Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Jednatel s.r.o. a zaroven osvc?  (Přečteno 2676 krát)

zaxmax

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 54
Jednatel s.r.o. a zaroven osvc?
« kdy: Prosinec 20, 2013 »

Dobry den,

Jsem osvc a zabyvam se prodejem mobilnich telefonu, vykupem, servisem a distribuci dilu. Mimo tuto oblast dale delam merchandisingove sluzby pro ceskou firmu a externe financni sluzby pro Ceskou sporitelnu. Rad bych podnikni tykajici se mobilnich telefonu presunul pod nove s.r.o., kde minimalne zpocatku budu jedinym jednatelem. Otazka zni, zda muzu zbyvajici aktivity dale provozovat jako osvc? Dekuji za radu
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Jednatel s.r.o. a zaroven osvc?
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 20, 2013 »

Ano, zbývající aktivity můžete dále provozovat jako OSVČ.
IP zaznamenána

zaxmax

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 54
Jednatel s.r.o. a zaroven osvc?
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 20, 2013 »

Děkuji za jasnou odpověď :-) Pokud mohu položit doplňující dotaz, tak:

1. Pokud si nebudu chtít jako jednatel vyplácet žádnou odměnu a nebudu ve firmě ani zaměstnán, jaké mě čekají odvody z vytvořeného zisku?
2. Jakým způsobem se řeší SOC+ZDRAV u jednatele?

Děkuji Vám mnohokrát.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Jednatel s.r.o. a zaroven osvc?
« Odpověď #3 kdy: Prosinec 20, 2013 »

1. Sazba daně z příjmů právnický osob (daň ze zisku s.r.o.) bude i v roce 2014 činit 19%. Výplata podílu na zisku společníkům - fyzickým osobám bude i nadále zdaněna 15% (uvažovalo se o osvobození od daně), ale kdo ví, jak se bude zdaňovat v období, kdy si budete vyplácet podíl na zisku:-)

2. Pokud jednatel není ve společnosti zaměstnán, ani nepobírá jednatelskou odměnu, tak si musí vyřešit pojištění sám. Jestliže nemá příjmy, tak není povinen platit sociální pojištění, ale nepojištěná doba se mu nezapočítá do odpracovaných let na důchod. Pokud není státním pojištencem, tak si platí zdravotní pojištění jako osoba bez zdanitelných příjmů. Vy jste OSVČ, určitě platíte SP a ZP z titulu samostatné výdělečné činnosti, takže nemusíte tento problém řešit.
IP zaznamenána

zaxmax

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 54
Jednatel s.r.o. a zaroven osvc?
« Odpověď #4 kdy: Prosinec 21, 2013 »

Aha, dobrá tedy.

Takže já budu nadále podnikat jako OSVČ, platit SOC/ZDRAV a odevzdávat DPFO + budu jediným jednatelem s.r.o., kde odvedu 19% ze zisku za rok a v případě výplaty odměny také daň z příjmu dle aktuální výše (nyní tedy 15%).

Je to tak? Šlo mi pouze o souběh těch dvou činností a výši odvodů. Zbytek už pořeší účetní.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Jednatel s.r.o. a zaroven osvc?
« Odpověď #5 kdy: Prosinec 21, 2013 »

Není to tak:-)
Psal jste, že jako jednatel si nebudete chtít vyplatit žádnou odměnu, takže jsem se zdaněním jednatelské odměny nezabývala.

Společnost odvede 19% ze zisku. Zisk může zůstat nerozdělený ve firmě. Pokud byste si chtěl jako společník vyplatit podíl na zisku, tak jej zdaníte srážkovou daní, současná sazba srážkové daně je 15%.
IP zaznamenána
Stran: [1]