Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Zpožděná platba za zdravotní, sociální a nemocenské pojištění  (Přečteno 2987 krát)

Bikinka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9

Dneska jsem z hrůzou zjistila, že se mi nezvalidovaly pokyny k zaplacení zdravotního, sociálního a nemocenského pojištění za měsíc březen . Pokyn bance jsem dala 4.4.2013, ale mezitím se odečetly nějaké platby a nebylo tam dost peněz. Okamžitě jsem to poslala , ale je dneska již 25.4.2013 tak nevím, co mě bude čekat za sance. Platím to manželovi - je OSVČ na hlavní prac. poměr, neplátce DPH.
Dokonce se neprovedl ani  doplatek na sociálku, co měl být zaplacený taky po podání přehledů.
Co mohu čekat? Nebo mám tam zavolat a posypat si hlavu popelem  ... a omluvit se?? Nevím, nikdy se to nestalo, vždy platím vše  do 4. dne v měsíci.
Děkuji za radu .
IP zaznamenána

IvoBartoš

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 47

dobrý den, sociální správa a zdravotní pojištˇovna jsou shovívaví věřitelé. Úředníci na sociálce mají prostor pro odpouštění penále, je potřeba začít jen včas komunikovat.

(Důvodem pro prominutí nebo snížení vyměřeného penále mohou být jednak okolnosti nepředvídatelné, jako jsou živelné pohromy (požár, povodně), a nebo trestný čin proti plátci a jeho majetku (odcizení dokladů, vznik škody na majetku firmy vloupáním a krádežemi), jednak okolnosti na straně plátce pojistného ? zejména závažné osobní, zdravotní a sociální důvody).

Penále je ve výši 0,05 % denně z dlužné částky, to taky není žádná hrůza, např. ze 4tis.....2 Kč/denně. Vím také o lidech, kteří jsou velmi liknaví k platbě odvodů na sociální pojištění a jejich penále udělá za rok cca 1090 kč atd. Není důvod propadat panice.

To však neznamená, že Vás nabádám k neplnění zákonných povinností.....
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Za každý den prodlení vyměří penále ve výši 0,05% dlužné částky. Prodlení není dlouhé, částky pojistného snad také ne, takže když během roku nebudete mít další zpožděné platby, tak zdravotní pojišťovna zřejmě ani nepředepíše penále k úhradě. Předepisuje se, až když přesáhne 100,- Kč za rok. U sociálky nevím, tam také odpouštěli penále do 100,- Kč, ale muselo se o to požádat.
Také bych zůstala v klidu. Dlužné ppojistné jste rychle doplatili, penále se už nebude dále zvyšovat. Jeho výši poznáte z vyúčtování za rok 2013. Nebo můžete zajít na pojišťovny a buď žádat o prominutí, nebo uhradit penále v jejich pokladně.
IP zaznamenána

JB59

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 24

Předloni se mi nějakým nedopatřením stalo, že jsem zapomněla zaplatit sociální pojištění. Zjistila jsem to až další měsíc při další platbě. Zaplatila jsem to naráz a pro jistotu zašla na sociálku nahlásit jim, co se mi stalo. Hned na místě mě nechali zaplatit 15,- Kč penále - zpoždění měsíc, minimální platba pojistného.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Já jsem jednou platila penále 2,- Kč, možná 2,- Kčs, už si to přesně nepamatuji. Ale tu obálku s modrým pruhem mám stále v živé paměti:-)
IP zaznamenána

Bikinka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9

Děkuji za rady. Nakonec jsem všem zavolala - výsledek. Na zdravotním - v pohodě, je to prý jen  pár dní , nemám si dělat starosti ... byli milí.
Na sociálce mi řekli, že koncem  roku 2013 vyměří penále... dříve ne.
A na nemocenském bohužel zrušili pojištění kvůli těm 5 dnům z prodlení. :-( A to to platil od roku 2010 pravidelně.
Tak že nezbývá  než se znovu přihlásit k nemocenskému pojištění a doufat, že manžel dlouhodobě neonemocní do 3 měsíců. Toto mě mrzí...  snad  vydrží výt zdravý. Platíme ho jen projistotu....ale člověk nikdy neví.
Děkuji všem za uklidnění a rady..
IP zaznamenána
Stran: [1]