Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: výdaje navíc u paušálu na auto  (Přečteno 5771 krát)

antonin.benes

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
výdaje navíc u paušálu na auto
« kdy: Květen 06, 2013 »

Prosím o odkaz do zákona, kde jsou popsány \"výdaje navíc\" pro pronajatý vůz ze stránky http://www.jakpodnikat.cz/pausalni-vydaje-auto.php .
Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
výdaje navíc u paušálu na auto
« Odpověď #1 kdy: Květen 06, 2013 »

nájemné: § 24 odst. 2 písm. h) ZDP
pojistné a výdaje na opravy a údržbu: jsou výdaje, k jejichž úhradě se většinou zavazujete v leasingové či jiné nájemní smlouvě.
IP zaznamenána

antonin.benes

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
výdaje navíc u paušálu na auto
« Odpověď #2 kdy: Květen 08, 2013 »

Děkuji za odpověď, našel jsem, ale nevím, zda to můžu použít.
Prosím ještě o konzultaci, zda tyto výdaje půjde použít v tomto konkrétním případě.

Já podnikám, výdaje uplatňuji paušálem (40% a 60%).
Manželka začala podnikat a chce uplatňovat skutečné výdaje s tím, že u auta chce paušál na dopravu autem, i pro soukromou potřebu (4000 Kč / měs.).
Jsem vlastníkem osobního auta zapsaným v technickém průkazu, začal jsem na něj platit silniční daň.
1. Můžu uzavřít s manželkou smlouvu o pronájmu, ve které se ona zaváže platit výše zmiňované výdaje?
2. Pokud bod 1 ano, tak je nějaká \"obvyklá\" výše, nebo to může být třeba 1 Kč / měs.?
Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
výdaje navíc u paušálu na auto
« Odpověď #3 kdy: Květen 08, 2013 »

Jste výhradním vlastníkem nebo je auto součástí společného jmění manželů?
IP zaznamenána

antonin.benes

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
výdaje navíc u paušálu na auto
« Odpověď #4 kdy: Květen 09, 2013 »

Auto je ve společném jmění manželů.
Pokud to je problém (nejspíš ano, sama sobě nemůže pronajmout svůj majetek), tak lze nějak vyřešit?
Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
výdaje navíc u paušálu na auto
« Odpověď #5 kdy: Květen 09, 2013 »

V tom případě nemusíte nic řešit, manželka bude používat k podnikání své vlastní auto. Skutečnost, že jste zapsaný v TP, má vliv pouze na platby silniční daně, kde je poplatníkem držitel vozidla zapsaný v TP. Vámi zaplacenou silniční daň si manželka uplatní ve výdajích podle § 24/2/ZDP.
IP zaznamenána

antonin.benes

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
výdaje navíc u paušálu na auto
« Odpověď #6 kdy: Květen 09, 2013 »

Velice děkuji za pozitivní informaci.
Mám poslední (doufám) dotazy:
1. Můžu já osobně k soukromé potřebě využívat vozidlo a nebo musím být manželčinou spolupracující osobou?
2. Opravy automobilu zařizuji já. Aby tyto náklady mohla uplatnit manželka, je možné, že na dokladech budu odběratel uveden já? Nebo toto nemůže být a buď je doklad bez uvedení odběratele a nebo je tam musí být uvedená manželka?

Ještě jednou děkuji za konzultace.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
výdaje navíc u paušálu na auto
« Odpověď #7 kdy: Květen 09, 2013 »

1. Můžete využívat vozidlo k soukromým účelům. Manželka uplatňuje krácený paušální výdaj na dopravu z důvodu používání auta k soukromým účelům. Je jedno, který z Vás dvou auto používá soukromě, oba máte k autu stejné vlastnické právo.

2. Bude lepší, když na dokladech za opravy automobilu bude uvedená manželka, nebo odběratel nebude vůbec uveden (ale z dokladu by mělo být zřejmé, jaké auto se opravovalo).
IP zaznamenána

antonin.benes

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
výdaje navíc u paušálu na auto
« Odpověď #8 kdy: Květen 09, 2013 »

Děkuji za odpovědi, přeci jen mám ještě dotaz-ujištění.

Vzhledem k tomu, že manželka auto tedy také vlastní, tak nemůže uplatnit výdaje navíc u pronajatého auta k paušálním výdajům.
Takže buď uplatní \"pouze\" paušální výdaje 48.000 Kč ročně a nebo skutečné (opravy, pojistné, benzín, km dle deníku jízd,...).
Je můj závěr správný? Případně prosím o doplnění.

Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
výdaje navíc u paušálu na auto
« Odpověď #9 kdy: Květen 09, 2013 »

Pronajatého auta si nevšímejte, to není Váš případ.

U vlastního auta NEVLOŽENÉHO do obchodního majetku může uplatnit krácený paušální výdaj 48.000 Kč ročně. Krácený proto, že auto využíváte i soukromě. Pokud si manželka povede evidenci pracovních cest (soukromé nemusí evidovat), tak by mohla k paušálu navíc uplatnit i základní sazbu náhrady ve výši 3,60 Kč za každý ujetý km.

U vlastního auta VLOŽENÉHO do obchodního majetku by mohla uplatnit krácený paušální výdaj na dopravu (předpokládám i soukromé využití auta) a krácené prokázané výdaje na opravy, pojistné, dlouhodobé parkování, dálniční známku atd.
IP zaznamenána

antonin.benes

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
výdaje navíc u paušálu na auto
« Odpověď #10 kdy: Květen 10, 2013 »

Děkuji za odpovědi.
Pro manželku je optimální auto nevložené do obchodního majetku a uplatnění kráceného paušálního výdaje 48.000 Kč ročně.

Prosím ještě jednou o upřesnění základní sazby náhrady ve výši 3,60 Kč za každý ujetý km - přijde mi to v rozporu s odstavcem \"Nelze kombinovat\" ze stránky http://www.jakpodnikat.cz/pausalni-vydaje-auto.php .
Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
výdaje navíc u paušálu na auto
« Odpověď #11 kdy: Květen 11, 2013 »

Pokud Vám to přijde v rozporu, s odstavcem \"Nelze kombinovat\", tak sazbu základní náhrady neuplatňujete.

Nemyslím si, že by se jednalo o zakázanou kombinaci různých způsobů uplatňování výdajů. Podle mého názoru zákon tuto možnost přímo nevylučuje. Vyloučí ji s účinnosti od 1.1.2015, kdy na konec ustanovení § 25/1/x) ZDP přibudou slova: .. \"a sazbu základní náhrady\".
IP zaznamenána

antonin.benes

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
výdaje navíc u paušálu na auto
« Odpověď #12 kdy: Červen 08, 2013 »

Dobrý den,
velice děkuji za odpovědi, \"pro jistotu\" jsem tento týden informace zkonzultoval s kontrolním odborem finančního úřadu v mém trvalém bydlišti a ten mi je potvrdil.
Malé doplnění pro případné zájemce - u auta VLOŽENÉHO do obchodního majetku se krácené prokázané výdaje na opravu apod. určují z celkových výdajů v poměru ujetých km v podnikání ku soukromým.

Ještě jednou velice děkuji za provoz tohoto serveru.
IP zaznamenána
Stran: [1]