Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: Datum uskutečnění plnění  (Přečteno 6973 krát)

zabiocko

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 187
Datum uskutečnění plnění
« kdy: Červen 07, 2013 »

Dobrý den,

požádám zkušenější o radu jak správně postupovat. (FO ŽL zaměstnavatel- plátce čtvrtletní)

Jednomu odběrateli vystavuji s 30denní splatností dle dohody jak mám nastavit správně \"datum uskutečnění plnění\"?


PŘ. 3.5.2013 vystavena FA, splastnost 3.6.2013, uskutečnění plnění? 3.5.2013 (3.6.2013)?,

správně by mělo být až uhradí to jest 3.6.2013, nicméně pokud dobře chápu je lepší nechat tam 3.5.2013, stím že v programu na evidenci uvedu datum uskutečnění plnění až při zápisu dle bank. výpisu?

Děkuji za radu.

Ž.
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Datum uskutečnění plnění
« Odpověď #1 kdy: Červen 07, 2013 »

Pokud uskutečníte pro odběratele zdanitelné plnění, jste povinni do 15 dnů vystavit řádný daňový doklad - fakturu. Klidně můžete mít s někým dohodnutou splatnost 10 dní, s jiným 21 dní... a s někým třeba 30 nebo 45 nebo 60...
K Vašemu příkladu: Práci nebo službu jste provedli 3.5., tak fakturu vystavíte nejpozději 18.5., splatnost bude 30 dnů od data vystavení (tedy nejpozději 17.6.) a DUZP 3.5.
Pozn. Představte si takovou situaci, že Vám odběratel nezaplatí po 30 dnech, bude v prodlení třeba půl roku, zdanitelné plnění je opravdu 3.5., ale do daňové evidence pro účely DPFO přijem vstupuje skutečně až dnem zaplacení.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14819
Datum uskutečnění plnění
« Odpověď #2 kdy: Červen 07, 2013 »

Doplním paní Marii. Splatnost nemá s uskutečněním zdanitelného plnění nic společného. Není vždy jednoduché stanovit DUZP, najdete v v § 21 až 25 zákona o DPH. Pokud poskytujete služby, tak DUZP je den poskytnutí služby. Můžete ale vystavit DD ještě před poskytnutím služby, v tom případě nastane DUZP dnem vystavení DD.
IP zaznamenána

zabiocko

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 187
Datum uskutečnění plnění
« Odpověď #3 kdy: Červen 09, 2013 »

Děkuji upřesním. Vždy bude platba po 30dnech od vystavení FA. FA se bude vystavovat jakmile výrobky expeduje dopravce tzn. datum uskutečnění z.p. bude tímto dnem. (v příkladu 3.5. je chyba má tam být 3.6.!) Popletla jsem to s DPFO, jednalo se mi skutečně o dph, které nebude např. v 2.kvartálu výstupu, ale až bude skutečná úhrada FA odběratelem jak píše paní Marie66. tzn. 3.7.! Tzn. 3kvartál, jedná se mi o tuto problematiku. Je to O.K.? Díky.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14819
Datum uskutečnění plnění
« Odpověď #4 kdy: Červen 09, 2013 »

Splatnost a datum úhrady nemá s DPH nic společného.
Jestliže 3.6.2013 dodáte zboží, tak je DUZP 3.6.2013 a daň na výstupu bude v 2. kvartálu.
IP zaznamenána

zabiocko

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 187
Datum uskutečnění plnění
« Odpověď #5 kdy: Červen 09, 2013 »

Toto jsem se domnívala, že se týká pouze s.r.o. nikoliv FO podnik.. DPH
se platí již z neuhrazené FA? Dá se to nějak řešit? Přece ještě podnikatel nedostal zaplaceno za tyto výrobky a má zaplatit-odvést DPH?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14819
Datum uskutečnění plnění
« Odpověď #6 kdy: Červen 09, 2013 »

