Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: UBYTOVÁNÍ V RODINNÉM DOMĚ  (Přečteno 9401 krát)

Bystra

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
UBYTOVÁNÍ V RODINNÉM DOMĚ
« kdy: Červenec 30, 2013 »

Dobrý den,
 v rodinném domě, který není v OM mám vyčleněno pět pokojů pro ubytování  hostů. Mám živnostenské oprávnění na provozování této živnosti a v domě bude zřízena provozovna. Je možné do daňových nákladů vložit i 5 ks dveří, které jsem musela k oddělení pokojů pořídit? Také v rámci požární bezpečnosti bude nutné místo klasických dveří všechny dveře, které oddělují únikovou cestu  vyměnit za protipožární, také pořídit hasící přístroj, hlásič požáru a další.  Je možné i tyto protipožární zabezpečení vložit do daňových výdajů? I další náklady související se zřízením provozovny t.j. např. projekt o změně užívání, který je nutný předložit na stavební úřad?
Děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
UBYTOVÁNÍ V RODINNÉM DOMĚ
« Odpověď #1 kdy: Červenec 30, 2013 »

Všechny výdaje vynaložené na dosažení, zajištění a udržení příjmů jsou daňově uznatelné (§24 ZDP)
Máte 5 pokojů. Kolik je to lůžek? Jedná se o ubytovací služby nebo hostinskou činnost?
IP zaznamenána

Bystra

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
UBYTOVÁNÍ V RODINNÉM DOMĚ
« Odpověď #2 kdy: Červenec 30, 2013 »

Jedná se o ubytovací služby ne hostinskou činnost. Lůžek je 10.
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
UBYTOVÁNÍ V RODINNÉM DOMĚ
« Odpověď #3 kdy: Červenec 31, 2013 »

Do 10 lůžek se jedná o ubytovací služby.
Projekt na změnu užívání jistě také můžete uplatnit jako daňový výdaj.
V souvislosti s ubytováním ale potřebujete i vyjádření z Krajské hygienické stanice, (schválení zdroje pitné vody, způsob nakládání se špinavým prádlem, způsob desinfekce, případně deratizace. Pokud budete připravovat hostům snídaně, musí mít obsluhující osoba Potravinářský průkaz, dále musíte vést Knihu ubytovaných hostů a pokud budete ubytovávat cizince ( i Slováky), jste jako provozovatelka, povinna oznamovat na předepsaném tiskopisu, ubytování těchto hostů do 3 dnů na Cizineckou policii a také platit Obecnímu/Městskému úřadu poplatek z ubytovací kapacity.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14840
UBYTOVÁNÍ V RODINNÉM DOMĚ
« Odpověď #4 kdy: Srpen 03, 2013 »

Citace: Marie66
Všechny výdaje vynaložené na dosažení, zajištění a udržení příjmů jsou daňově uznatelné (§24 ZDP)
Máte 5 pokojů. Kolik je to lůžek? Jedná se o ubytovací služby nebo hostinskou činnost?
Pozor, nejedná se o příjmy z pronájmu podle § 9 ZDP, nýbrž o příjmy ze živnosti podle § 7 ZDP. Dům není vložen do OM.
Podle ustanovení § 25/1/u) nelze uznat ...... \"včetně výdajů vynaložených na opravu, údržbu nebo technické zhodnocení majetku sloužícího k podnikání nebo jiné samostatné výdělečné činnosti (§ 7), který poplatník uvedený v § 2 nezařadí do obchodního majetku podle § 4 odst. 4,\"
IP zaznamenána

Bystra

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
UBYTOVÁNÍ V RODINNÉM DOMĚ
« Odpověď #5 kdy: Srpen 13, 2013 »

Dobrý den,
i v případě, že je v rodinném domě zřízena provozovna na ubytování v pěti pokojích a protože rodinný dům nemám vložený do obchodního majetku nemohu  jak výše uvádíte uplatnit výdaje na opravu údržbu nebo technické zhodnocení majetku sloužícího k podnikání nebo jiné samostatné výdělečné činnosti (§ 7), který poplatník uvedený v § 2 nezařadí do obchodního majetku podle § 4 odst. 4,\".
Konkrétně co mohu tedy uplatnit?
1.Protipožární zabezpečení - protipožární dvéře, hlásiče požáru, projekt ?
2.Malování pokojů?
3.Platby za energii, topení, vodu?
Děkuji předem za Vaše vyjádření.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14840
UBYTOVÁNÍ V RODINNÉM DOMĚ
« Odpověď #6 kdy: Srpen 13, 2013 »

Platby za energii, topení a vodu.
IP zaznamenána

johnxx

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
UBYTOVÁNÍ V RODINNÉM DOMĚ
« Odpověď #7 kdy: Prosinec 25, 2014 »

Do 10 lidi muzete s volnou zivnosti podavat hostum snidani, neni stanoveno dle zakona ze na volnou zivnost musi byt pronajem do 10 luzek. Je tam stanoveno akorat pravidlo o podavani snidane.
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
UBYTOVÁNÍ V RODINNÉM DOMĚ
« Odpověď #8 kdy: Prosinec 25, 2014 »

