČ na S.R.O.  (Přečteno 3699 krát)

Zhuf

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
Převod majetku OSVČ na S.R.O.
« kdy: Leden 20, 2014 »

Dobrý den,
chci se zeptat na možnost odpisu HM (přístroj) ve stejném kalendářním roce co byl pořízen - únor 2013 (odpisová kategorie 5let). Pořizovací cena 200.000,-kč. Jak uplatnit výdaj ještě za rok 2013? OSVČ letos bude rušeno a vznikne S.R.O. a chceme tento majetek převést na právnickou osobu a zároveň uplatnit maximální výdaj HM jako OSVČ. Lze HM takto vyřadit, odepsat poměrnou část a zůstatkovou cenu v roce 2013.
Děkuji
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Převod majetku OSVČ na S.R.O.
« Odpověď #1 kdy: Leden 25, 2014 »

K 31.12.2013 si uplatníte odpis odpovídající prvnímu roku odpisování.
V roce 2014 uplatníte 1/2 možného odpisu, PRODÁTE do s.r.o. a zůstatkovou cenu uplatníte do nákladů. Právnická osoba zahrne přístroj do svého majetku v pořizovací ceně a začne nové odepisování - nových 5 let.
IP zaznamenána

Zhuf

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
Převod majetku OSVČ na S.R.O.
« Odpověď #2 kdy: Leden 26, 2014 »

Takže není možno vše vyřešit už v roce 2013 a snížit si tak za tento rok základ daně? CHtěl bych řešit \"převod\" HM do s.r.o. buď za 1kč, nebo pronájmem. Zapomněl jsem napsat, že OSVČ a s.r.o. je jedna osoba. Děkuji
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Převod majetku OSVČ na S.R.O.
« Odpověď #3 kdy: Leden 26, 2014 »

Jestliže vznikne s.r.o. až  letos, za rok 2013 si uplatníte odpis. Zůstatkovou cenu uplatníte do nákladů v účetním období, ve kterém HM prodáte. Možná byste mohl přístroj v roce 2014 vyřadit do osobního užívání, ale zase neuplatníte PC do nákladů u FO. (a ještě problematika DPH, pokud jste plátcem)
Pokud byste  přístroj pronajímal Vaší s.r.o., FO bude mít příjem a uplatňovat odpis. Právnická osoba bude mít jenom náklad.
\"Převádět\", po roce, majetek v PC 200 000,-Kč do vlastního s.r.o. za 1 kč bych neměla odvahu :-).  Leda snad, že by přístroj byl nějak výrazně poškozen a měla bych v ruce potvrzení od odborníka. Ale třeba se někdo přidá s názorem.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14981
Převod majetku OSVČ na S.R.O.
« Odpověď #4 kdy: Leden 26, 2014 »

Citace: Zhuf
Takže není možno vše vyřešit už v roce 2013 a snížit si tak za tento rok základ daně? CHtěl bych řešit \"převod\" HM do s.r.o. buď za 1kč, nebo pronájmem. Zapomněl jsem napsat, že OSVČ a s.r.o. je jedna osoba. Děkuji
Uvádíte, že s. r. o. vznikne letos, předpokládám, že máte na mysli rok 2014. Jak chcete v r. 2013  prodat či pronajmout stroj subjektu, který v r. 2013 neexistuje?  

Na prodej nebo pronájem v symbolické ceně 1,- Kč zapomeňte. § 23 odst. 7 zákona o daních z příjmů:  Liší-li se ceny sjednané mezi spojenými osobami od cen, které by byly sjednány mezi nezávislými osobami v běžných obchodních vztazích za stejných nebo obdobných podmínek, a není-li tento rozdíl uspokojivě doložen, upraví správce daně základ daně poplatníka o zjištěný rozdíl ......
IP zaznamenána

Zhuf

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
Převod majetku OSVČ na S.R.O.
« Odpověď #5 kdy: Leden 26, 2014 »

Nejsem plátce DPH. Ano s.r.o. vznikne letos 04/2014, já se vpodstatě chtěl zeptat zda je možné uskutečnit vyřazení HM (OSVČ) koupeného letos a převod na fyzickou osobu (osobní užívání) s tím, že se cena HM nebude za rok 2013 odpisovat, ale zahrne se celá jako výdaj do DE. A letos jako soukromý majetek s.r.o. (sobě) prodat za symbolickou cenu, nebo sepsat smlouvu o pronájmu. Z výše uvedeného vyplývá, že to takto zřejmě nelze provést?
Přepokládám při vzniku s.r.o. současný zánik OSVČ.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14981
Převod majetku OSVČ na S.R.O.
« Odpověď #6 kdy: Leden 26, 2014 »

To, bohužel, nejde.
IP zaznamenána
Stran: [1]