Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Jak může FÚ prokázat, že auto používám k podnikání?  (Přečteno 1341 krát)

Belatona

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2

Dobrý den. Budu pracovat jako OSVČ a na místo výkonu své činnosti budu dojíždět svým soukromým vozem, který nebude vložený do účetnictví. Pokud by na to přišlo, mohla bych na místo dojíždět bez problémů třeba i autobusem nebo by mne mohl někdo vozit, takže přemýšlím, jestil silniční daň vůbec platit. Nebudu jezdit na různá místa po ČR, bude to dojíždění stále do stejného města. Pokud silniční daň platit nebudu, jakým způsobem by mi mohl finanční úřad dokázat, že auto k dojíždění používám? Někde jsem četla, že si můžou vyžádat svědky, nebo mne přistihnout, jak v místě výkonu činnosti vystupuji ze svého auta. To mi ale přijde dost nepravděpodobné. Opravdu je reálné, že by si s tím FÚ dal takovou práci?
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Jak může FÚ prokázat, že auto používám k podnikání?
« Odpověď #1 kdy: Červenec 01, 2013 »

:-)
Podle mého názoru je pravděpodobnější situace, kdy OSVČ musí prokázat, že OA používá k podnikání.
Když nechcete platit silniční daň, tak ani si nemůžete  nákladovat nic, co souvisí s provozem vozidla.
Náklady, které vynaložíte na provoz vozidla za rok, jistě několikanásobně převyšují případnou silniční daň.
IP zaznamenána

Belatona

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Jak může FÚ prokázat, že auto používám k podnikání?
« Odpověď #2 kdy: Červenec 01, 2013 »

Chci uplatňovat výdaje paušálem, takže nebudu řešit žádné vykazování nákladů na provoz vozidla. Nenajezdím žádné závratné množství kilometrů, takže mi to za to papírování nestojí. Budu uplatňovat výdaje paušálem, auto nebude nikde v účetnictví figurovat ani si na něj nebudu psát žádné výdaje. Jde mi jen o to, pokud v tomto případě nebudu platit silniční daň, jakou má FÚ šanci mi prokázat, že autem do práce jezdím, když bych stejně dobře mohla dojíždět třeba autobusem.
IP zaznamenána
Stran: [1]