Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: Sleva na dítě  (Přečteno 9618 krát)

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
Sleva na dítě
« kdy: Leden 13, 2014 »

Dobrý den, prosím o radu :

Obdrželi jsme od soudu k vyplnění příjmy zaměstnance za období od..do.. z důvodu stanovení výživného. Tento zaměstnanec na toto dítě uplatňuje slevu, je ženatý, zatím ( rozvádí se). Od manželky a syna se odstěhoval.Toto vše jsem ale zjistila až nyní díky dopisu od soudu. On sám nic nehlásil a do Prohlášení neprovedl změnu.

Z výše uvedeného vyplývá, že nemají společnou domácnost. Jak se slevou na dítě ? Nechat ho napsat do Prohlášení tuto změnu, že od.... s datem
podle dopisu od soudu, nesdílí spol.domácnost  (a tím přestane uplatňovat). Manželka nemůže uplatňovat, nevystavovali jsme žádné potvrzení pro jejího zaměstnavatele (nebo je na ÚP) a rozvedeni ještě nejsou, že by ho nepotřebovala.

Co myslíte? Díky za radu.
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Sleva na dítě
« Odpověď #1 kdy: Leden 13, 2014 »

Dobrý den.
Nevím, kolik měsíců jste mu neoprávněně uplatňovali slevu, ale oznamovací povinnost je na jeho straně.
Já bych se přiklonila k tomu, že mu nebudu dělat RZD, ale vystavím Potvrzení a raději mu pomohu (udělám) vyplnit Přiznání k DPFO, kde uplatní slevu na dítě, na kolik má nárok a zbytek doplatí přímo zam-ec na účet Fú.  Jestli má manželka  nárok na slevu (případně daňový bonus) za měsíce, kdy na něj již \"manžel\" neměl nárok, tak mohou Přiznání podat oba. (Ale nevím, jak se dohodnou, když se rozvádí... :-(   )

PS. Vše (dopis od soudu, vysvětlení, možná i kopii toho jeho DPFO bych si založila pro případ kontroly)
      Ale uvidíme, co další názory a zkušenosti.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Sleva na dítě
« Odpověď #2 kdy: Leden 13, 2014 »

Otce zřejmě ani nenapadlo, že by měl něco hlásit. Pokud spolu nebydlí a neuhrazují společně náklady na své potřeby, tak už nemají společnou domácnost. Správně by měl nahlásit změnu, od kdy skutečně nesdílí společnou domácnost. Píšete, že si manželka nemůže uplatňovat daňové zvýhodnění. Obávám se, že by si je mohla uplatnit i zpětně (pokud má nějaké příjmy), pokud bude mít v ruce rozhodnutí soudu o svěření dítěte do péče. A pak by se asi provalilo, že otec uplatňoval neoprávněně a Vy byste musela zpětně srazit neoprávněné odpočty. Jak píše paní Marie, asi bych mu pomohla vyplnit daňové přiznání.
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
Sleva na dítě
« Odpověď #3 kdy: Leden 14, 2014 »

Paní Marie a Zdeno, děkuji Vám za radu a přeji pěkný den.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Sleva na dítě
« Odpověď #4 kdy: Leden 14, 2014 »

Dobrý den, myslím si správně, že dědeček může uplatnit slevu na vnoučata, žijí společně v jedné domácnosti dědeček-děti-vnoučata, rodiče nemají příjmy. Díky, Jana
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Sleva na dítě
« Odpověď #5 kdy: Leden 14, 2014 »

Ano.
§ 35c/1: Poplatník uvedený v § 2 má nárok na daňové zvýhodnění na vyživované dítě žijící s ním v domácnosti.
§ 35c/6: Za vyživované dítě poplatníka se pro účely tohoto zákona považuje dítě vlastní, osvojené, dítě v péči, která nahrazuje péči rodičů, dítě druhého z manželů a vnuk (vnučka), pokud jeho (její) rodiče nemají příjmy, z nichž by mohli daňové zvýhodnění uplatnit ...
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Sleva na dítě
« Odpověď #6 kdy: Leden 14, 2014 »

