Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Neproplacené faktury - jak na ně?  (Přečteno 15084 krát)

Marek

  • Host
Neproplacené faktury - jak na ně?
« kdy: Prosinec 28, 2007 »

Dobrý den, podnikám na ŽL, nejsem plátce DPH, náklady odvádím paušálně. Mám několik dotazů:

1 Mým klientům standardně vystavuji faktury. Občas se ale stane, že někdo nezplatí a peníze z něho nemohu dostat. Rád bych se zeptal, jestli musím tyto nezaplacené částky nějak evidovat či podobně. Předpokládám, že do příjmů si nic nedám, když mi od dlužníka nic nepřijde. Je to tak?

2. Mám pár vystavených faktur, které mají splatnost např. do 20. 12. Znáte ale ČR...málokdo platí do data splatnosti. Co když mi nějaká částka přijde např. 3. ledna, ale ten, kdo ji platil řekne, že ji posílal ještě v minulém roce? Do jakého roku zahrnu tento příjem?

3. Mohu na faktutu napsat, že za každý den po platnosti je účtováno penále např. 1%? Je to legální a mohu poté tuto čásku vyžadovat? Já už opravdu nevím, jak přimět některé lidi platit. Kdo jednou nezaplatí, s tím už nespolupracuji, ale pořád se nejdou noví neplatiči...
IP zaznamenána

PETR2

  • Host
Neproplacené faktury - jak na ně?
« Odpověď #1 kdy: Leden 10, 2008 »

Taky mám takový problém.
Faktura vystavena 28.12 2007 a na učet prachy přišli 3.1 2008

Do kterého roku zahrnout fakturu?

(KDO TO VÍ MUŽE ODPOVĚDĚT )
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Neproplacené faktury - jak na ně?
« Odpověď #2 kdy: Leden 12, 2008 »

Pro Marka:
1. Nezaplacené faktury jsou vaše pohledávky. Evidenci pohledávek povinně vede i poplatník, který uplatňuje výdaje procentem z příjmů. Jestliže vám od dlužníka nic nepřišlo, pak nemáte příjem, jen evidujete pohledávku. Problém nastane v okamžiku, kdy budete chtít změnit způsob uplatňování výdajů (z paušálu na skutečné), nebo když přerušíte provozování živnosti a do data podání daňového přiznání činnost neobnovíte, případně když budete chtít ukončit podnikání. To jsou situace, kdy je třeba zvýšit základ daně o nezaplacené pohledávky. Na tyto pohledávky jste si vykazoval výdaje, čímž jste snižoval základ daně a stát nyní očekává také ty příjmy:-)
Zvýšení základu daně se nevztahuje úplně na všechny pohledávky, výjimkou jsou pohledávky, uvedené v § 24, odst. 2, písmeno y) zákona o daních z příjmů (dlužník v konkurzním a vyrovnacím řízení, zemřelý dlužník atd., ale pohledávky by musely být vymáhány).
2. Vy zahrnete příjem do roku 2008, kdy jste peníze skutečně obdržel.
3. Na fakturu můžete napsat cokoliv, ale nebude vám to nic platné, pokud sankce nebyla předem smluvně ujednána. Máte nárok na úrok z prodlení, výše úroků je v kalendářním pololetí závislá na výši repo sazby, stanovené Českou národní bankou, platné první den příslušného pololetí a zvýšené o sedm procentních bodů. Úroková sazba v 1. pol.2007 byla 9,5%, ve 2. pol. 9,75%, od 1.1.08 je to 10,5%.
Ovšem pokud dlužník nezaplatil fakturu,  asi nebude chtít platit ani úrok, pak zbývá jen cesta soudního vymáhání pohledávky.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Neproplacené faktury - jak na ně?
« Odpověď #3 kdy: Leden 12, 2008 »

