Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: DPP a OSVČ jako hlavní nebo vedlejší činnost?  (Přečteno 2506 krát)

pmari

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6

Dobrý den,
chtěla bych poprosit o radu v následující záležitosti - nyní jsem na rodičovské dovolené, pobírám rodičovský příspěvek a přivydělávám si na ŽL (nízký výdělek, prodej hand made výrobků), tato činnost je tedy vedena jako vedlejší činnost. Za pár měsíců mi bude RD končit a ráda bych se poté věnovala lektorování kursů pro děti v místním Centru volného času, kdy tato činnost by byla prováděna na Dohodu o provedení práce (pouze v menším rozsahu). Pokud bych k tomu zároveň pokračovala ve své činnosti, kterou provádím na ŽL, čili byla k DPP i OSVČ, byla by tato SVČ považována stále za vedlejší nebo by byla vedena jako hlavní? A jakým způsobem bych pak odváděla zálohy na zdravotní a soc. pojištění a vypočítávala daň z příjmu? A ještě poslední dotaz - nevím, zda-li bych pak měla u zaměstnavatele, kde bych pracovala na DPP, podepsat \"Prohlášení poplatníka...\" či ne (nevyznám se v tom a netuším, co by bylo pro mě v konečném důsledku výhodnější).
Omlouvám se, pokud pokládám nesmyslné dotazy, doufám, že jsem to zvládla vyjádřit správně (nemám v tomto směru žádné zkušenosti, před nástupem na RD jsem byla v klasickém zaměstnaneckém poměru, nyní již ukončeném, a tyto záležitosti za mě řešil zaměstnavatel). Budu vděčná za každou radu, která mi pomůže v orientaci, jak své pracovní záležitosti v budoucnu uspořádat, abych se nedopustila chyb. Děkuji předem!
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
DPP a OSVČ jako hlavní nebo vedlejší činnost?
« Odpověď #1 kdy: Srpen 13, 2013 »

Pokud Vám bude Centrum volného času vyplácet za DPP méně než 10 tis. Kč měsíčně, tak bude samostatná výdělečná činnost považována za hlavní. Budete odvádět pojistné na SP z minimálního vyměřovacího základu, v současné době 1.890,- Kč měsíčně. U zdravotní pojišťovny si můžete vyřídit zařazení do kategorie osoba pečující o dítě do 7 let věku, pokud splníte podmínky (celodenní osobní péče), tak budete platit pojistné jako dosud, tzn. jen z dosažených výdělků.
U nového zaměstnavatele podepište prohlášení poplatníka. Je to výhodné v případě měsíčního příjmu do 5 tis. Kč, který by při nepodepsaném prohlášení zdaněn konečnou srážkovou daní.
IP zaznamenána

pmari

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
DPP a OSVČ jako hlavní nebo vedlejší činnost?
« Odpověď #2 kdy: Srpen 14, 2013 »

Děkuji moc za odpověď a za radu. Můžu poprosit ještě o jedno ujasnění? Pokud bych na DPP pracovala ve víc organizacích, např. polovinu lekcí v Centru a polovinu v Domě dětí a mládeže, čili bych měla dvě DPP, pak by se vámi uváděný limit 10tis. Kč měsíčně (kvůli změně SVČ z vedlejší na hlavní) počítal dohromady za obě DPP nebo by byl rozhodující výdělek jen na jednu dohodu (tedy pokud by např. výdělek na jednu DPP byl 5 tis. Kč měsíčně a na druhou např.6 tis.Kč, sčítaly by se dohromady  a SVČ by byla považována za vedlejší, nebo každá zvlášť a SVČ by pak byla považována za hlavní)?
IP zaznamenána

ivzez

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 72
DPP a OSVČ jako hlavní nebo vedlejší činnost?
« Odpověď #3 kdy: Srpen 14, 2013 »

Citace: pmari
... na DPP pracovala ve víc organizacích, např. polovinu lekcí v Centru a polovinu v Domě dětí a mládeže, čili bych měla dvě DPP, pak by se vámi uváděný limit 10tis. Kč měsíčně (kvůli změně SVČ z vedlejší na hlavní) počítal dohromady za obě DPP...
Nikoliv, půjde o dvě různá zaměstnání
(každá DPP se bude posuzovat samostatně).
Tzn., že by se hlavní stále považovala SVČ.
Aby se částky sčítaly, musely by být obě DPP
pro jednoho zaměstnavatele.

Citace: pmari
... SVČ by byla považována za vedlejší, nebo každá zvlášť a SVČ by pak byla považována za hlavní)?
Pokud byste chtěla vykonávat SVČ vedlejší,
musela byste být zaměstnána na základě pracovní smlouvy
nebo alespoň DPČ s odměnou nad 2.500 Kč měsíčně.

V obou případech byste byla účastna důchodového pojištění,
takže byste mohla podnikat jako OSVČ vedlejší.
IP zaznamenána

pmari

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
DPP a OSVČ jako hlavní nebo vedlejší činnost?
« Odpověď #4 kdy: Srpen 15, 2013 »

Děkuji moc za vysvětlení! Hodně mi obě odpovědi pomohly, abych neudělala nějakou \"botu\". Jsem vám vděčná!
IP zaznamenána
Stran: [1]