Děkuji paní Zdeno, J
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
Sleva na dítě
« Odpověď #7 kdy: Leden 16, 2014 »

Ještě prosím o ujištění nebo vyvrácení k mému výše uvedenému dotazu :

Společná domácnost do 06.11.2013. Může být uplatněna sleva za syna za 11/2013? Myslím, že dle § 35c/10, ano
Děkuji
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Sleva na dítě
« Odpověď #8 kdy: Leden 16, 2014 »

Ano, znění zákona rozumím tak, že nárok na slevu na dítě může uplatnit i za 11/2013
Není to tedy dlouhé období a s tím prosincem si jistě poradíte :-)
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
Sleva na dítě
« Odpověď #9 kdy: Leden 16, 2014 »

Paní Marie, děkuji, naštěstí to vyšlo dobře.

Prosinec jsem předělala a ještě v termínu splatnosti daně ( do 20.01.2014) \"doodvedla\"  FÚ neprávem uplatněnou slevu.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Sleva na dítě
« Odpověď #10 kdy: Leden 16, 2014 »

Na začátku měsíce podmínky plnil, takže může být uplatněno daňové zvýhodnění.
IP zaznamenána

Ivanna

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 87
Sleva na dítě
« Odpověď #11 kdy: Únor 03, 2014 »

Mohu také poprosit o radu? Náš zaměstnanec mi zatím nepodepsal prohlášení na rok 2014 a nepřinesl mi ještě ani prohlášení manželky, že ona nebude uplatňovat slevu na děti v roce 2014. (Předchozí potvrzení od manželky zaměstnance mám pouze pro rok 2013.) Vím že mají mezi sebou spory a možná se budou rozvádět. Doposud zaměstnanec uplatňoval slevu na 3 děti, nyní jsem vyrozumněla, že možná bude chtít uplatňovat slevu na děti manželka (je zaměstnaná). Jestliže mi nepřinese zaměstnanec potvrzení manželky do dvou dnů, musím udělat výplatu za leden pouze na základě jeho prohlášení, ve kterém nejspíše uvede, že chce uplatňovat slevu on. Co když mi ale o pár dní později přinese potvrzení jeho manželka, že uplatňuje slevu ona a já mu už slevu zaúčtuji do mzdy? Nebo mám vyžadovat i potvrzení manželky a jestli jej nedodá, tak neúčtovat zaměstnanci slevu na děti v lednové výplatě? Poraďte prosím. Děkuji.
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Sleva na dítě
« Odpověď #12 kdy: Únor 03, 2014 »

Podle mého názoru, by měl zaměstnanec podepsat Prohlášení - uplatnění slev na děti je v JEHO zájmu. Pokud se  s ním nedohodnete, tzn nepodepíše a nepřinese potvrzení od manželky (kvůli urychlení to lze předběžně i emailem), za leden bych mu slevu neuplatňovala. O nic nepřijde, vše se \"srovná\" v RZD.
IP zaznamenána

leeda

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 24
Sleva na dítě
« Odpověď #13 kdy: Březen 20, 2014 »

Dobrý den, mohla bych taky poprosit o radu?
Můj syn se po rozvodu po 3 letech vrátil ke své bývalé maželce a začali spolu u ní bydlet i s jejich malým synem. V říjnu loňského roku bývalá manželka nastoupila na mateřskou dovolenou (podruhé nejsou oddáni) a přestala uplatňovat slevu na jejich syna. Je možné, aby syn mohl uplatnit tuto slevu za říjen až prosinec ve svém daňovém přiznání za rok 2013? Jeho bývalá žena mu přinesla ze zaměstnání potvrzení o tom, že slevu v tu dobu už neuplatňovala. Stačilo by pro FÚ ještě jejich prohlášení, že spolu žijí ve společné domácnosti? Syn tam zatím ještě nemá trvalé bydliště.
Moc děkuji za radu.
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
Sleva na dítě
« Odpověď #14 kdy: Březen 21, 2014 »

Dobrý den,

podle mého názoru ano. Trvalé bydliště není rozhodující, rozhodující je společná domácnost, že nejsou oddáni nevadí, syn je rodičem dítěte.
IP zaznamenána
Stran: [1] 2