Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Náležitosti daňového dokladu  (Přečteno 2503 krát)

sakul

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Náležitosti daňového dokladu
« kdy: Září 06, 2013 »

Dobrý den.

Informace, které se dočtu na tomto serveru mi vždy velice pomohou a tak bych se Vás tímto rád zeptal na následující:

Jsem OSVČ, výdaje uplatňuji paušálem a nyní jsem se stal plátcem DPH. Pořeboval bych vědět, jaké náležitosti musí splňovat přijatý daňový doklad na straně odběratele (tj. údaje na na mé straně)?
Jde mi o to, zda např. vyúčtování za internet, mobilní telefon apod., které jsou uvedeny jen na mé jméno (bez uvedení mého IČ a DIČ) a jsou zasílány na jinou adresu než jaké mám místo podnikání
mohu využít jako správný daňový doklad a nebo zda musím požádat o doplnění těchto údajů? A mohu uplatnit odpočet DPH za věci využívané k podnikání i z období cca před 3-mi měsící, když jsem ještě nebyl plátcem DPH?
Za odpovědi Vám předem děkuji. Krásný den.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Náležitosti daňového dokladu
« Odpověď #1 kdy: Září 06, 2013 »

Pokud jsou faktury za telefon a internet do 10.000,- Kč, tak je můžete považovat za zjednodušený daňový doklad a Vaše údaje na nich nemusí být. Přesto bych doporučila požádat mobilního operátora a poskytovatele internetu, aby na fakturách uváděli Vaše DIČ. Náležitosti běžného a zjednodušeného daňového dokladu najdete zde:
http://www.jakpodnikat.cz/danovy-doklad-nalezitosti.php
Fakturační adresa může být odlišná od místa podnikání.
Odpočet z tuzemských faktur si můžete uplatnit až v tom měsíci, ve kterém je máte v ruce. Například z faktury  s DUZP 31.7.2013, která došla 3.8.2013, uplatníte odpočet v srpnu.

V prvním přiznání k DPH si můžete uplatnit odpočet z věcí, které jste pořídil max. 12 měsíců před registrací a máte je ke dni registrace v obchodním majetku (udělejte si nějaký soupis). Odpočet se uplatňuje na řádku 45 přiznání k DPH.
IP zaznamenána

sakul

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Náležitosti daňového dokladu
« Odpověď #2 kdy: Září 19, 2013 »

Děkuji za odpověď a vysvětlení.

K úplnému objasnění situace bych měl ještě, prosím, doplňující otázky.

Mohu si v prvním přiznání k DPH také uplatnit odpočet za služby (za posledních 12 měsíců), jako je např. internet, mobil apod.?

Je nějakým způsobem určen poměr odpočtu DPH např. za internet, který mám doma a využívám ho jak k podnikání, tak i k soukromým účelům? Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Náležitosti daňového dokladu
« Odpověď #3 kdy: Září 19, 2013 »

Internet a mobil (předpokládám, že máte na mysli fakturu od mobilního operátora) nelze uplatnit, služby jste spotřeboval před registrací a nejsou ke dni registrace součástí obchodního majetku.

Odpočet DPH u internetu bych volila podle druhu činnosti. Provozovatel eshopu bude mít pravděpodobně poměr 90 : 10 (nebo 100 : 0, protože internet pro soukromé účely má v soukromém mobilu), zedník může mít poměr 50 : 50.
IP zaznamenána
Stran: [1]