Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: rodičovská dovolená  (Přečteno 4552 krát)

milisekh

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
rodičovská dovolená
« kdy: Červen 17, 2013 »

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, na pár otázek. Jsem na rodičovské dovolené. Variantu jsem si vybrala krátkou, takže do 2 let věku dítěte (zbývá necelého půl roku). Ale s dětma budu muset zůstat doma do 3,5 let - závislá na manželovi.
A nyní se mi dostalo příležitosti malého přivýdělku cca 2 000 kč měsíčně jako účetní. A  nevím, zda-li si mám uzavřít živnost či pracovat na dpp(jako adm.pracovnice).
1. Co by pro mě bylo výhodnější - živnost nebo dohoda?

Jestliže bych si uzavřela živnost - nyní na rodičovské dovolené bych nemusela platit sociální ani zdravotní - do dvou let věku dítěte nebo do tří let věku dítěte? jsem státním pojištěncem dle vybrané varianty nebo mám možnost zůstat doma do 3 let věku dítěte a případnou živnost mít jako vedlejší prac.činnost a po celou dobu neplatit zálohy na soc. a zdrav.poj.?

Děkuji za odpovědi

Milisekh
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
rodičovská dovolená
« Odpověď #1 kdy: Červen 20, 2013 »

Jednodušší bude dohoda o provedení práce. Jestliže podepíšete u zaměstnavatele prohlášení k dani, tak dostanete 2 tisíce čistého a dál se nemusíte o nic starat.
Pokud si vyřídíte živnost, tak budete OSVČ vedlejší jen tak dlouho, dokud budete pobírat rodičovský příspěvek. Dovolená u zaměstnavatele s tím nemá nic společného.
IP zaznamenána

lolin

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
rodičovská dovolená
« Odpověď #2 kdy: Říjen 10, 2013 »

Dobrý den, nejsem si jista, zda bylo zodpovězeno zcela, mám podobný dotaz, prosím o odpověď více konkrétněji. Lze tedy , pokud tazatelka má zkrácenou mateřskou dovolenou ( 2 roky ) být dále na rodičovské dovolené do  3-4 letech dítěte a přivydělávat si dohodou, t.j zdravotní i soc. neplatí, pokud má přerušenou živnost a platí je stát, nebo musí být rodič registrovaný na ÚP?? Lze podat výpověď z PP z důvodu vrácení se na rodičovskou dovolenou bez nároku na přispěvek na péči o dítě? Děkuji velmi
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
rodičovská dovolená
« Odpověď #3 kdy: Prosinec 29, 2015 »

Dobrý den, žena na rodičovské dovolené podá žádost o ukončení pracovního poměru dohodou, to jsem si jistá, že může (nechce ve firmě po RD pracovat), jaké to pro ni ale má důsledky, nebo má počkat až na skončení RD? Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
rodičovská dovolená
« Odpověď #4 kdy: Prosinec 29, 2015 »

Dobrý večer, napadá mě, že kdyby otěhotněla a nestihla nastoupit na další MD v ochranné lhůtě 180 dnů od rozvázání pracovního poměru, tak jí nevznikne nárok na PPM.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
rodičovská dovolená
« Odpověď #5 kdy: Prosinec 30, 2015 »

Dobrý den, děkuji za radu, paní Zdeno, krásný den.
IP zaznamenána
Stran: [1]