Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: přerušení živnosti  (Přečteno 1981 krát)

tkokosek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
přerušení živnosti
« kdy: Leden 08, 2014 »

Dobrý den, děkuji za možnost zaslat vám dotaz v rámci konzultačních služeb pro veřejnost.

chci se zeptat, na následující situaci. Jsem živnostník a v případě delší nemoci 2-3 měsíců bych chtěl přerušit živnost, tedy nahlásit tuto skutečnost na ŽÚ, FÚ, ČSSZ, ZP a ÚP (živnostenský úřad, finanční úřad, správa sociálního zabezpečení, zdravotní pojišťovna, úřad práce). Předpokládám, že po provedení těchto úkonů bude ÚP platit zdravotní a sociální pojištění a budu pobírat nemocenskou od správy sociálního zabezpečení. Je to tak? Můžete mi doplnit nebo opravit úvahu?

Je možné provést veškerá ohlášení na uvedených institucích jinou osobou vybavenou mou plnou mocí, případně můžete prosím uvést vzor plné pro tuto situaci a uvedené instituce?

Děkuji za info
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
přerušení živnosti
« Odpověď #1 kdy: Leden 08, 2014 »

Není to tak:-)
Platíte si (jako živnostník) u své OSSZ dobrovolné nemocenské pojištění OSVČ?
IP zaznamenána

tkokosek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
přerušení živnosti
« Odpověď #2 kdy: Leden 10, 2014 »

Dobrý den, děkuju za odpověď. Neplatím nemocenské pojištění u OSSZ. Možná jsem trošku udělal chybku, že jsem do jednoho příspěvku vložil více otázek, tedy platby a nemocenská. Předpokládám, že větou \"není to tak\" myslíte nemocenskou ...
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
přerušení živnosti
« Odpověď #3 kdy: Leden 10, 2014 »

Ano, měla jsem na mysli nemocenskou. Jestliže si neplatíte nemocenské pojištění, tak Vám OSSZ nebude nic vyplácet.

Pokud přerušíte živnost a zaregistrujete se na ÚP, tak (možná) dostanete podporu v nezaměstnanosti. Podmínkou je, že jste byl v posledních 2 letech alespoň 12 měsíců důchodově pojištěný - byl jste zaměstnaný nebo jste platil sociální pojištění jako OSVČ. Výše podpory není nijak závratná. Pokud jste jako OSVČ platil minimální zálohy, tak první 2 měsíce je podpora kolem 4 tisíc Kč, další 2 měsíce ještě zhruba o tisícovku méně.

Zdravotní pojištění za Vás bude platit stát, sociální pojištění nikdo. Ale doba, po kterou pobíráte podporu v nezaměstnanosti, se Vám (s omezením) započítá jako odpracovaná na důchod.

Před registrací na ÚP si nenechávejte vystavit neschopenku, to by Vás nevzali do evidence. Pokud onemocníte později, tak bude neschopenka sloužit pouze jako omluvenka, například z pravidelných návštěv ÚP.

Hlášení živnostenskému úřadu, na OSSZ, na ZP a FÚ můžete provést jedním úkonem.
Vyplňte Změnový list, formulář ve formátu PDF najdete například zde:
http://www.podnikatel.cz/formulare/zmenovy-list-nove/
http://www.mestolysa.cz/zmenovy-list-formular.html
a do kolonky č. 15 uveďte, že prostřednictvím CRM ohlašujete změnu též na FÚ, OSSZ a ZP. Změnový list můžete vyplnit nebo odevzdat na kterémkoliv živnostenském úřadě, případně jej můžete vyplnit doma a poslat poštou na svůj ŽÚ. Také jej můžete vyplnit na kterémkoliv místě, kde je Czech Point, například na poště. Nikoho tedy nemusíte vybavovat plnou mocí. Pokud byste chtěl oznámit přerušení činnosti na OSSZ a na ZP zvlášť, tak si také můžete stáhnout jejich formuláře, vyplnit, podepsat a poslat poštou.

Na ÚP se musíte jít zaregistrovat osobně.

Podotýkám, že toto není oficiální konzultační služba pro veřejnost, nýbrž diskusní fórum. Nezávazná výměna názorů a zkušeností, babinec, žvanírna ... chcete-li:-)
IP zaznamenána

tkokosek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
přerušení živnosti
« Odpověď #4 kdy: Leden 10, 2014 »

Děkuji za detailní odpověď. Výměna názorů je vždycky užitečná :-).
IP zaznamenána
Stran: [1]