Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Nárok na Mateřskou  (Přečteno 2133 krát)

MarieNem

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 20
Nárok na Mateřskou
« kdy: Leden 14, 2014 »

Dobrý den,

Od ledna jsme máme v hlavním prac. poměru zaměstnanou slečnu, která studuje 1. rokem VŠ. Nyní to vypadá na to, že slečna otěhotněla ( zatím nemá potvrzení lékaře) . Práci může vykonávat bez problémů až do  období před porodem a poté bude u nás dál jako zaměstanec ( má smlouvu na dobu neurčitou) .
Chtěla bych se za tuto zaměstnankyni dotázat,zda bude mít nárok na PPM ( mateřskou) . Zjišťovala jsem informace na internetu i zde, že je podmínka účasti na nemocenském pojištění minimálně 270 dní  před nástupem na PPM.  Dny nemocenského poj. ,které budou za práci u nás zřejmě asi stačit nebudou. Zjistila jsem,že se započítává i doba studia na střední škole,která byla úspěšně ukončena.
Školu ukončila , maturitou v květnu 2013. Logicky mi tedy vychází,že by nárok na mateřskou měla mít, když se sečtou dny ze zaměstnání u nás a dny studia na střední škole leden až květen 2013.
Dovoluji si vás poprosit o váš názor a zkušennosti.
Předem moc děkuji. Pokud by slečna nárok na mateřskou měla,tak bude určitě ráda.
Děkuji a hezký den
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Nárok na Mateřskou
« Odpověď #1 kdy: Leden 14, 2014 »

Splnění podmínky pojištění min. 270 dnů se zkoumá za poslední 2 roky před nástupem na PPM. Doba studia na úspěšně dokončené střední škole se započítává. Pokud by nastupovala na PPM například 11. 8. 2014, tak by se mělo počítat období od 11. 8. 2012. Podle mého názoru podmínku nároku splní.

http://www.cssz.cz/cz/nemocenske-pojisteni/davky/penezita-pomoc-v-materstvi.htm
IP zaznamenána

MarieNem

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 20
Nárok na Mateřskou
« Odpověď #2 kdy: Leden 15, 2014 »

Zdeni, moc  Vám děkuji za odpověď i odkaz.
IP zaznamenána

jindrich

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
Nárok na Mateřskou
« Odpověď #3 kdy: Leden 25, 2014 »

Dobrý den, prosím o odpověď: leden 2013 nástup na MD, žádost o čerpání dovolené, rodičovský příspěvek, manžel osvč výdaje paušálem, můžu si já uplatnit u svého zaměstnavatele slevu na dítě? děkuji J.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Nárok na Mateřskou
« Odpověď #4 kdy: Leden 25, 2014 »

Slevu ano. Na daňový bonus je nárok při příjmu min. 48.000,- Kč za rok.
IP zaznamenána

jindrich

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
Nárok na Mateřskou
« Odpověď #5 kdy: Leden 25, 2014 »

Dobré dopoledne, jestli to chápu, při výši MD cca 10000Kč a pod. dovolená v Kč, bonusu dosáhnu? děkuji a hezký den. J.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Nárok na Mateřskou
« Odpověď #6 kdy: Leden 25, 2014 »

Bez MD. Peněžitá pomoc v mateřství je příjmem osvobozeným od daně (nemocenská dávka) a nepočítá se do příjmů.
IP zaznamenána
Stran: [1]