Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Invalidní důchodce 3. stup. a práce na DPP  (Přečteno 1773 krát)

jprych

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Invalidní důchodce 3. stup. a práce na DPP
« kdy: Červen 27, 2013 »

Dobrý den, jsem inv. důchodce , který příležitostně pracuje na DPP uzavřenou do konce roku v max. rozsahu 300 hodin za rok a s příjmem max. do 9900,- měsíčně (ale vždy více než 5000,-). Zaměstnavatel mi sráží a odvádí daň 15%. Musím podepisovat Prohlášení k dani (růžovku) a budu muset podávat DP, když jako důchodce stejně nemohu uplatnit slevu na poplatníka? Daň mám přeci zaplacenou v plném rozsahu. Děkuji za případnou radu.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Invalidní důchodce 3. stup. a práce na DPP
« Odpověď #1 kdy: Červen 27, 2013 »

Pokud jste 1.1.2013 nepobíral i starobní důchod, jste pouze invalidní, tak máte nárok na slevu na poplatníka (+ na invaliditu, ale vzhledem k nízkému příjmu nevyužijete).
IP zaznamenána

jprych

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Invalidní důchodce 3. stup. a práce na DPP
« Odpověď #2 kdy: Červen 27, 2013 »

Děkuji za odpověď. Pro upřesnění:
1) pobírám invalidní důchod, ne starobní. Mám si tedy na konci roku podat DP a uplatnit slevu? V tom případě mi bude již zaplacená daň (těch 15% měsíčně) vrácena?
2) a musím podepisovat to prohlášení u zaměstnavatele nebo si mohu podat DP sám?
Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Invalidní důchodce 3. stup. a práce na DPP
« Odpověď #3 kdy: Červen 27, 2013 »

a) po skončení roku si můžete podat daňové přiznání a uplatnit slevu, sražená daň bude vrácena. Nebo u posledního zaměstnvatele, kterého jste měl v roce 2013, podepíšete do 15.2.2014 dodatečně prohlášení k dani a vrácení daně zajistí zaměstnavatel

b) nemusíte podepisovat prohlášení (je to Vaše právo, nikoliv povinnost) a můžete si sám podat daňové přiznání. Pokud byste ale měl v některém měsíci odměnu do 5 tis. Kč, tak bude zdaněna srážkovou daní, která je konečná a už nejde vyúčtovat.
IP zaznamenána
Stran: [1]