Pro Petra:
Při vedení daňové evidence, případně při uplatňování výdajů procentem z příjmů, vzniká příjem až v okamžiku přijetí peněz. Vystavená faktura bude k 31.12.2007 jen pohledávkou, příjem vykážete až dnem připsání na účet, tedy v roce 2008.
IP zaznamenána

Lišák

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 17
Neproplacené faktury - jak na ně?
« Odpověď #4 kdy: Leden 13, 2008 »

Citace: Martina
Pro Marka:
1. Nezaplacené faktury jsou vaše pohledávky. Evidenci pohledávek povinně vede i poplatník, který uplatňuje výdaje procentem z příjmů. Jestliže vám od dlužníka nic nepřišlo, pak nemáte příjem, jen evidujete pohledávku. Problém nastane v okamžiku, kdy budete chtít změnit způsob uplatňování výdajů (z paušálu na skutečné), nebo když přerušíte provozování živnosti a do data podání daňového přiznání činnost neobnovíte, případně když budete chtít ukončit podnikání. To jsou situace, kdy je třeba zvýšit základ daně o nezaplacené pohledávky. Na tyto pohledávky jste si vykazoval výdaje, čímž jste snižoval základ daně a stát nyní očekává také ty příjmy:-)
jen cesta soudního vymáhání pohledávky.
Prosím o vysvětlení:
1) \"Na tyto pohledávky jste si vykazoval výdaje\" - výdajové procento uplatňuji pouze na přijaté platby, nikoli na pohledávky. Znamená to tedy, že se procento výdajů uplatňuje i z nezaplacených faktur?

Smysl mě to dává pouze v tomto případě, nebudu-li vykazovat náklady
paušálem a budu mít na nezaplacenou pohledávku náklady, které odečtu od základu daně, musím zvyšovat daňový základ pokud v roce zaplacení pohledávky přejdu na paušál(neboť náklady na pohledávku jsem již uplatnil v minulém roce). Při opačném přechodu paušál - skutečné náklady však tato situace nenastane.
Příklad: jsem malíř a mám paušální náklady, v 12/2007 koupím barvu, vymaluji a vystavím fakturu. Peníze přijdou v 2008, kdy přejdu na skutečné náklady. 60% v 2007 z faktury neuplatním a účet za barvu z 2007 do nákladů v 2008 také nedám.

2) Dle jakého § můsím vést evidenci pohledávek při paušálních výdajích (nepodařilo se mi to nikde najít)
Díky za odpovědi
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Neproplacené faktury - jak na ně?
« Odpověď #5 kdy: Leden 14, 2008 »

1) To bylo špatně napsané, omlouvám se, výdaje si skutečně nevykazoval. Procento výdajů u nezaplacených faktur z doby, kdy uplatňoval paušál, si neuplatní, protože výdajový paušál se vztahuje k příjmům, nikoliv k pohledávkám. Smysl dodaňování při přechodu z paušálních výdajů na skutečné, bohužel, nevysvětlím, není mi znám.
2) § 7, odst. 10 zákona o daních z příjmů.
Další evidenční povinnosti plynou ze zákona 337/1992 Sb. o správě daní a poplatků, § 39.
IP zaznamenána

Radekcz

  • Host
Neproplacené faktury - jak na ně?
« Odpověď #6 kdy: Červenec 24, 2008 »

Chci se zeptat na neproplacenou fakturu za odvedenou práci.

Má manželka pracovala na ŽL jako telefonistka pro jednu soukromou firmu. Po roce si našla jiné zaměstnání a s touto firmou ukončila Smlouvu o spolupráci. Ve stanovenou dobu odeslala fakturu na zprostředkovatelskou provizi za měsíc červen 2008, kterou firma po dni splatnosti (15.7.2008) neuhradila. Zdůvodňuje to tím, že čeká na telefonní výpis za měsíc červenec, aby vyhodnotila výši srážky za soukromé hovory. Manželka ukončila spolupráci ke dni 9.7.2008, což znamená, že bude ještě vystavovat fakturu za měsíc červenec. Může firma po dni splatnosti nezaplatit fakturu s tímto zdůvodněním?
IP zaznamenána

nosalova

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Neproplacené faktury - jak na ně?
« Odpověď #7 kdy: Duben 26, 2010 »

