Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: reverse charge - OSVČ - zednické práce  (Přečteno 3538 krát)

evaz

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 91
reverse charge - OSVČ - zednické práce
« kdy: Květen 21, 2013 »

Dobrý den,
může OSVČ zedník v Německu poskytující službu (stavební práce) pro plátce DPH uplatnit trv. reverse charge? Nebo se vždy musí přihlásit k DPH v Německu? Jak je to u stavebních prací, platí pro ně reverse charge?
Děkuji moc za odpověď.

pěkný den
E.Z.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
reverse charge - OSVČ - zednické práce
« Odpověď #1 kdy: Květen 21, 2013 »

Pokud vím, tak u prací spojených s nemovitostí může vůči německému plátci uplatnit reverse charge (stejně, jako v ČR nebo na Slovensku, ale úprava DPH ve vztahu k nemovitostem není ve všech státech EU jednotná), raději si to ověřte u odběratele.

V Německu existuje srážková daň ve stavebnictví, pročtěte článek zde:
 http://www.exportdosrn.cz/article/sr%C3%A1%C5%BEkov%C3%A1-da%C5%88-ve-stavebnictv%C3%AD-v-n%C4%9Bmecku
IP zaznamenána

evaz

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 91
reverse charge - OSVČ - zednické práce
« Odpověď #2 kdy: Květen 22, 2013 »

Dobrý den paní Zdeno,
moc děkuji za odpověď. S odběratelem je trochu těžká řeč, je to Marokánec, žijící v Německu.
O té srážkové dani jsem také slyšela, ale prý se to týká pouze stavebních firem né jednotlivých živnostníků - OSVČ. Moc tomu nerozumím, ale vycházím z tohoto:
Tato daň je upravena v zákoně o dani z příjmu (EStG) v par. 48. Podle tohoto zákona je odběratel stavebních prací, pokud se jedná o právnickou osobu, povinen ze všech faktur, které jsou mu dodavatelem stavebních prací předloženy k proplacení, srazit srážkovou daň ve stavebnictví ve výši 15 % a tuto daň odvést příslušnému finančnímu úřadu. - tady se píše o odběrateli, né dodavateli. A píší tam o právnické osobě.
Ale moc děkuji, zkusím si ještě k tomu něco najít. Každá rada drahá.
Moc oceňuji snahu pomoci na tomto portálku, už několikrát mi to hodně pomohlo.
Děkuji
Eva Z.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
reverse charge - OSVČ - zednické práce
« Odpověď #3 kdy: Květen 22, 2013 »

Jestli Marokánec podniká jako FO, tak nebude srážet daň. Dívala jsem se na netu, jestli by se nedaly najít nějaké užitečné informace, ale většinou jsou tam nabídky firem, které vás v Německu zaregistrují, podají přiznání, zajistí německého daňového poradce atd, ovšem za úplatu. Návod, jak postupovat, když si chcete všechno zařídit sami, jsem neobjevila.
IP zaznamenána

evaz

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 91
reverse charge - OSVČ - zednické práce
« Odpověď #4 kdy: Květen 23, 2013 »

Paní Zdeno, moc děkuji za Vaši snahu, také jsem hledala, ale neúspěšně. Marokánec prý má v Německu firmu registrovanou a je plátce DPH. Já ty papíry od něho zatím neviděla. Tak snad bude vše v pořádku. Přítel už má z Německa špatné zkušennosti. Už narazil na podvodníky a vychytrálky. Nakonec se vždy na to raději vykašlal a nešel do toho. Tohle prý vypadá, že by mohlo být v pohodě, ale také nevíme. Když bude nejhůř budeme to muset vyřešit dodatečně. Snad nebudou pak sankce.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
reverse charge - OSVČ - zednické práce
« Odpověď #5 kdy: Květen 23, 2013 »

Daň sráží odběratel, takže Marokánec snad ví, jaké má povinnosti. Na srážkovou daň z příjmů jsem upozornila hlavně proto. aby přítel nebyl překvapený, kdyby nedostal zaplacenou celou fakturovanou částku.
IP zaznamenána
Stran: [1]