Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Zaměstnanec + OSVČ jako vedlejší činnost  (Přečteno 1930 krát)

dezavy

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Zaměstnanec + OSVČ jako vedlejší činnost
« kdy: Říjen 21, 2013 »

Dobrý den,

pročítám tu diskuze a všechny možné články a stále si nejsem 100% jistý s výpočetem..
Jsem zaměstnanec + zároveň jsem nově jako OSVČ na vedlejší činnost.

Nyní potřebuji vědět, co všechno a kdy budu muset platit?

Aby se to celé lépe počítalo, tak to berme tak, že jsem OSVČ celý rok.

1) Berme to příkladem, že si měsíčně přivydělám cca 8 tis Kč, resp. pro lepší počty 100 000 Kč ročně.

a) Jestli dobře chápu, tak budu platit celkem 3 poplatky a to: daň z příjmů + soc. pojištění + zdravotní pojištění?

b) Daň z příjmů: jak ta se počítá?

c) Soc. zdravotní: jestli jsem správně pochopil, tak pokud nepřekročím za rok cca 62 tis výdělku, tak soc. pojištění neplatím?
                           Pokud tuto částku překročím, tak platím daň 15% ze zisku - přičemž zisk tvoří 40% příjmu z vedlejší činnosti?

d) zdravotní pojištění: Jak se vypočítá? A to platím vždy? I v případě, že ho za mě platí zaměstnavatel?


2) berme to příkladem, že si měsíčně vydělám cca 5 000 Kč, tzn. 60 000 Kč za rok (tedy méně jak hranice 62tis Kč)
zde nevím, co všechno budu platit?
a) daň z příjmů bude jaká? A musí se platit?

b) soc. pojištění se asi neplatí, že?

c) zdravotní pojištění musím zaplatit? I přesto, že výdělek není více jak hranice 62 tis? A i přesto, že ho za mě platí zaměstnavatel?


Jsem v tomto naprostý laik a bohužel nemám žádného známého poradce, který by mi odpověděl před tím, že si daně nechám spočítat.

Děkuji každému za jakoukoliv pomoc  :-)
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Zaměstnanec + OSVČ jako vedlejší činnost
« Odpověď #1 kdy: Říjen 21, 2013 »

Dobrý den.¨
1a - ano
1b - pokud budete mít příjmy jako OSVČ, vznikne Vám každopádně povinnost podat Přiznání k dani z příjmu fyzických osob.  Do Přiznání zahrnete všechny příjmy ze zaměstnání (obdržíte od zaměstnavatele Potvrzení o zdanitelných  příjmech fyzických osob ze závislé činnosti), příjmy z podnikání...uplatníte slevu na poplatníka, případně děti, manželku...a vypočtete daň. Odečtete zaplacenou zálohu na daň, kterou odvedl zaměstnavatel a zjistíte výslednou daňovou povinnost. (Vyplněním Přiznání Vás provedou Pokyny, ale v začátku doporučuji konzultaci s nějakou účetní nebo poradcem)
1c - U SP -  Je to tak.
Daň 15% platíte vypočtenou podle celkových příjmů uvedených v DAP, nikoliv jestli přesáhnete 62 tis.Kč. Zisk je rozdíl mezi příjmy a výdaji, nebo rozdíl mezi příjmy a výdaji % (podle toho, jaký způsob uplatňování výdajů si zvolíte)
1d - ZP jako OSVČ vedlejší platíte ze zisku VŽDY, zaměstnavatel za Vás platí ZP ze mzdy, s podnikáním nesouvisí.

2a = odpověď 1b
2b - NE
2c = odpověď 1d
IP zaznamenána
Stran: [1]