Dobrý den.
Můžete mi prosím objasnit, o jaké pravidlo o podávání snídaně se jedná?
Volná živnost do 10 lůžek je jasná i s podáváním snídaní.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14840
UBYTOVÁNÍ V RODINNÉM DOMĚ
« Odpověď #9 kdy: Prosinec 25, 2014 »

Podle mého názoru můžete mít na volnou živnost třeba 100 lůžek. Ve vybraných objektech (BD, RD, rekr. objekt) s kapacitou do 10 lůžek můžete podávat i snídaně a nepotřebujete k tomu oprávnění na hostinskou činnost.
IP zaznamenána

johnxx

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
UBYTOVÁNÍ V RODINNÉM DOMĚ
« Odpověď #10 kdy: Prosinec 29, 2014 »

Jeste mi poradte. Chapu to spravne, ze pokud si chci davat do nakladu stavebni material k oprave domu, toaletni papir, cistici a uklidove prostredky, proste cokoliv, co budu potrebovat k uklidu, opravam a zhodnoceni nemovitosti (bazen, okrasne stromy,...) u rodinneho domu, ktery by slouzil k pronajmu, je jedina podminka zarazeni do OM? Pro energie, v mem pripade pouze elektrina, ktere si dam do nakladu, nemusi byt v OM?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14840
UBYTOVÁNÍ V RODINNÉM DOMĚ
« Odpověď #11 kdy: Prosinec 29, 2014 »

Pokud zdaňujete své příjmy jako příjmy z podnikání (máte živnost na poskytování ubytovacích služeb nebo na hostinskou činnost, jde o příjmy podle § 7 zákona o daních z příjmů), tak náklady na opravy a údržbu nemovitosti daňově uplatníte jen v případě, že je vložena do obchodního majetku. Pokud zdaňujete své příjmy jako příjmy z pronájmu (podle § 9 zákona o daních z příjmů), tak můžete uplatnit i náklady na opravy a údržbu, zde není podmínkou vložení nemovitosti do OM.

Toaletní papír, čisticí a úklidové prostředky a energie bych uplatnila bez ohledu na druh příjmů.
IP zaznamenána

johnxx

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
UBYTOVÁNÍ V RODINNÉM DOMĚ
« Odpověď #12 kdy: Leden 14, 2015 »

Dobry den, jeste jeden dotaz. RD je ve spoluvlastnictví, 1/2 podilu ma podnikatel (ja), ktery provozuje ubytovaci sluzby a 1/2 podilu ma fyzicka osoba - rodinny prislusnik (sestra). Muzu RD bezproblemu prevest do obchodniho majetku (staci jen nejaka pisemna dohoda mezi nami), nebude druha strana muset priznavat nejake prijmy z me podnikatelske cinnosti? Dekuji za odpoved.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14840
UBYTOVÁNÍ V RODINNÉM DOMĚ
« Odpověď #13 kdy: Leden 16, 2015 »

Můžete vložit do OM pouze ve výši svého spoluvlastnického podílu. Pozor na výdaje na opravy a údržbu, příp. technické zhodnocení, které se vztahují k celé nemovitosti - budete je muset krátit.

Pokud sestra nebude mít příjmy ze svého vlastního podnikání, tak nebude muset žádné příjmy přiznávat. Kdyby Vám pronajala část RD, tak by přiznávala příjmy z pronájmu.
IP zaznamenána

Ivanna

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 87
UBYTOVÁNÍ V RODINNÉM DOMĚ
« Odpověď #14 kdy: Březen 02, 2015 »

Dobrý den,
můžete mi, prosím, poradit v podobné záležitosti týkající se pronajímání chaty?
Poplatník je OSVČ, zároveň je zaměstnanec a také pronajímá svou vlastní chatu (není v OM) v létě na výdělek - tedy poprvé v roce 2014. Chatu pronajímá přes zprostředkovatele, který mu zašle peníze na účet - takže to je jednoznačný příjem, který bude danit dle §9 a k tomu si uplatní 30% výdajový paušál.
1. Je to tak správně?

Navíc však klient uhradí na místě platbu za zapůjčení povlečení, poplatek městu za ubytování a platbu za spotřebovanou elektrickou energii.
Co se týká povlečení:
2.) Domnívám se, že platba za povlečení je také daňový příjem, ale praní tohoto povlečení si asi nemůže dát do výdajů v podobě pracího prostředku (pak by totiž nemohl uplatnit 30% paušál)?

Co se týká poplatku městu:
3.) Asi by to měl být nedaňový příjem a ve stejné výši nedaňový výdaj, když tento poplatek předá městu.

Co se týká elektřiny:
4.) mohl by tento příjem účtovat jako nedaňový příjem a k němu hned nedaňový výdaj ve stejné výši?
Nebo musí příjem zaúčtovat jako daňový příjem a k tomu si dát do nákladů elektřinu. To by ale nemohl uplatnit 30% paušál. A navíc - jak prokáže spotřebu elektřiny ve výdajích, když od ČEZu obdrží fakturu za celý rok?

Děkuji předem za radu.
IP zaznamenána
Stran: [1] 2