Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Student, OSVČ vedlejší a zaměstnanec na částečný úvazek zároveň  (Přečteno 3572 krát)

lommicha

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1

Dobrý den,

jsem studentem VŠ a zároveň mám od dubna OSVČ na překlady (paušální výdaje 40 %). V červenci jsem byl zaměstnán u jedné firmy a vydělal si 13 500 Kč hrubého, od listopadu jsem zaměstnán na úvazek 0,2 a plat mám 3 000 hrubého měsíčně. Příjem z vedlejšího činnosti mám 53 000 kč. Chtěl jsem se zeptat, jak se počítá daň z příjmu a pojištění. Výplaty u obou firem jsem měl rovnou zdaněné a i z nich odvedené soc. a zdravotní pojištění (podepisoval jsem růžové přiznání).

Je to tedy tak, že pojištění i daň do daňového přiznání počítám jen z vedlejší činnosti a příjmy ze zaměstnání tam jen uvedu a zároveň k tomu přiložím potvrzení od zaměstnavatelů?

Děkuji pěkně za pomoc.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Do daňového přiznání uvedete příjmy ze zaměstnání i příjmy ze samostatné výdělečné činnosti. Daň z příjmů vypočítáte z obou příjmů, přesněji daňových základů. Bližší informace najdete zde: http://www.jakpodnikat.cz/danove-priznani-krok-za-krokem.php

Stáhněte si formulář loňského přiznání a zkuste vyplnit. Do řádků 31, 32 a 84 uveďte údaje podle potvrzení od zaměstnavatele. Do přílohy č. 1 uveďte příjmy a výdaje ze SVČ. V ř. 69 si uplatněte slevu na studium. Skutečnost, že jste uplatnil slevu na poplatníka u zaměstnavatele, nehraje roli.  Pokud bude nějaký doplatek na dani, tak se objeví na ř. 91.
http://www.finance.cz/download/1139-priznani-k-dani-z-prijmu-fyzickych-osob/

Do přehledů o příjmech a výdajích pro ZP a OSSZ budete uvádět jenom příjmy ze samostatné výdělečné činnosti.

Překlady by se daly dělat i na základě živnostenského oprávnění (zřejmě nemáte živnost, postupujete podle autorského zákona), v tom případě je možné uplatnit paušální výdaje ve výši 60% příjmů.
IP zaznamenána

dudlik

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1

Dobrý den, chci vzít studenta vysoké školy na brigádu na Dohodu o provedení práce, chci se zeptat, co z toho pro mě jako zaměstnavatele plyne, co musím udělat kromě smlouvy, jak si to mohu dát do nákladů a jak je to s prohlášením k dani, když je student, musí se podávat a jsem povinen ho podat já nebo student.

Děkuji
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916

Dobrý den.
V prvé řadě se musíte zaregistrovat na Fú jako plátce daně ze závislé činnosti a 1x ročně (k 1.3.) odevzdávat Vyúčtování této daně, i když Vám nevznikne žádná povinnost odvodu daně ze závislé činnosti.
Pokud bude mít student příjem do 10 000Kč hrubého, nemusíte ho (ani sebe jako zaměstnavatele) registrovat na OSSZ a ZP. Měl byste se ale registrovat jako plátce zákonného pojištění odpovědnosti  zaměstnavatele u Kooperativy nebo tuším i České pojišťovny.
Do nákladů si můžete dát všechno, co studentovi vyplatíte. Prohlášení k dani podepíše, pokud jej na příslušné měsíce již nepodepsal u jiného zaměstnavatele, a tím pádem si uplatní slevu na poplatníka. Prohlášení k dani se nikde nepodává, to si založíte ve vaší mzdové agendě pro případ kontroly. Při odměně do 10 tis. Kč nepotřebuje Potvrzení o studiu, protože mu daňovou povinnost pokryje sleva na poplatníka.
Když mu například chcete vyplatit 10 000,-Kč, má podepsáno Prohlášení, tak jeho daň z příjmu by činila 1500,-Kč. Po odpočtu slevy na poplatníka, která činí 2070 Kč se daňová povinnost rovná nule, tedy odměna studenta je celých 10 000Kč a 10 000Kč je i Váš náklad.
Student nemusí podávat DPFO, ledaže by měl ještě souběžný příjem daněný zálohou daní u jiného zaměstnavatele nebo  jiné zdanitelné příjmy (např. pronájem....)
Pokud by odměna z DPP byla vyšší než 10tis. Kč, potom byste postupoval standardně, jako u běžného zaměstnavatele na HPP. Tedy se registracemi a odvody na SP a ZP. A případně i Potvrzení o studiu, aby daňové slevy pokryly co nejvyšší částku daně.
IP zaznamenána
Stran: [1]