Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Zaměstnanec firmy - mohu jej zaměstnat jako OSVČ na dohodu?  (Přečteno 2330 krát)

jerrry

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 23

Dobrý večer, rád bych zaměstnat člověka, ideálně na dohodu o provedení práce, měsíční výplata by se pohybovala v rozmezí okolo 10 000 - 15 000 Kč. Tento člověk už je zaměstnaný v jedné firmě na hlavní pracovní poměr a zaměstnavatel za něj platí sociální a zdravotní pojištění. Já se přiznám, že cokoliv ohledně účetnictví a věcí s tím spojených je pro mě španělská vesnice, proto bych se chtěl optat, co by bylo v takovém případě nejvýhodnější (jak pro mě - OSVČ, tak pro daného člověka, zaměstnance na HPP)?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Zaměstnanec firmy - mohu jej zaměstnat jako OSVČ na dohodu?
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 16, 2013 »

Nejvýhodnější bude měsíční odměna do 10 tis. Kč, abyste nemuseli odvádět zdravotní a sociální pojištění.
Více informací k dohodě o provedení práce najdete zde: http://www.jakpodnikat.cz/dohoda-provedeni-prace.php
IP zaznamenána

ivzez

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 72
Zaměstnanec firmy - mohu jej zaměstnat jako OSVČ na dohodu?
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 17, 2013 »

Paní Zdena má pravdu.

Já jen připomenu zákoník práce:
Působíte-li ve stejném oboru jako zaměstnavatel Vašeho potenciálního zaměstnance,
bude Váš zaměstnanec muset před uzavřením DPP získat písemný souhlas svého zaměstnavatele.
Působíte-li v jiném oboru, nemusí zaměstnanec zaměstnavateli nic hlásit.
IP zaznamenána

jerrry

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 23

Dobrý den, děkuji za informace a doplnění. Ona dohoda o provedení práce s částkou do 10 000 Kč/měsíc v tomto případě bude ideální. Ve stejném oboru jako zaměstnavatel (u kterého je dotyčný na HPP) naštěstí nepůsobíme, takže tento problém odpadá.

Ještě se optám, jak pak můj potencionální ?zaměstnanec? takto na dohodu vykazuje příjmy? Musí například tento příjem nahlásit svému zaměstnavateli nebo jaké z pro něj vyplývají další povinnosti?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Dohodu nemusí hlásit zaměstnavateli. Odměna bude zdaněná srážkovou daní, takže zaměstnanec nebude mít žádné další povinnosti.
IP zaznamenána
Stran: [1]