Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Dohoda o PP,PČ ale i zaměstnání  (Přečteno 2281 krát)

sakeyboy

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Dohoda o PP,PČ ale i zaměstnání
« kdy: Listopad 29, 2013 »

Jsem OSVČ. Narazil jsem zde na člověka, který si neplatí jak zdravotní, tak sociální pojištění. Protože není línej, není hloupej a není nešikovnej, chtěl bych aby pro mě pracoval. A je mi jedno jestli na dohodu o PP, PČ ale viděl bych to i na pracovní poměr. Chci se zeptat, zda bych v případě, že bych ho zaměstnal si nenadrobil nějakej problém. Jastli bych např. nemusel za něj doplácet sociální a zdravotní. Popřípadě, a možná by to byla nejlepší varianta, kdyby si udělal živnost, jestli by mu doplacení těchto výdajů za léta kdy neplatil, nehrozilo, díky
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Dohoda o PP,PČ ale i zaměstnání
« Odpověď #1 kdy: Listopad 29, 2013 »

Pokud něco dluží, tak to musí zaplatit sám. Založením živnosti se může připomenout zdravotní pojišťovně, které musí nahlásit zahájení samostatné výdělečné činnosti. Ale čím dřív doplatí dlužné pojistné, tím lépe, za každý den prodlení mu naskakuje penále. Sociální pojištění není povinné, pokud neměl žádné příjmy, tak je nemusel platit. Nepojištěné doby se mu nepočítají jako odpracované na důchod.
IP zaznamenána

slunecnice

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 51
Dohoda o PP,PČ ale i zaměstnání
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 09, 2013 »

Dobrý den,

chtěli bych se informovat, jak máme postupovat:

dne 15.10.2013 jsme uzavřeli s jedním pánem dohodu o provedení práce, která je uzavřena od 15.10. do 31.12.2013.

V DPP má napsáno, že bude pracovat na 0,2 prac. úvazku.

Prohlášení poplatníka má podepsané jinde a může si u nás vydělat letos již jen 7000 Kč.

Můžeme mu tuto částku (7000 Kč) vyplatit již nyní nebo se musí tato částka vyplatit až po skončení DPP?

Kdy musíme odvést daň na FÚ? Hned ještě před výplatou částky? Bude to tedy 15 % z částky?

Máme příští rok do přehledu za rok 2013 pro FÚ o počtu zaměstnanců uvádět, že v měsících 10, 11 a 12 jsme měli o jednoho zaměstance více?

Omlouváme se za tyto otázky, ale zaměstnance na DPP jsme ještě neměli.

Předem moc děkujeme za odpověď.
IP zaznamenána

sakeyboy

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Dohoda o PP,PČ ale i zaměstnání
« Odpověď #3 kdy: Prosinec 15, 2013 »

Rozumím ale zeptám se takto: dluží něco na pojistném jak zdravotním, tak sociálním, když neměl v té době žádné příjmy?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Dohoda o PP,PČ ale i zaměstnání
« Odpověď #4 kdy: Prosinec 15, 2013 »

ZP: pokud nebyl státním pojištěncem (student, poživatel důchodu ?), tak měl platit pojistné i když neměl žádné příjmy (jako osoba bez zdanitelných příjmů), takže dluží.

SP: pokud neměl příjmy, nebo nebyl přihlášený na OSSZ jako OSVČ, tak nemusel platit pojistné, nic nedluží.
IP zaznamenána
Stran: [1]