Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Dohoda o provedení práce a placení daní apod.  (Přečteno 5801 krát)

xh5

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8

Hezký den přeji,

mám dotaz k Dohodě o provedení práce. Jsem studentem, který má prezenční formu studia. Mimo to mám několik spoluprací s různými zaměstnavateli a smlouvu Dohody o provedení práce. Chci se tedy zeptat, v jakém případě musím platit daně a popřípadě i jiné poplatky (prosím i o napsání které).

Příjem je přibližně 6-8 tisíc, je to ojedinělé. Může však být i vyšší. Některé spolupráce nejsou doloženy smlouvou pouze ústní domluvou, zařazují se i takové spolupráce do celkového příjmu, když nejsou podložené smlouvou?

Druhý dotaz se týká daní ohledně příjmů z prodeje. Mám účet na aukru, kde prodávám různé zboží. Příjem je opět různý, někdy pár stovek, někdy třeba 3 tisíce. Jak to je v tomto případě?

Předem děkuji za odpověď a Váš čas.

S pozdravem,

Uživatel xh5
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Dohoda o provedení práce a placení daní apod.
« Odpověď #1 kdy: Květen 05, 2013 »

Dohoda o provedení práce (= pracovněprávní vztah podle zákoníku práce) musí být uzavřena písemně. Zdanění provede zaměstnavatel. Pokud podepíšete prohlášení k dani (není možné mít souběžně podepsané u více zaměstnavatelů), tak odměnu v jakékoliv výši zdaní zálohovou daní. Pokud nepodepíšete prohlášení, tak odměna do 5 tis. měsíčně bude zdaněna srážkovou daní, odměna nad 5 tis. Kč měsíčně bude zdaněna zálohovou daní. Výši daně si můžete propočítat v kalkulačce zde: http://www.vyplata.cz/vypocty/vypocet-ciste-mzdy.php?stayform=true
 Jestliže budete mít v jednom měsíci souběžně 2 či více odměn zdaněných zálohovou daní, tak jste povinen po skončení roku podat daňové přiznání. Odměny zdaněné srážkovou daní v daňovém přiznání neuvádějí, srážkou daně je vše vyřízeno.

Pokud prodáváte na Aukru zboží (předměty, které jste zakoupil za účelem jejich dalšího prodeje), tak zajisté máte živnostenské oprávnění. Jedná se o příjmy z podnikání podle § 7 zákona o daních z příjmů. Prodej osobních věcí je osvobozen od daně.
IP zaznamenána

xh5

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
Dohoda o provedení práce a placení daní apod.
« Odpověď #2 kdy: Květen 05, 2013 »

Děkuji za odpověď.

Jen se chci ujistit, že jsem to správně pochopil. Pokud nebudu podepisovat prohlášení a přitom budu mít u více zaměstnanců odměnu do 5 tisíc, tak žádné daňové přiznání vyplňovat nemusím? Nebo se odměny sčítají?

Ohledně aukro - Jedná se o předměty, které jsem sám zakoupil na aukro, jenže je již nevyužívám, tak je zpětně prodávám. Tradiční koloběh, jen je častější. Jsem od daní tedy osvobozen?

Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Dohoda o provedení práce a placení daní apod.
« Odpověď #3 kdy: Květen 05, 2013 »

Odměny od různých zaměstnavatelů se nesčítají. Pokud budete mít v jednom měsíci od více zaměstnavatelů odměny do 5 tisíc a nepodepíšete u žádného zaměstnavatele prohlášení, tak budou všechny odměny zdaněné srážkou a nebudete muset podávat přiznání. Také je možná kombinace, kdy u jednoho zaměstnavatele podepíšete prohlášení (abyste nemusel platit daň) a u ostatních zaměstnavatelů budete mít odměny do 5 tisíc, které zdaní srážkou. V tom případě byste také nemusel podávat přiznání.

