Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Ukončení živnosti přes ZP a SSZ  (Přečteno 3223 krát)

vodny

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Ukončení živnosti přes ZP a SSZ
« kdy: Květen 05, 2013 »

Dobrý den,

při podávání přehledu za rok 2012 jsem na sociálce a zdravotce nahlásil zpětně ukončení podnikatelské činnosti k 13.9.2012, protože jsem v tu dobu nastoupil do zaměstnání. Na živnostenském úřadě jsem ale ukončení neoznámil v domnění, že to stačí až při podávání přehledu na sociálce a zdravotce. Hrozí mi v tomto případě sankce za neohlášení ukončení podnikatelské činnosti na živnostenském úřadu? Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Ukončení živnosti přes ZP a SSZ
« Odpověď #1 kdy: Květen 05, 2013 »

Na živnostenském úřadu už se nemusí hlásit přerušení živnosti. Sociálka a zdravotní pojišťovna Vás odhlásily se zpětnou platností?
IP zaznamenána

vodny

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Ukončení živnosti přes ZP a SSZ
« Odpověď #2 kdy: Květen 06, 2013 »

Možná si mysleli, že jsem to dříve nahlásil na živnostenském úřadu. Podával jsem u nich přehled a řekl jsem, že jsem od 13.9.2012 nastoupil do zaměstnání a živnost jsem od té doby nevykonával. Řekli mi, že mohu živnost ukončit zpětně, tak jsem to udělal. Je toto nějakým způsobem ošetřené, např. že zpětně je možné takto odhlásit živnost jen při podávání přehledu za předchozí rok, nikoliv např. v průběhu roku?
IP zaznamenána

vodny

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Ukončení živnosti přes ZP a SSZ
« Odpověď #3 kdy: Květen 06, 2013 »

Respektive o tom ukončení si nejsem jist, ale pozastavení činnosti. Protože na sociálce jsem žádný extra papír nevyplňoval ani nemusel předkládat ze živnostenského úřadu, co si pamatuji a řekli mi, že až opět v činnosti budu pokračovat, tak mám přijít to nahlásit. Na zdravotce jsem papír k ukončení vyplňoval, takže je možné, že na sociálce jsem nahlásil přerušení a na zdravotce ukončení, nějak se mi to pomotalo. Zajdu se tam na to zeptat.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Ukončení živnosti přes ZP a SSZ
« Odpověď #4 kdy: Květen 06, 2013 »

Zpětné odhlášení živnosti (je jedno, jestli přerušení nebo definitivní ukončení) není v zákonu o organizaci a provádění soc. zabezpečení a v zákonu o veřejném zdravotním pojištění nijak ošetřeno. Je tam stanovena povinnost oznámit přerušení nejpozději do 8. dne měsíce, který následuje po přerušení (platí pro SP) a do 8 dnů od přerušení či ukončení (platí pro ZP).

Zřejmě na Vás byly úřednice hodné a přijaly oznámení o přerušení činnosti se zpětnou platností.
IP zaznamenána

vodny

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Ukončení živnosti přes ZP a SSZ
« Odpověď #5 kdy: Květen 07, 2013 »

Včera jsem byl jak na sociálce a zdravotce se na to znovu pozeptat. Odhlásili mě k tomu 13.9.2012, čili zpětně a vše by mělo být v pořádku. Zálohy jsem měl zaplacené, tak zřejmě nebyl důvod cokoliv řešit a přimhouřili tak nade mnou oko. Živnostenský úřad tedy o odhlášení informovat nemusím - původně jsem měl za to, že když činnost přestanu vykonávat, musím je o tom informovat, což bych ale měl udělat jen když chci živnost zrušit a to není můj případ. Jen přestávám platit zálohy jako OSVČ, protože je za mě platí zaměstnavatel a podnikatelské činnosti se v současnosti nevěnuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Ukončení živnosti přes ZP a SSZ
« Odpověď #6 kdy: Květen 07, 2013 »

Pokud nehodláte živnost definitivně ukončit, pouze jste přerušil její provozování, tak nemusíte na ŽÚ nic oznamovat. Kvůli pojistnému je ale třeba oznámit přerušení na OSSZ a na zdravotní pojišťovně. To už máte vyřízené. Až budete chtít znovu zahájit podnikání (můžete podnikat i souběžně se zaměstnáním), tak to nahlásíte opět jen na OSSZ a na ZP.
IP zaznamenána
Stran: [1]