Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Sociálné pojištění u vedlejší činnosti  (Přečteno 1645 krát)

deaver

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Sociálné pojištění u vedlejší činnosti
« kdy: Červenec 26, 2013 »

Ráda bych se poradila. Provozuji ŽL jako činnost vedlejší, protože jsem matka na RD s nárokem na RP. VLoni jsem měla zisk cca 50 tis., takže jsem splnila podmínku pro neplacení sociálce.
Letos to zatím vypadá, že zisk bude o dost větší a že by mohl o něco málo přesáhnout tu určující hranici, která je pro rok 2013 něco přes 62 tis. a pak bych už musela platit. Zkoušela jsem si to dát do internetových kalkulaček pojištění a vyšlo mi, že kdybych přesáhla byť jen o tisíc korun, tedy měla výdělek třeba 63500 kč, tak musím platit sociálce něco okolo 9 tis. Šokuje mne ta výška vzhledem k tomu, že od nulového pojištění by mne dělilo třeba jen 1-2 tisíce zisku.
Spočítala jsem to dobře? A dá se s tím něco dělat? Asi ne, že...
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Sociálné pojištění u vedlejší činnosti
« Odpověď #1 kdy: Červenec 26, 2013 »

Ano, spočítala jste to dobře. Pokud vykážete daňový základ 62.120,- Kč či nižší, tak neplatíte nic. Pokud vykážete daňový základ o 1,- Kč vyšší, tak doplatíte pojistné ve výši 9.072,- Kč.
Jestli uplatňujete prokázané výdaje, tak si koncem roku kupte do podnikání něco, čím si uděláte radost, třeba nový notebook nebo mobil, nebo si nakupte nějaké zásoby, abyste snížila zisk pod rozhodnou hranici.
IP zaznamenána

deaver

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Sociálné pojištění u vedlejší činnosti
« Odpověď #2 kdy: Červenec 26, 2013 »

Citace: Zdena
Ano, spočítala jste to dobře. Pokud vykážete daňový základ 62.120,- Kč či nižší, tak neplatíte nic. Pokud vykážete daňový základ o 1,- Kč vyšší, tak doplatíte pojistné ve výši 9.072,- Kč.
Jestli uplatňujete prokázané výdaje, tak si koncem roku kupte do podnikání něco, čím si uděláte radost, třeba nový notebook nebo mobil, nebo si nakupte nějaké zásoby, abyste snížila zisk pod rozhodnou hranici.
Děkuji.
Došlo mi, že těch 9000 kč je vlastně to nejnižší měsíční paušál na soc.pojištění cca přes 700 kč měsíčně.
Můj problém je, že uplatňují paušál, jsem terapeut, nemám takové náklady, aby pro mne bylo výhodnější uplatňovat je.
Náklady nějaký 80 tis. ročně či více neposkládám.I když manžel navrhuje, že bych si tam mohla započítávat třeba večere, kde se o mé práci bavíme:):):)

Asi se budu muset smířit s tím, že někdo ten stát živit musí:)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Sociálné pojištění u vedlejší činnosti
« Odpověď #3 kdy: Červenec 27, 2013 »

Pokud byste měla překročit hranici povinné účasti jen o pár stovek, tak by snad bylo lepší zvolnit pracovní tempo a vykázat nižší příjmy:-)
IP zaznamenána
Stran: [1]