Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 2 [3] 4

Autor Téma: Ukončení podnikání a povinnosti z toho vyplývající  (Přečteno 25656 krát)

fifinka

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 89
Ukončení podnikání a povinnosti z toho vyplývající
« Odpověď #30 kdy: Březen 16, 2014 »

no to já jsem si také myslela, že činnost ukončí a né přeruší. Takže když je činnost přerušena k 3.3.

dle zákona o DPH: uplatněný odpočet dph u DM, který nesplnil časový test  z důvodů prodeje 02/14. Vrátí se část 3/5 DPH (nákup 12/13). Přiznání k dph se bude dávat až do konce kalen.roku dle termínu svého zdan.období. Přiznání k dph budou podávat do doby než si ukončí registraci?

dle zákona o dani z příjmu:odpis si mohou uplatnit 1/2 z důvodů prodeje, jelikož u prodeje DM nebyl splněn časový test tak je příjem z prodeje daňový příjem a výdaj je odpis + zůstatková cena? v přiznání 2014 budu muset zvýšit ZD o nezaplacené pohledávky, zásoby a snížit o nezaplacené závazky. Nebo úpravu ZD musím provést již v roce 2013? Jak se to pak bude chovat v roce 2015, pokud nebude ukončena živnost.
děkuji za odpověď už se v tom trochu ztrácím...
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Ukončení podnikání a povinnosti z toho vyplývající
« Odpověď #31 kdy: Březen 16, 2014 »

Já se v tom ztrácím ještě víc:-)
O prodeji majetku jste původně nic nepsala. DM byl v době prodeje součástí obchodního majetku?
IP zaznamenána

fifinka

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 89
Ukončení podnikání a povinnosti z toho vyplývající
« Odpověď #32 kdy: Březen 17, 2014 »

ano majetek byl pořízen 12/13 a prodán 02/14 neboť činnost přerušili a už asi nezačnou dále podnikat. Když majetek nebyl v evidenci alespoň 5 let a byl na něm uplatněn celý odpočet dph tak se musí stejně vracet i když se prodává né? vrátí se dph v poměrné části, a do příjmu půjde cena za prodej a do výdajů zůstatková cena + 1/2 odpis?

jak je to tedy pak s dph u přerušní, musí se podávat přiznání až do ukončení registrace?

u přerušení 03/14 :v přiznání 2014 budu muset zvýšit ZD o nezaplacené pohledávky, zásoby a snížit o nezaplacené závazky. Nebo úpravu ZD musím provést již v roce 2013? Jak se to pak bude chovat v roce 2015, pokud nebude ukončena živnost.

tak snad teď jsem to napsala srozumitelněji, děkuji a omlouvám se
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Ukončení podnikání a povinnosti z toho vyplývající
« Odpověď #33 kdy: Březen 17, 2014 »

Prodaný hmotný majetek: jestliže při prodeji odvádíte DPH na výstupu, tak není důvod upravovat odpočet na vstupu a vracet DPH. Z hlediska daně z příjmů jde o příjem z podnikání. Do příjmů jde cena za prodej (bez DPH), do výdajů 1/2 odpis a zůstatková cena.

Přiznání k DPH podává až do zrušení registrace. To, že přerušil podnikání, neznamená, že přerušil plátcovství DPH.

Pokud přerušil podnikání v březnu 2014, tak budete provádět úpravy základu daně až v daňovém přiznání za rok 2014 (na jaře 2015) a to za předpokladu, že do 1.4.2015 neobnoví činnost. Pokud v průběhu roku 2014, případně do 1.4.2015 obnoví činnost, tak nemusíte dělat úpravy základu daně.
IP zaznamenána

fifinka

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 89
Ukončení podnikání a povinnosti z toho vyplývající
« Odpověď #34 kdy: Březen 17, 2014 »

děkuji moc. vím, že jsem způsobila zmatky. Ale to bylo tím, že jsem postupně náhodou odhalila, že činnost nezrušili ale jen pozastavili. Podnikatel mi nic neřekl. příjemný večer.
IP zaznamenána

JitkaK

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 154
Ukončení podnikání a povinnosti z toho vyplývající
« Odpověď #35 kdy: Březen 18, 2014 »

Dobrý večer paní Zdeno, znovu k tématu:

1. Odstupné zaměstnance při zrušení firmy - má nárok na 3 měs. odstupné - pokud pracoval 1/2 roku a rok a půl byl na MD, pak na RD a mezitím vyplacena ŘD, z čeho se odstupné počítá? Z odstupného se neodvádí SZP, ale daň ano?

2. Podnikatel ukončil činnost k 11.2., jak píšete, po tomto datu nesmím pořizovat do PD žádné věty (pokud neobnoví činnost do podání dalšího DaP), výplata odstupného bude úprava základu daně podle § 23/8 ZDP. Teď ale řeším dobropisy a vz. zápočty, které se mi dostaly do rukou s datem 13.2. apod. Dodavatel si bere zboží zpět (proto ty dobropisy). Co s tím? Vůbec si nevím rady. Děkuju
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Ukončení podnikání a povinnosti z toho vyplývající
« Odpověď #36 kdy: Březen 18, 2014 »

Dobrý večer, paní Jitko.

1. Půl roku práce a pak rok a půl na MD? To má ale dobře zařízené:-)
Jestliže trval pracovní poměr alespoň 2 roky, tak má nárok na odstupné ve výši trojnásobku svého průměrného měsíčního výdělku. Do průměrného výdělku se nezapočítávají náhrady, tedy ani náhrada mzdy za dovolenou. Rozhodným obdobím pro výpočet je předcházející kalendářní čtvrtletí. Jestliže v tomto období zaměstnanec neodpracoval alespoň 21 dnů, tak se použije pravděpodobný výdělek. Z odstupného se odvádí pouze daň z příjmů.

