Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: Začínající OSVČ  (Přečteno 5986 krát)

dasakody

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
Začínající OSVČ
« kdy: Září 10, 2013 »

Od r. 2013 jsem OSVČ, neplátce DPH. Jak dlouho zpětně mohu uplatnit zakoupené výdaje související s podnikáním? Mohu na DHM zakoupený v r. 2012 uplatnit odpisy až od r. 2013? Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Začínající OSVČ
« Odpověď #1 kdy: Září 11, 2013 »

V souvislosti se zahájením činnosti můžete uplatnit nezbytně nutné prokazatelně vynaložené výdaje od 1.1.2012 do dne zahájení činnosti v roce 2013. U DHM můžete uplatnit odpisy nejdříve za rok 2013, v roce 2012 jste ještě nepodnikal/a/. Pozor na správné ocenění DHM.
IP zaznamenána

Jana Konečná

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 579
    • http://www.jakpodnikat.cz
Začínající OSVČ
« Odpověď #2 kdy: Září 12, 2013 »

IP zaznamenána

sariuk

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Začínající OSVČ
« Odpověď #3 kdy: Listopad 05, 2013 »

Dobrý den, chtěla bych se zeptat začala jsem podnikat v masérských službách od 1 října mám to jako hlavní činnost, ale bohužel mi to zatím nevydělává ani na polovinu částky když sečtu socialná a zdravotní pojištění, chci se tedy zeptat zda je nějaká možnost o snížení a nebo neplacení tohoto pojištění. děkuji za informace,.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Začínající OSVČ
« Odpověď #4 kdy: Listopad 05, 2013 »

Dobrý den, bohužel, je mi to líto, ale žádná možnost odpustit minimální platby sociálního a zdravotního pojištění není, nikoho nezajímá, že nemáte příjmy v potřebné výši. J.
IP zaznamenána

Michaela Čermáková

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Začínající OSVČ
« Odpověď #5 kdy: Prosinec 12, 2013 »

Dobrý den,

jsem zde poprvé a nejsem si tedy jistá zda píšu do správné místnosti... Takže se případně omlouvám...
Potřebuji poradit ohledně přechodu z činnosti hlavní na činnost vedlejší.
Od března 2013 jsem podnikala na hlavní činnost, podnikání bohužel nevynáší to co potřebuji, takže od ledna 2014 budu zaměstnána normálně na HPP.
Ale podnikat chci i nadále, na činnost vedlejší. Takže má otázka: Co vše musím kde všude donést a doložit? A budu ještě něco platit?

Předem moc děkuji za odpověď

Michaela
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
Začínající OSVČ
« Odpověď #6 kdy: Prosinec 12, 2013 »

Dobrý den,

nahlaste na OSSZ a své ZP. Nebudete muset platit minimální zálohy, ZP budete platit 13,5% z Př - Vý, sociální do určité výše daňového základu platit nebudete, hranice se každý rok mírně navyšuje, pro rok 2013 něco kolem 62 tis.Kč.
IP zaznamenána

Michaela Čermáková

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Začínající OSVČ
« Odpověď #7 kdy: Prosinec 12, 2013 »

Děkuji za odpověď. Je pravda že to musím stihnout do 8 dnů, jinak budu muset platit i nadále?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Začínající OSVČ
« Odpověď #8 kdy: Prosinec 17, 2013 »

Nemusíte to stihnout do 8 dnů.
IP zaznamenána

ervhan

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Začínající OSVČ
« Odpověď #9 kdy: Prosinec 19, 2013 »

Dobrý den,

mám možnost pracovat z domu přes PC psaní erotických sms zpráv za jednu jsou 2 kč, ovšem mají podmínku, že musím mít ŽL, nikdy jsem nepodnikala, ráda bych se zeptala na pár věcí. Když bude můj měsíční čistý výdělek 10 000 Kč kolik z toho půjde na soc. zdrav. poj. a daň? A když se dává přiznání k dani jednou ročně, jak zjistím zda mi budou vracet či já doplácet, když můj celoroční výdělek každý měsíc bude těch 10 až 15 tisíc Kč?


Vím, že je těch otázek mnoho, ale jsem mladá a opravdu nevím na koho se obrátit?

Mockrát Vám budu vděčná za odpovědi.

Přeji Vám pěkné svátky.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Začínající OSVČ
« Odpověď #10 kdy: Prosinec 19, 2013 »

Dobrý den, minimální odvod za sociální pojištění je Kč 1890,- měsíčně, na zdravotní Kč 1748,-, to musíte jako OSVČ zaplatit, ať vyděláte za měsíc dvě koruny, nebo těch 10 tisíc. Pokud roční zdanitelný příjem bude do Kč 165.600, pak roční daň pokryje sleva na dani na poplatníka.
IP zaznamenána

AndynkaG

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Začínající OSVČ
« Odpověď #11 kdy: Leden 03, 2014 »

Dobrý den, chtěla bych se zeptat.. Chtěla bych si otevřít malou kavárničku, ale nemám na to vystudovanou školu, ani žl, je možné, aby mi dělala garanta tchýně, která dělala mistrovou v oboru kuchař/čísník, tudíž má potřebné vzdělání, ale je už několik let v invalidním důchodu? Děkuji..
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Začínající OSVČ
« Odpověď #12 kdy: Leden 03, 2014 »

Pokud má potřebné vzdělání, tak může být odpovědným zástupcem. Skutečnost, že je několik let mimo praxi, nebo je v invalidním důchodu, nehraje roli.
IP zaznamenána

Peroutková Markéta

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Začínající OSVČ
« Odpověď #13 kdy: Leden 06, 2014 »

Dobrý den, mám spoustu dotazů ohledně všech záležitostí ohledně začínání podnikání. Vše se týká manžela, já se jen dotazuji, vyřizuji mu tyto záležitosti. Začal ke dni 1. 1. 2014 podnikat jako OSVČ v oblasti pohostinství (penzion s restaurací). Živnost má v požádku ohlášenou. A teď bychom potřebovali vědět co kdy a kam vše nahlásit a zaplatit??Co se týče veškerého pojištění, abysme něco nezanedbali a pak neplatili nějaké zbytečné sankce. A do toho bychom ještě potřebovali vědět, co vše má manžel udělat pro to, když má pod sebou jednoho zaměstnance? kam a co vše musí nahlásit manžel a co ten zaměstnanec???

Prosím o odpověď, jsme již docela bezradní, je toho tolik a nikde jsme se nedozvěděli souhrnné informace.

Děkuji a přeji hezký den. Peroutková
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Začínající OSVČ
« Odpověď #14 kdy: Leden 06, 2014 »

Dobrý den, ujistěte se, že je manžel zaregistrován na finančním úřadu, na  sociálce a zdravotní pojišťovně jako osvč.

Pokud bude manžel mít zaměstnance, pak se musí na FÚ zaregistrovat jako plátce daně z příjmů fyzických osob, na OSSZ se přihlásit jako zaměstnavatel a podat přihlášku zaměstnance, totéž na zdravotní pojišťovně toho zaměstnance. Dále se přihlásit jako plátce zákonného pojištění - Kooperativa. Mzdy & personalistika je obsáhlá kategorie, je lepší nechat si mzdy zpracovávat profesionálem.

Zaměstnanec - vstupní lékařská prohlídka, zdravotní průkaz.

Pokud budete užívat k podnikání auto, přihlásit se na FÚ jako plátce silniční daně.
IP zaznamenána
Stran: [1] 2