Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 [2] 3 4

Autor Téma: Ukončení podnikání a povinnosti z toho vyplývající  (Přečteno 25652 krát)

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Ukončení podnikání a povinnosti z toho vyplývající
« Odpověď #15 kdy: Únor 18, 2014 »

V posledním přiznání budete snižovat nárok na odpočet podle § 79a ZDPH. Z dlouhodobého majetku, pořízeného na konci roku 2013, budete vracet 4/5 (nebo 9/10) uplatněného odpočtu. Ze zásob vracíte DPH ve výši dříve uplatněného nároku. Vrácenou daň můžete uplatnit jako daňový výdaj do daně z příjmů.
O hodnotu nespotřebovaných zásob zvyšujete základ daně z příjmů podle § 23/8 ZDP.
IP zaznamenána

fifinka

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 89
Ukončení podnikání a povinnosti z toho vyplývající
« Odpověď #16 kdy: Únor 20, 2014 »

i když byl nakoupen v prosinci tak se nemusí vrátit celý odpočet dph, ale ponížený o jeden rok užívání?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Ukončení podnikání a povinnosti z toho vyplývající
« Odpověď #17 kdy: Únor 20, 2014 »

Ano.
IP zaznamenána

JitkaK

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 154
Ukončení podnikání a povinnosti z toho vyplývající
« Odpověď #18 kdy: Březen 04, 2014 »

paní Zdeno, otvírám zase toto téma a napadla mě otázka, pokud ruším firmu a odhlašuji se z DPH, tak v posle. přiznání dodaňuji zásoby, to vím. Ale co DPH ze závazků? To se neřeší? (myslím např. faktura za nájem, za služby,...) Je to asi hloupý dotaz, ale prosím vás o ujasnění :)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Ukončení podnikání a povinnosti z toho vyplývající
« Odpověď #19 kdy: Březen 04, 2014 »

U závazků bych to brala podle DUZP. Pokud se zdanitelné plnění uskutečnilo před zrušením registrace, tak je nárok na odpočet.
IP zaznamenána

JitkaK

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 154
Ukončení podnikání a povinnosti z toho vyplývající
« Odpověď #20 kdy: Březen 05, 2014 »

OK super, děkuju!
IP zaznamenána

fifinka

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 89
Ukončení podnikání a povinnosti z toho vyplývající
« Odpověď #21 kdy: Březen 05, 2014 »

Dobrý den Zdeno, měla bych dotaz jestli je vždy povinnost vyplatit odstupné, když osvč končí, dle §52 písm a), už nemá peníze na vyplacení. Ukončeno ztrátou. Je možné že by odstupné proplatil nebo část ÚP? Je to situace, kdy podnikatelka zaměstnává svého přítele. Tak nevím zda by nebylo výhodnější ukončit pracovní poměr dohodou, ale kdyby to ukončil zaměstnanec tak by zas neměl nárok na podporu, že? nebo jde ukončit poměr dohodou dle § 52a) bez odstupného? docela v tom plavu...děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Ukončení podnikání a povinnosti z toho vyplývající
« Odpověď #22 kdy: Březen 06, 2014 »

Dobrý večer. Pokud ukončíte p.p. podle § 52/a) ZP, tak má zaměstnanec nárok na odstupné podle § 67 ZP. ÚP žádné mzdové nároky neproplatí, to lze jen v případě, kdy je zaměstnavatel v insolvenci. Pokud by se zaměstnanec domáhal odstupného, tak mu podle mého názoru nezbývá, než se obrátit na soud.