Pokud jste je zakoupil pro vlastní potřebu, nějaký čas jste je používal, a nyní je prodáváte, tak je příjem osvobozen od daně. Příjmy nad 20 tisíc ročně by mohly vzbudit pozornost finančního úřadu. Financové si mohou od Aukra vyžádat informace o objemu prodejů jednotlivých prodejců.
IP zaznamenána

xh5

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
Dohoda o provedení práce a placení daní apod.
« Odpověď #4 kdy: Květen 17, 2013 »

Děkuji za poskytnuté informace. Mám ještě jeden dotaz.

Dělám redaktorskou činnost a často se mě ptají na vystavení faktury. Mohu ji vystavit, ačkoliv jsem neplátce DPH? Nebo za jakých podmínek ji mohu vystavovat a jaké náležitosti by pak měla mít?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Dohoda o provedení práce a placení daní apod.
« Odpověď #5 kdy: Květen 20, 2013 »

Pojem faktura žádný právní předpis nedefinuje, může ji tedy vystavit kdokoliv. Vzhledem k tomu, že se jedná o činnost, kterou zřejmě vykonáváte na základě autorského zákona, a nemáte tedy přiděleno IČ, bude faktura bez tohoto údaje.
IP zaznamenána

xh5

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
Dohoda o provedení práce a placení daní apod.
« Odpověď #6 kdy: Květen 20, 2013 »

Děkuji za odpověď.

Šlo by tedy jednoduše vytvořit fakturu s mými údaji a informací, že nejsem plátce DPH. Poté s údaji druhé strany společně s IČ a DIČ. Následně jen informace o tom, co se fakturuje, způsob platby, datum vystavení a splatnosti, k tomu pak podpis? Stačí to takto? Je potřeba psát i číslo faktury?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Dohoda o provedení práce a placení daní apod.
« Odpověď #7 kdy: Květen 20, 2013 »

Vzor faktury pro neplátce si můžete stáhnout z internetu, například zde:
http://www.faktura-formular.cz/faktura-formular-neplatce-dph-xls.html

Číslování není povinné, ale fakturu bez čísla jsem ještě neviděla:-)

Upozorňuji, že z hlediska daně příjmů a pojistných na zdravotní a sociální pojištění máte stejné povinnosti, jako živnostníci. Základní informace zde: http://www.jakpodnikat.cz/
IP zaznamenána

xh5

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
Dohoda o provedení práce a placení daní apod.
« Odpověď #8 kdy: Květen 20, 2013 »

Teď jsem trochu zmaten, protože píšete, že mám stejné povinnosti.

Při výdělku do 10 tisíc měsíčně nemusím platit zdravotní a sociální, navíc jsem studentem, takže to platí úřad. Daně nemusím platit do částky 5 tisíc od zaměstnavatele, což taky nemám. Takže jaké povinnosti mi z toho plynou?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Dohoda o provedení práce a placení daní apod.
« Odpověď #9 kdy: Květen 20, 2013 »

Rozlišujte:
dohody o provedení práce = pracovněprávní vztah podle zákoníku práce = závislá činnost (řídíte se pokyny zaměstnavatele)
jiné dohody či smlouvy  = obchodní vztah = nezávislá činnost (vykonáváte vlastním jménem a na vlastní odpovědnost), vystavujete faktury.
IP zaznamenána

xh5

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
Dohoda o provedení práce a placení daní apod.
« Odpověď #10 kdy: Srpen 25, 2013 »

Dobrý den,

Mám ještě jeden dotaz. Nový zaměstnavatel mi poskytl informaci, že z pohledu autorského zákona nepotřebuji žádnou smlouvu jako DPP. Do 7 tisíc mi srážkovou daň platí zaměstnavatel, nad 7 tisíc bych ji musel platit sám. Je tomu tak? Platí hranice 7 tisíc na veškeré spolupráce, či pouze na jednu? Případně mi poraďte, zdali je pro mě výhodnější mít DPP, či žádnou smlouvu na základě autorského zákona.

Příjem se celkově pohybuje průměrně nad 7 tisíc, ale bývá i nad 10 tisíc.
IP zaznamenána
Stran: [1]