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda musím nějak evidovat neproplacené faktury, v případě že nám klient po vystavené faktuře řekne, že fakturu neproplatí. Máme ubytovací portál a jedná se o poplatek za roční inzerci, v případě že nám toto klient řekne automaticky ho vymažeme z databáze. Nevím však jestli musím faktury nějak evidovat nebo jestli je můžu jednoduše roztrhat.  Děkuji Vám za odpověď.
IP zaznamenána

Ivka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Neproplacené faktury - jak na ně?
« Odpověď #8 kdy: Květen 10, 2010 »

Dobrý den, mám podobný problém s neproplacenou fakturou.Splatnost vypršela 5.7.2009 , od té doby se marně snažím z toho dotyčného dostat peníze,napsala jsem jí 3 doporučené dopisy,psala několik sms. Na dopisy nereaguje, na sms občas, prý ať počkám - vždy nějaké datum,naposledy se ozvala v únoru, že prý vyřizuje půjčku, ale doteď se neozvala.Je mi jasné, že mi nezbyde nic jiného , než ji dát na soud,ale teď nevím co je lepší, levnější a účinější soud nebo exekutor.Můžete mi aspoň opravdu jen orientačně říct, na kolik by mě to mohlo vyjít ať u jedné nebo druhé instituce?Stále toto řešení oddaluji, protože se přiznám, nechce se mi lítat po soudech a nemám na to ani moc času.Jak dlouho  můžu tuto fakturu odkládat?(myslím, aby nepropadla).Díky za případné odpovědi nebo rady.
IP zaznamenána

Ferdinand

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 18
Neproplacené faktury - jak na ně?
« Odpověď #9 kdy: Září 24, 2012 »

Dobrý den. Mám 2 případy, oba dva jsou firmy z Maďarska.
1./ Podnikatel1, český občan-živnostník, pověřen maďarskou Firmou1, jednal na daňovém úřadu dne 4. 6. 2012 v Budapešti, kam mne objednal jako tlumočníka. Vše s Podnikatelem1 bylo domluveno e-mailem resp. telefonicky. Vyfakturováno 5910 Kč, 29. 6. 2012, splatnost 20. 7. 2012, Podnikatel1 nezaplatil. Bylo mu zasláno 3 e-mailové upozornění, fakturu jsem poslal i doporučeně v obálce na adresu Firmy1 a také Podnikateli1. Žádná odpověď, ani od Firmy1, ani od Podnikatele1.
2./ Podnikatel2, živnostník, firma v Maďarsku. Bylo s ním domluveno překládání e-mailové korespondence a dokumentů v měsíci únor 2012. Vyfakturováno 185 EUR, 27. 5. 2012, splatnost 18. 6. 2012, Podnikatel2 nezaplatil. Bylo mu zasláno 5 e-mailových upozornění, fakturu jsem poslal doporučeně v obálce na adresu Podnikateli1. Žádná reakce od Podnikatele2 nepřišla.
DOTAZ: Na koho se mám obrátit? Jak lze takovou situaci řešit?
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Neproplacené faktury - jak na ně?
« Odpověď #10 kdy: Září 25, 2012 »

Dobrý den.
mám podobnou zkušenost, ale jednalo se o slovenské dlužníky a dodání materiálu proběhlo v CR. Rešilo se to přes českého právníka. Soud byl v Prešově a bylo potřeba doložit všechny dokumemty: od cenové nabídky, přes objednávku DL, faktury. Přesto jsme nedostali ani korunu, nějaká drobnost - žaloba zamítnuta.
Asi jsem Vám nepomohla:-), ale držím palce.
IP zaznamenána

