Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: dluh u vzp  (Přečteno 3567 krát)

steeldog

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
dluh u vzp
« kdy: Září 08, 2013 »

Dobrý den,

před rokem jsem si založil živnostenská oprávnění jako student. Zaregistroval jsem se na socialce, financaku, zdravotni pojistovne. Vsude jsem ukazoval potvrzeni o studiu atd. Docetl jsem se ze socialni plati stat a zdravotni prvni rok taky nemusim mesicne platit zadne zalohy. Pouze podam prehleda a pak zaplatim podle procent. Vsechny prehledy jsem posilal. Doted se mi nikdy nezval jen dnes mi prisel ze zdravotni pojistovny dopis ze mam zaplatit 20 tis. za zdravotni pojisteni. Jak je to mozne ze to po me chteji kdyz jsem student, ani jsem si tolik za ten rok nevydelal...? Je mozne ze mi to smazou nebo prominou? nemel bych na to ani penize...dekuji moc
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
dluh u vzp
« Odpověď #1 kdy: Září 08, 2013 »

Je z dopisu zřejmé, za co předepsali tak vysoké pojistné? Zaplatil jste pojistné podle přehledu za rok 2012? Jaké vyšly zálohy na rok 2013? Odevzdal jste zdravotní pojišťovně potvrzení o studiu?
Zajděte na pobočku a nechejte si to vysvětlit. Je možné, že to opraví.
IP zaznamenána

steeldog

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
dluh u vzp
« Odpověď #2 kdy: Září 08, 2013 »

Nemám ho teď u sebe ale melo by to byt pojistne za obdobi 8.10.2012 do 17.8. Potvrzeni o studiu jsem daval pojistovne hned pri registraci platce dane pri registraci. Vsude mi rikali ze prvni rok podnikani pri studiu nemusim platit zalohy, ze je za me plati stat. tak jsem zadne neposilal. v prehledu mi vyslo ze nemam platit zadne zalohy protoze jsem mel naklady vyssi nez zisk....taky se divim te vysi a toho ze kdyz jsem byl v celem obdobi student tak po me toto chteji....doufam, ze to nebudu muset platit
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
dluh u vzp
« Odpověď #3 kdy: Září 08, 2013 »

Přibližně to odpovídá pojistnému, které by za uvedené období platila OSVČ, za kterou není plátcem pojistného stát. Jestliže jste za rok 2012 vykázal ztrátu, tak jste (coby student) nemusel doplácet žádné pojistné, ani v roce 2013 nemusíte platit zálohy. Zřejmě nevzali v úvahu studium.
IP zaznamenána

steeldog

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
dluh u vzp
« Odpověď #4 kdy: Září 08, 2013 »

ano...neznáte nekoho komu se to stalo a jak dopadl? Dekuji moc za zajem...
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
dluh u vzp
« Odpověď #5 kdy: Září 08, 2013 »

S tímto případem nemám zkušenost. Zajděte nebo zavolejte na pobočku a zeptejte se, proč Vám předepsali pojistné.
IP zaznamenána

steeldog

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
dluh u vzp
« Odpověď #6 kdy: Září 08, 2013 »

Hned zítra tam půjdu. Děkuji moc za reakce. :)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
dluh u vzp
« Odpověď #7 kdy: Září 08, 2013 »

Je Vám méně než 26 let?
IP zaznamenána

steeldog

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
dluh u vzp
« Odpověď #8 kdy: Září 08, 2013 »

ano, je mi 22 let
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
dluh u vzp
« Odpověď #9 kdy: Září 08, 2013 »

Asi ztratili potvrzení o studiu. Dejte vědět, jak jste pochodil.
IP zaznamenána

steeldog

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
dluh u vzp
« Odpověď #10 kdy: Září 09, 2013 »

tak dnes jsem byl vyrizovat: prisel jsem, vypravel jsem svuj pribeh a zjistil jsem ze nejsem vedenej jako student, dolozil jsem, ze jsem studoval v roce 2012 i letos...urednice si to oskenovala a rekla ze to nemam platit. Takze parada. Sice rikala, ze ty penize nemam platit, ale stale mam takovy neklidny pocit, jestli se nahodou nespletla nebo tak...
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
dluh u vzp
« Odpověď #11 kdy: Září 09, 2013 »

Takže to bylo ve studiu, jak jsme čekali:-) A je to hned dvojí bordel. První ve ve VZP (píšete, že jste jim odevzdal potvrzení o studiu hned při registraci), ale tam mě to ani moc nepřekvapuje, a druhý ve škole, protože škola Vás měla nahlásit jako svého studenta.

Jestliže jste v přehledu o příjmech a výdajích za rok 2012 uvedl vyšší výdaje než příjmy (v daňovém přiznání jste vykázal ztrátu), tak opravdu nemusíte doplácet pojistné za rok 2012 a letos nemusíte platit žádné zálohy (nebylo by je z čeho vypočítat). Pokud v roce 2013 vykážete zisk, tak po podání přehledu doplatíte pojistné a v roce 2014 budete platit zálohy. Jste zdravotně pojištěn i když nic neplatíte, neboť za studenty do 26 let platí zdravotní pojištění stát. Pozor na přerušení studia, jestliže Vám podnikání nepřináší velké zisky, tak byste jako OSVČ hlavní zřejmě víc zaplatil na pojistném, než byste vydělal. V tom případě je lepší včas přerušit podnikání.
IP zaznamenána

steeldog

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
dluh u vzp
« Odpověď #12 kdy: Září 09, 2013 »

Ano, přesně jak píšete. VZP, škola a nakonec i já, protože jsem se měl ujistit. Napříště si to budu častěji kontrolovat. Zatím jsem stále student, takže mi ani nevadí/nebolí když nic nevydělám. Tahle situace mě přesto dost vystresovala a doufám, že to tímto je uzavřené. Mám nějaké 4 roky, abych udělal své podnikání ziskovější, tak snad se to při škole podaří... :)
IP zaznamenána
Stran: [1]