Zákon o DPH nečiní mezi plátci rozdíly. Ten, kdo uskutečnil zdanitelné plnění, je povinen přiznat a odvést DPH bez ohledu na to, zda dostal zaplaceno. Dá se to řešit opravou výše daně u pohledávek za dlužníky v insolvenčním řízení podle § 44 ZDPH.  
Ještě loni si mohla osoba, která nevedla účetnictví, pomoci přijetím zálohy, ze které nemusela odvádět daň. Od letošního roku už ale všichni plátci odvádějí DPH i z přijatých záloh.
IP zaznamenána

zabiocko

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 187
Datum uskutečnění plnění
« Odpověď #7 kdy: Červen 10, 2013 »

Děkuji za vysvětlení. Nicméně paní Zdeno, co to vyřešit posunutím uskutečněním plnění jak jsem psala? tzn. dám tam datum až za 30dní dopředu a dostanu se až do patřičného čtvrtletí. Může být?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14819
Datum uskutečnění plnění
« Odpověď #8 kdy: Červen 10, 2013 »

Jestliže se uskutečnilo zdanitelné plnění (dodání zboží), tak si nemůžete jen tak posunout DUZP.
Předpokládám, že se jedná o obchodní vztah podle obchodního zákoníku a zboží prodáváte na základě kupní smlouvy. Který den získá kupující právo nakládat se zbožím jako vlastník?
IP zaznamenána

zabiocko

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 187
Datum uskutečnění plnění
« Odpověď #9 kdy: Červen 10, 2013 »

Přesně tak je to firma -- firma (obchodní zákoník), sml. je v jednání, nicméně vztah již začal. Kupující zboží naskladadní, nicméně využito bude během roku. Takže jedinná možnost jak to udělat je uvést ve sml, resp. posunout právo nákladat se zbožím? I když je těžko reálné, že by na to odběratel přistoupil. Jde mi o to jak to samozřejmě legálně vyřešit. Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14819
Datum uskutečnění plnění
« Odpověď #10 kdy: Červen 10, 2013 »

Jestliže zboží naskladnil, tak už je převzal, může s ním tedy nakládat jako vlastník. Jediné, co mě napadá, je sjednat ve smlouvě výhradu vlastnictví. Jednak je to těžko reálné, jednak se obávám, že u DPH by to stejně nebylo nic platné. Tam ani nemusí dojít ke změně vlastnictví, stačí, že zboží převzal. Možná můžete posunout DUZP o pár dnů v případě, že dodáváte zboží s delší přepravou, dnem uskutečnění zdanitelného plnění je den předání zboží přepravcem.
IP zaznamenána

zabiocko

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 187
Datum uskutečnění plnění
« Odpověď #11 kdy: Březen 07, 2015 »

Dobrý den, stále platí tento výklad nebo došlo k nějaké změně? Děkuji Z.

\"Pokud uskutečníte pro odběratele zdanitelné plnění, jste povinni do 15 dnů vystavit řádný daňový doklad - fakturu\".

Někdy se může stát, že z důvodů navýšení fakturace a složitosti fakturace jednotlivých položek přetáhnu o pár dnů..
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14819
Datum uskutečnění plnění
« Odpověď #12 kdy: Březen 07, 2015 »

Povinnost vystavit daňový doklad do 15 dnů od zákonem stanoveného data najdete v § 28 ZDPH. Někdy se zkrátka stane, že dodavatel vystaví daňový doklad později. Když se to nestane pravidlem a nebude to vadit odběrateli, tak Vás za to nikdo určitě nezastřelí.
IP zaznamenána

mamulka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 16
Datum uskutečnění plnění
« Odpověď #13 kdy: Duben 08, 2015 »

Dobrý den,chtěla bych se zeptat jak je to s odečtem DPH při nákupu kartou kdy na se koupí materiál 30.03 a na výpise s banky se objeví platba až ve čtvrtém měsíci a na paragonu je datum 30.03. Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14819
Datum uskutečnění plnění
« Odpověď #14 kdy: Duben 08, 2015 »

Co je daňovým dokladem - paragon, nebo výpis z banky?
IP zaznamenána
Stran: [1] 2