Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: brigáda slovenských studentů  (Přečteno 2732 krát)

Michal Pospíšil

  • Host
brigáda slovenských studentů
« kdy: Srpen 27, 2008 »

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat. Podnikám jako fyzická osoba v Česku - jsem Čech s normálním živnostenským listem. V rámci jednoho projektu bych potřeboval zaměstnat slovenské studenty na krátkou brigádu vždy na asi dva dny v měsíci. Nejsem evidovaný na Slovensku a přijde mi to kvůli objemu práce i financí jako zbytečné. Jakou smlouvu mám s nimi uzavřít? (Mohu se případně i tvářit, že pro mě pracují v Česku. Ale zde nejsou přihlášeni k dani.) Děkuji předem za odpověď. M.P.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
brigáda slovenských studentů
« Odpověď #1 kdy: Srpen 28, 2008 »

Můžete se tvářit, že pro vás pracují v Česku a uzavřít s nimi dohody o provedení práce. Pak byste se přihlásil k placení daní vy, nikoliv slovenští studenti:-)  Pokud už máte praktickou zkušenost se zaměstnáváním, tak by to pro vás neměl být problém, ovšem pro nováčka v oblasti zaměstnávání a zdanění  mezd je to docela náročné. Něco si o tom můžete přečíst zde: http://www.jakpodnikat.cz/zamestnani.php  Zaměstnávání občanů EU (třeba jen na DoPP) je zaměstnavatel povinen ohlásit svému místně příslušnému úřadu práce.

Jestli budou vykonávat činnost pouze v rámci jednoho projektu a krátkodobě, tak bych namísto pracovněprávního vztahu raději volila vztah občanskoprávní. Například smlouvu o dílo podle § 631 a násl. Obč.Z (na zhotovení nějaké věci), nebo smlouvu příkazní podle § 724 a násl. Obč.Z (na obstarání nějaké věci, nebo vykonání nějaké činnosti). Výhodou občanskoprávní smlouvy je, že na jejím základě vyplatíte odměnu a o zdanění se příjemce stará sám. V ČR je příjem z příležitostné činnost osvobozen od daně, pokud nepřesáhne částku 20 tisíc Kč za rok.
IP zaznamenána

Český antiúředník

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 83
brigáda slovenských studentů
« Odpověď #2 kdy: Srpen 29, 2008 »

Jen bych chtěl vypíchnout, že občany EU opravdu musíte nahlásit na Úřad práce, protože alespoň v mém městě za nesplnění ohlašovací povinnosti opravdu ÚP dává pokuty, byť jen \"symbolické\".

Oznámení se pošle na ÚP v okrese, kde skutečně práci cizinci vykonávají, a to do 10 dnů od podepsání DPP - je na to speciální formulář \"Informace o nástupu zaměstnání\".

Po ukončení DPP je třeba ÚP do 10 dnů zaslat formulář \"Informace o ukončení zaměstnání\".

Správní poplatek se neplatí, ale za nesplnění může ÚP udělit pokutu do 500 000 Kč.

Mám zkušenost, že na ÚP bývá největší bordel ze všech existujících úřadů, takže je jistější oznámení osobně odnést a nechat si v podatelně dát na kopii formuláře razítko.
IP zaznamenána
Stran: [1]