Nenašel by se nějaký vážný důvod pro ukončení prac. poměru? Více zde:
http://kariera.ihned.cz/c1-59459170-sazby-podpory-v-nezamestnanosti-pri-ukonceni-pracovniho-pomeru-dohodou

? co třeba (zpětně) uzavřít dohodu o změně p.p. z doby neurčité na dobu určitou?
http://www.mesec.cz/clanky/vyhnete-se-snizene-podpore-v-nezamestnanosti/
IP zaznamenána

fifinka

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 89
Ukončení podnikání a povinnosti z toho vyplývající
« Odpověď #23 kdy: Březen 07, 2014 »

díky, moc nejlepší bude sepsat smlouvu na určito. Právě, že jsem se dočetla, že odstupné jde vymáhat od up jen když je společnost v insolvenci, ale nebyla jsem si jistá zda to jde i u FO.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Ukončení podnikání a povinnosti z toho vyplývající
« Odpověď #24 kdy: Březen 07, 2014 »

U FO to nejde.
IP zaznamenána

fifinka

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 89
Ukončení podnikání a povinnosti z toho vyplývající
« Odpověď #25 kdy: Březen 09, 2014 »

Dobrý den, ještě jsem se chtěla vrátit k odpisům. V diskuzi předtím jsem spolu řešili dph a jeho vrácení při ukončení živnosti. Teď ještě musím vyřešit zařazení tohoto majetku k 31.12.13 a nevím do jaké odpisové skupiny jej zařadit. Jedná se o čerpací stanici lpg + jeho vybavení (čerpadlo,elektromotor, stojan, pc). V kupní smlouvě nejsou oceněny jednotlivé položky, ale je tam jen jedna celková cena 96800kč.  Přemýšlím nad skupinou 2. Co myslíte?děkuji
IP zaznamenána

fifinka

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 89
Ukončení podnikání a povinnosti z toho vyplývající
« Odpověď #26 kdy: Březen 09, 2014 »

Dobrý den, ještě jsem se chtěla vrátit k odpisům. V diskuzi předtím jsem spolu řešili dph a jeho vrácení při ukončení živnosti. Teď ještě musím vyřešit zařazení tohoto majetku k 31.12.13 a nevím do jaké odpisové skupiny jej zařadit. Jedná se o čerpací stanici lpg + jeho vybavení (čerpadlo,elektromotor, stojan, pc). V kupní smlouvě nejsou oceněny jednotlivé položky, ale je tam jen jedna celková cena 96800kč.  Přemýšlím nad skupinou 2. Co myslíte?děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Ukončení podnikání a povinnosti z toho vyplývající
« Odpověď #27 kdy: Březen 09, 2014 »

Strojní zařízení (včetně PC) bych zařadila do OS 2.
CZ-CPA 28.13.1  Čerpadla na kapaliny; zdviže na kapaliny
IP zaznamenána

fifinka

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 89
Ukončení podnikání a povinnosti z toho vyplývající
« Odpověď #28 kdy: Březen 15, 2014 »

díky moc. Teď jsem se schválně podívala na ares, k jakému datu ukončil podnikatel činnost. A všimla jsem si, že si jí jen pozastavil. Když je činnost pozastavena tak se podává přiznání k dani z příjmu až po ukončení kalendářního roku?Nebo jak postupovat?

přerušení činnosti u DPH, vede DE mám 2 otázky:
1. odpočet dph mohu uplatnit jen k datu přerušení? Když platba za telefon za období 10.2.-9.3. byla zaplacená 13.3. (přerušena činnost 3.3.) tak tuto fakturu tam již nemohu uplatnit?
2. podnikatel přerušil činnost na část roku, ponechal si stále platby za energie i během přerušení, aby ho neodpojovali a zas nepřipojovali. Může si uplatnit platby za toto období zpětně?
děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Ukončení podnikání a povinnosti z toho vyplývající
« Odpověď #29 kdy: Březen 15, 2014 »

Přiznání k dani z příjmů se podává až po ukončení kalendářního roku. Přiznání k DPH podává podle svého zdaňovacího období. Vracení DPH, o kterém jsme hovořily v předchozí diskusi, probíhá až při zrušení registrace. Uvedla jste, že zrušil živnost, takže jsem předpokládala, že zrušil i registraci k DPH.

1. odpočet DPH bych uplatnila. Předpokládám, že přijaté plnění (služby tel. operátora) použil k uskutečnění své ekonomické činnosti

2. stálé platby (předpokládám, že není spotřeba energie) bych uplatnila jako výdaj na podnikání.
IP zaznamenána
Stran: 1 [2] 3 4