Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Silniční daň, 2014 - nepochopil jsem kdy platit. Prosím o radu. Děkuji  (Přečteno 3097 krát)

Coudy

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8

Dobrý den,

předem bych rád poděkoval všem zkušenějším, kteří si najdou chvilku na to mi objasnit problematiku.

Pojďme se na to tedy podívat. Můj problém spočívá asi ve špatném pochopení placení silniční daně. V roce 2014 mám v plánu začít využívat auto k podnikání díky rozšíření působení. Jedná se o osobní automobil do 3,5 tuny. Po přečtení článku http://www.jakpodnikat.cz/silnicni-dan.php jsem vše pochopil následovně:

- k silniční dani se přihlásím až do 31.1. 2015
- silniční daň následně platím formou záloh v průběhu roku 2015, lze však celý rok uhradit jednorázově
- pokud využiji výdaje paušálem na auto, jedná se o 4000 korun měsíčně pokud je auto využito i pro soukromé účely
- pokud využiji paušál, nemám nárok na další výdaje jako například výdaje na opravu automobilu
- vedu-li daňovou evidenci formou příjmů a výdajů z podnikání a uplatňuji reálné výdaje, každý měsíc jednoduše zapíši -4000 Kč jako náklady na dopravu

Zdá se mi však, že placení jsem pochopil nesprávně. Poprosil bych tedy o ujasnění. Díky moc.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

K silniční dani se přihlaste hned, jak začnete auto používat k podnikání, tedy v roce 2014, kdy také budete platit zálohy (případně zaplatíte jednu zálohu na celý rok dopředu). Do 31. 1. 2015 podáte přiznání k dani silniční za rok 2014, ve kterém zálohy vyúčtujete.

Jestliže budete auto využívat pro podnikání i pro soukromé účely, pak si uplatníte krácený paušální výdaj na dopravu 4.000,- Kč měsíčně. V měsících, ve kterých bude auto používáno pouze pro podnikání, můžete uplatnit nekrácený paušální výdaj 5.000,- Kč.

Uplatnění výdajů na opravy, havarijní pojištění, povinné ručení atd. nezávisí na uplatnění paušálního výdaje na dopravu ale na tom, zda je auto zahrnuto do obchodního majetku. U auta nezahrnutého do OM si můžete uplatnit jen paušální výdaj na dopravu. U auta, které jste zahrnul do OM, můžete uplatnit 80% výdajů na opravy, pojištění atd. a 80% odpisu hmotného majetku.

Vedete-li daňovou evidenci, tak je celkem jedno, jakým způsobem zapíšete paušální výdaj na dopravu. Můžete každý měsíc, nebo jako poslední zápis v DE jednou částkou za celý rok, nebo až v daňovém přiznání v tabulce E jako úpravu základu daně (nedoporučuji).
IP zaznamenána

Coudy

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8

Dobrý den,


děkuji za ujasnění. Již tomu tedy začínám rozumět.

Podám tedy přihlášku http://www.financnisprava.cz/assets/tiskopisy/5101_17.pdf co nejdříve po tom co auto použiji k podnikání. Jenže, o autě tam moc kolonek nevidím. Jak tedy mohu platit zálohy, když se zde ani nepíše o jaké auto se jedná. Informace o automobilu jsou následně potom až v přiznání. Já již na FÚ registrovaný jsem, proto se chci zeptat. Mám pouze vyplnit identifikační údaje a zakroužkovat možnost c)? Jak je to následně tedy se zálohami?

Opět předem velmi děkuji za odpověď. Přeji pohodový den.

Ještě doplním: Pokud to má vliv, jsem neplátce DPH, OSVČ.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Když se registrujete k silniční dani, tak neřešíte počet nebo druh automobilu/ů/, které budete používat k podnikání. Nemůžete předem vědět, jestli během roku auto neprodáte a nekoupíte jiné (s jinou sazbou daně), nebo jestli nezačnete používat víc automobilů. Údaje o vozidlech uvedete až následně v přiznání k dani silniční.
V registračním formuláři pouze vyplňte své identifikační údaje a zakroužkujte c).

Zálohy vypočítáte z roční sazby daně podle zákona o dani silniční:
http://zakony.kurzy.cz/16-1993-zakon-o-dani-silnicni/paragraf-6-az-7/
Pokud máte auto, od jehož první registrace k silničnímu provozu ještě neuplynulo 9 let, tak můžete využít snížení sazby podle odstavce 6. U starších aut (registrace do 31.12.1989) se sazba daně zvyšuje o čtvrtinu.

Skutečnost, že jste neplátce DPH, OSVČ, nemá žádný vliv.
IP zaznamenána

Coudy

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8

Dobrý den,

opět Vám musím velmi poděkovat za objasnění.

Takže postup bude, když to shrnu, následující:

1) Podám přihlášku k dani silniční http://www.financnisprava.cz/assets/tiskopisy/5101_17.pdf, kde vyplním identifikační údaje a podám na FÚ pod který spadám.
2) Zálohu zjistím podle informací na stránce, kterou jste mi doporučila a to tak, že danou částku vydělím 4.
3) Tuto zálohu budu převádět na účet FÚ. (OTÁZKA: DOSTANU OD FÚ TYTO ÚDAJE PŘI PODÁNÍ PŘIHLÁŠKY?)
4) Do 31.1. následujícího roku podám přiznání k dani silniční, případně doplatím nedoplatky a zbytek mi bude FÚ vrácen na účet pokud zálohami přeplatím.
5) Hotovo.

Pokud to již chápu správně, velmi, velmi Vám děkuji. Byl jsem z toho zmatený. Těším se opět na reakci. Přeji krásný víkend.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

1) Ano.

2) Roční sazbu vydělíte dvanácti. Pokud by byla roční sazba např. 3.600,- Kč, tak měsíční sazba bude 300,- Kč. Jestliže začnete auto používat v březnu a budete je používat do konce roku, tak do 15.4.2014 odvedete zálohu 300,- Kč, do 15.7.2013 zaplatíte 900,- Kč, do 15.10.2014 zaplatíte 900,- Kč, do 15.12.2013 zaplatíte 600,- Kč a do 15.1.2015 zaplatíte 300,- Kč. Nebo 15. dubna rovnou pošlete 3.000,- Kč a budete mít do příštího ledna klid. Více informací k zálohám najdete zde:
http://www.jakpodnikat.cz/silnicni-dan.php

Kdybyste měl potíže s výpočtem daně, tak napište, jaké máte auto. Pokud osobní (v TP je uvedena kategorie M), tak uveďte a zdvihový objem. Pokud nákladní (v TP kategorie N), tak uveďte počet náprav a největší povolenou hmotnost. Dále napište měsíc a rok první registrace (kdekoliv ve světě).

3) Předpokládám, že dostanete na FÚ potřebnou informaci. Kdyby byli skoupí na slovo, tak si potřebné údaje celkem snadno zjistíte sám, například zde: http://www.mesec.cz/dane/dan-z-prijmu/pruvodce/cisla-bankovnich-uctu-financnich-uradu/
Najdete si svůj krajský finanční úřad. Napíšete předčíslí 748 (toto předčíslí znamená, že platíte silniční daň), pak pomlčku a za ní matrikovou část příslušného bankovního účtu. Za lomítko napíšete kód banky 0710.

4) Ano.

5) Ano.
IP zaznamenána

Coudy

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8

Dobrý den,

skvělé. Po víkendu se na to tedy vrhnu a dám vědět jak vše proběhlo.
Přeji Vám krásný víkend.
IP zaznamenána
Stran: [1]