Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Nastup OSVC do zamestnani v prubehu mesice vs placeni zaloh  (Přečteno 1834 krát)

Adaz

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1

Dobry den,

se socialkou a zdrav. pojistovnou resim zalohu za mesic (jeste za 2012), v nemz jsem jako OSVC nastoupil do zamestnani na plny uvazek. Nastupoval jsem presne v polovine mesice, a tim se OSVC stalo vedlejsi vydelecnou cinosti (oznamil jsme to na uradech).
Kdyz jsem se loni pred nastupem do zamestnani informoval u obou uradu, jestli za pulku mesice mam jako OSVC platit zalohy, bylo mi receno, ze u zdravotka ano, u socialniho nikoliv. Podle toho jsem zalohy uhradil. Ted mi CSSZ tvdri, ze za tu pulku mesice jsem mel stejne platit zalohy nezavisle na tom, jestli mi je odvedl zamestnavatel. Jako duvod uvedli, ze bych musel byt zamestnan od zacatku mesice a odkazali me na zakon 155/1995 Sb. § 9., odst. 7.
Precetl jsem si odstavce 6-9 a mam pocit, ze socialka nema pravdu. Doplnim jeste, ze pri OSVC jako hl. vydelecne cinnosti jsem nebyl ucasten nemocenskeho pojisteni.
Mohli byste mi prosim poradit, jestli narok uradu na zalohy za tu pulku mesice je opravnen.
Dekuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Nastup OSVC do zamestnani v prubehu mesice vs placeni zaloh
« Odpověď #1 kdy: Říjen 15, 2013 »

Sociálka má pravdu. Za měsíc, v jehož průběhu jste nastoupil do zaměstnání, jsem povinen odvést pojistné ještě jako OSVČ hlavní. Za OSVČ vedlejší jste považován v případě, že zaměstnání (v souběhu s podnikáním) trvá celý kalendářní měsíc.

Vzhledem k tomu, že zákony jsou značně nepřehledné a pro laika nesrozumitelné, doporučuji jednoduchou pomůcku: jakmile se Vám zdá, že existují 2 možnosti, tak můžete vsadit krk, že bude platit varianta, která je pro Vás nevýhodná.
IP zaznamenána
Stran: [1]