Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Můžu jako OSVČ zaměstnat přítelkyni na DPP, když je na RD?  (Přečteno 3615 krát)

SparkCZ

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8

Dobrý den,

přítelkyně je na RD (na 4 roky, před nástupem nebyla v pracovním poměru). Nyní si chce začít přivydělávat jako fotografka, ale nechce si kvůli tomu zařizovat ŽL. Mohu ji já zaměstnat na DPP (jsem osvč)? Mám ohledně toho několik podotázek:

1) Musí vystupovat jako můj zaměstnanec (vizitky, web, ...)?
2) Může např. za mě vystavovat a podepisovat faktury?
3) Jaké je kolem toho papírování (na začátku dohody, ročně), je třeba ji někam přihlásit? (nepředpokládám mzdu větší než 10t)
4) BUde odvádět nějakou daň?
5) Musím jí dávat mzdové \"pásky\"?

Díky moc za odpověďi.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Můžu jako OSVČ zaměstnat přítelkyni na DPP, když je na RD?
« Odpověď #1 kdy: Červenec 13, 2013 »

Dobrý den, přítelkyni na DPP zaměstnat můžete, nesmí za rok u Vás však na DPP odpracovat více jak 300 hodin. Taky pozor, ať je mzda opravdu do 10 tisíc, jinak budete odvádět soc a zdr poj. Pokud podepíše prohlášení poplatníka, tak nebude ze mzdy srážena žádná daň, pokryje ji sleva na poplatníka.
Otázkou je, jaký máte obor podnikání Vy, nač máte živnostenský list, pokud ona bude jako Váš zaměstnanec fotografovat.
Nemusí všem hned hlásit, že je Váš zaměstnanec, ale když se někdo zeptá, tak ano, je.
Může vystavovat jako Váš zaměstnanec faktury, i podepisovat, když Vy jí dáte svolení.
DPP - jen sepíšete smlouvu, pokud nejste registrován na fú jako plátce zálohové daně, tak se zaregistrujte, a na začátku příštího roku podáte na fú vyúčtování daně.
Soc a zdr se nikam nehlásí, když se vejdete do těch 10 tisích.
Výplatní pásky, no jí je dávat nemusíte, pokud na nich ona nebude trvat, ale Vy jako zaměstnavatel by jste  je měl mít. Mzdy se archivují 30 roků.
Jana
Více viz http://www.jakpodnikat.cz/dohoda-provedeni-prace.php
IP zaznamenána

ivzez

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 72

Citace: JANAA
Výplatní pásky, no jí je dávat nemusíte, pokud na nich ona nebude trvat, ...
To není tak docela pravda.
Zaměstnavatel je povinen mzdu (v případě DPP odměnu) vyúčtovat.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Podle § 142/5 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen vydat písemný doklad při měsíčním vyúčtování mzdy nebo platu. Na základě DPP nebo DPČ se vyplácí odměna, nikoliv plat. Z toho usuzuji, že v případě DPP není zaměstnavatel povinen vydat výplatní pásku.
IP zaznamenána
Stran: [1]