Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Registrace k DPH při poskytování elektronické služby do zahraničí  (Přečteno 1440 krát)

AdultWeb

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2

Dobrý den,

podnikám jako OSVČ v adult businessu - fotografie a videa \"pro dospělé\". Nic sice sám netočím, využívám materiály jiných (vše podloženo smlouvami), ale nevím, zda to hraje nebo nehraje nějakou roli. Nejsem plátce DPH, daň z příjmu řeším paušálem. Dosud to bylo všechno zdánlivě jednoduché.

Příjemci služby jsou zřejmě koncoví zákazníci v zahraničí, kteří si platí členství na mém erotickém webu (cca polovina je z EU, polovina z USA - pro zjednodušení situace), pochopitelně z povahy věci jsou to osoby nepovinné k dani. Peníze mi ovšem chodí od americké společnosti, která ty platby kartou přejímá, strhne si poplatek a zbytek mi přepošle. Tady je první spor v tom, kdo tedy je přesně mým partnerem, ale spíše to budou koncoví zákazníci (tu zprostředkovatelskou společnost bych přirovnal třeba ke službám bank, které si také strhávají poplatky při akceptování platebních karet pro obchodníky).

Za loňský rok jsem překročil příjem jeden milion korun (vyšlo to akorát během prosince). A mě napadají tyto otázky:

1. Milionovému limitu se lze \"vyhnout\" mj. v případě, že se jedná o elektronickou službu poskytovanou zahraniční (mimo EU) osobě nepovinné k dani (což by v mém případě zřejmě bylo těch 50% amerických zákazníků). Dá se nějak odhadnout, zda pod tu definici elektronické služby spadám? Tím pádem by se mi do limitu zatím počítalo jen cca 500 tisíc Kč od EU zákazníků a měl bych ještě nějakou dobu klid.

2. Pokud do bodu 1 nespadám, tak se musím zaregistrovat k DPH (teoreticky do 15.01. a plátcem se stát od 01.02., ale myslím, že když se zaregistruji třeba 25.01., tak se vůbec nic nestane). Pak ale je tu otázka, jak mám vést evidenci DPH, když vlastně neexistují žádné faktury a já ani neznám (kromě země původu a občas jména) identitu zákazníků? Mohu si samozřejmě vést Excel s jejich jmény a částkami, ale bude to případné kontrole z FÚ stačit? Jediné, co mám, je právě ta (dost nepřesná) interní evidence zákazníků a pak podnikatelský účet, kam chodí platby a ty používám jako základ daně z příjmu.

3. Pokud se ukáže, že mým partnerem nejsou koncoví zákazníci, ale zprostředkovatelská společnost v USA, jak by to změnilo situaci? Pokud poskytuji služby americké společnosti, tak se registrovat k DPH vůbec nemusím - nebo po dosažení limitu musím, ale v tomhle případě ji neúčtuju? A co by v takovém případě kontrola z FÚ požadovala vidět - stačila by třeba jednostránková smlouva s americkou společností o poskytování služeb?

Už jsem se ptal několika lidí, kteří pracují jako účetní nebo poradci a všichni od toho trochu dávají ruce pryč, že s tím zahraničím je to specifická a neprůhledná věc a záleží na tom, jak by se kontrola z FÚ vyspala. Takže jsem z toho trochu nešťastný a nevím, co dělat (a nespím spíš já).

Děkuji mnohokrát
Petr
IP zaznamenána

AdultWeb

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2

Paní Zdeno,

chápu, že dotaz byl komplikovaný a bez znalosti souvislostí se těžko odpovídá. Zkusil bych dotaz úplně přeformulovat a zeptat se na něco souvisejícího, avšak z odlišného úhlu.


Pokud s dalším člověkem pracuji na společném projektu a oba budeme OSVČ, plátci DPH a danit paušálem, je legální, aby nám od zákazníka rovnou chodily příjmy v určitém poměru a my jsme ve stejném poměru platili DPH? Vidím totiž zásadní otazník v tom, zda může každý ze společníků jako základ pro DPH použít už jen ten svůj podíl. Prostě zákazník má zaplatit sto tisíc, tak rovnou pošle 50 tisíc jednomu, 50 tisíc druhému a každý z nich odvede DPH právě jen z těch 50 tisíc. V součtu to vyjde (DPH se vlastně odvede celá), ale nevím, co by na to říkala kontrola z FÚ. Morálně (v součtu) bychom to odvedli správně, ale nevím, zda na tuto variantu zákon nějak pamatuje.

Takovouhle spoluprací totiž vlastně vytváříme sdružení (nebo v terminologii roku 2014 \"společnost\"), tak by asi bylo korektní, aby peníze chodily na jeden účet, DPH vedla také jedna pověřená osoba a zisky se pak dělily, ale z různých důvodů je to pro nás nepohodlné a zbytečně složité.

Děkuji mnohokrát
Petr
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Podle mého názoru není v pořádku, aby každému z Vás chodila poměrná část příjmů za jedno zdanitelné plnění. Každý z Vás by musel poskytovat plnění a fakturovat samostatně.

Pokud jde o fotografie a videa, tam doporučuji konzultaci s daňovým poradcem, za úplatu.
IP zaznamenána
Stran: [1]