Ferdinand

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 18
Neproplacené faktury - jak na ně?
« Odpověď #11 kdy: Září 25, 2012 »

paní Marie66 - no a právě ta drobnost by mne zajímala. Co to bylo konkrétně?
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Neproplacené faktury - jak na ně?
« Odpověď #12 kdy: Září 25, 2012 »

Tak papírově doloženo všechno.
Materiál dodán, převzetí podepsáno - potud v pořádku.
Problém byl asi v tom ( já jsem u toho soudu nebyla), že v CR podnikali synovec se strýcem (abyste rozuměl: ne naši příbuzní :-)  ). No a fungovalo to tak nějak, pokud se dobře pamatuji, že synovec odebral materiál na strýčkův ZL, a strýček nechtěl platit, protože on přece nic neodebral.  Nebylo to opředem dobře ošetřeno, jasně, bylo potřeba mít práci pro lidi, že?.
\"Výlet\" k soudu a verdikt : \"Je mi lúto\"
IP zaznamenána

Ferdinand

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 18
Neproplacené faktury - jak na ně?
« Odpověď #13 kdy: Listopad 22, 2013 »

Dobrý den.
Neplatičům je hej...
Firmě Pro Service Group s.r.o. (IČ: 28861612) jsem provedl objednanou službu - překlad textů. Objednávka, jako v každém jiném případě u všech klientů, byla sjednána písemně přes e-mail, bez uzavřené smlouvy.
Klasický postup - po vypršení splatnosti (asi 1 měsíc) jsem po týdnech 3x urgoval přes e-mail, pak po dalším týdnu 1x zaslal doporučeným dopisem, reakce žádná.
Tento další případ  jsem se rozhodl řešit soudní cestou. Napsal jsem žádost o vystavení soudního příkazu proplacení dlužné částky.
Od soudu mi přišlo upozornění, že za vystavení tohoto soudního rozkazu musím zaplatit soudní poplatek 1000 Kč. Tak jsem si říkal, dobře, přece v mé žádosti co jsem psal soudu, je uvedeno \"uhrazení dlužné částky s příslušenstvím\" (tj. včetně soudních poplatků) a ten poplatek dostanu zpět, a tak poplatek jsem zaplatil.
Po čase mi přišlo vyrozumění od soudu, že soudní rozkaz byl vydán. Pak ale jsem dostal další vyrozumění od soudu, že platební rozkaz se zrušuje, s odůvodněním že \"platební rozkaz se nepodařilo doručit do vlastních rukou žalovaného.\" Dále je tam věta: \"Po právní moci tohoto usnesení bude ve věci nařízeno jednání.\" - a to přes to, že jsem ve své žádosti o vydání platebního rozkazu uvedl, že si nepřeji spor řešit cestou soudního jednání za účasti stran. To znamená, že budu opět já, který soudní výlohy zase zaplatí? A v případě, že se protistrana k jednání nedostaví, opět propadne další soudní poplatek?
Zmíněnou firmu včetně dlužné částky jsem dokonce uvedl na veřejně přístupném registru dlužníků https://www.centralniregistrdluzniku.cz/  - ale to nemělo žádný efekt! Zdá se, že je to puze seznam ničemů k ničemu...
Jak to, že se neplatičům (a to nejen v ČR) vede dobře a nelze se na něj dostat? Je to normální? Jednoduše když uvidí soudní obsílku, tak ji odmítne převzít a je vysmátý? Anebo úmyslně zadá při registraci firmy smyšlenou adresu? To se neprověřuje?
Co máme (můžeme) dělat my, drobní podnikatelé?
Když budu trvat na uzavření smlouvy ke každé zakázce a na podmínce platby předem, tak pochopitelně tu zakázku nedostanu - klient se obrátí na jiného živnostníka-překladatele (který je dokonce třeba i levnější...?). Překlady klienti většinou chtějí včera (což je už taky pozdě, že ano...).
IP zaznamenána
Stran: [1]