2. Vzájemné zápočty pohledávek a závazků bych asi prohnala i peněžním deníkem k datu ukončení činnosti.
IP zaznamenána

blanche

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Ukončení podnikání a povinnosti z toho vyplývající
« Odpověď #37 kdy: Březen 18, 2014 »

Dobrý den, mám živnostenský list na prodej oblečení. Chtěla bych se zeptat, protože nakupuji i z Aliexpress - tedy mimo EU, daňově uznatelným nákladem je pouze faktura? Známý, který takto nakupuje mi řekl, že si dává do účetnictví - pokud mu nepřijde faktura - kopii objednávky plus potvrzení o zaplacení z bankovního účtu. Dá se toto dát do daňové evidence? Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

JitkaK

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 154
Ukončení podnikání a povinnosti z toho vyplývající
« Odpověď #38 kdy: Březen 19, 2014 »

Ano, zaměstnankyně to má velice dobře zařízené... zaměstnavatel se brání výplatě odstupného, ale není mu to nic platné, když na to podle zákona má nárok.
Takže já ke dni ukončení činnosti zúčtuju mzdu a tam budu mít to odstupné - zdaněné. Daň odvedu a výdaj si dám do úprav ZD - snižující. Pravděpodobný výdělek spočítám z doby, kdy zaměstnanec ještě pracoval a vydělával.
Prohnala byste i ty dobropisy peněžním deníkem? S datem ukončení činnosti? Nebo s datem, které je na dokladu?
Děkuju moc.
IP zaznamenána

JitkaK

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 154
Ukončení podnikání a povinnosti z toho vyplývající
« Odpověď #39 kdy: Březen 19, 2014 »

Ještě paní Zdeno, teď mě napadlo, když budu vyplácet odstupné, ve výplatnici to budu mít jako příjem, který je zdanitelný, ale neodvede se z něho SZP. Ale můžu uplatnit základní slevu na poplatníka 2.070 kč, když je zaměstnankyně už rok a půl doma na rodičovské? A pokud ano nebo ne, vystavím jí Potvrzení o zdanitelných příjmech?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Ukončení podnikání a povinnosti z toho vyplývající
« Odpověď #40 kdy: Březen 19, 2014 »

Je na Vás, jak stanovíte pravděpodobný výdělek, proto se mu říká pravděpodobný:-) Jestli nemáte jiné zaměstnance, kteří vykonávají stejnou nebo podobnou práci, tak bych se řídila mzdou podle pracovní smlouvy nebo mzdového výměru ( 3 * HM/počet hodin předcházejícího čtvrtletí a máte hodinový průměr).

Peněžním deníkem bych k datu ukončení činnosti prohnala jenom vzájemné zápočty, abych si trochu pročistila knihu pohledávek a závazků. Ale pokud došlo ke vzájemnému zápočtu později, tak můžete nechat v pohledávkách a závazcích.

Pokud zaměstnankyně podepsala prohlášení k dani na rok 2014, tak uplatníte slevu na poplatníka 2.070,- Kč. Pokud nepodepsala, tak zdaníte zálohovou daní bez základní slevy. V obou případech se vystavuje potvrzení o výši příjmů a sražených zálohách. Potvrzení nemusíte vystavovat automaticky, podle ustanovení § 38j/3 ZDP je plátce povinen vystavit potvrzení na žádost poplatníka do 10 dnů od podání žádosti.
IP zaznamenána

JitkaK

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 154
Ukončení podnikání a povinnosti z toho vyplývající
« Odpověď #41 kdy: Březen 19, 2014 »

Prohlášení nepodepsala, zdaním tedy bez základní slevy. Má zaměstnanec potom nárok na základní slevu, pokud si bude dělat daňové přiznání za rok 2014, když byl jediný její zdanitelný příjem toto odstupné? Pokud by měla nárok na slevu, celá daň by se jí teda vrátila.

Co tedy radíte s těma dobropisema? Požádat dodavatele, aby doklady předělal na dřívější datum?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Ukončení podnikání a povinnosti z toho vyplývající
« Odpověď #42 kdy: Březen 20, 2014 »

Pokud si zaměstnanec podá daňové přiznání, tak může uplatnit základní slevu na poplatníka 24.840,- Kč i když toto bude jeho jediný příjem. Sražená záloha se mu tedy celá vrátí.

Nekomplikujte si život, nechejte dobropisy v pohledávkách.
IP zaznamenána

JitkaK

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 154
Ukončení podnikání a povinnosti z toho vyplývající
« Odpověď #43 kdy: Březen 21, 2014 »

Děkuju, opravdu moc, za rady!! a mějte hezký večer.
IP zaznamenána

JitkaK

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 154
Ukončení podnikání a povinnosti z toho vyplývající
« Odpověď #44 kdy: Březen 11, 2015 »

Zdeni, tak dělám daňové přiznání té osobě, která skončila min. rok 11.2.
Má tam ZD -5.000 kč, pohledávky cca 5.000, ale závazky cca 900.000 kč - pokud to tam uvedu všechno, bude v ZD nějakých -900.000 kč !! to vypadá dost blbě, mám to tak opravdu udělat? :)

Po zbytek roku ÚP, pak se nechala zaměstnat. Potřebuji i Potvrzení o zdan. příjmech a budu to zahrnovat do DaP, že?
IP zaznamenána
Stran: 1 2 [3] 4