Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: sociální pojištění zaměstnance a OSVČ  (Přečteno 2010 krát)

avolakuf

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3

Dobrý den, v roce 2012 jsem v lednu a únoru byla zaměstnanec a zaměstnavatel za mě odvedl správě sociálního zabezpečení v lednu 6125 Kč a v únoru 6140 Kč. Od března 2012 jsem OSVČ a 10 měsíců jsem platila minimální zálohy. Daňový základ za těch 10 měsíců podnikání jsem měla 126 201 Kč. Domnívala jsem se, že mi vzhledem k nízkým příjmům za podnikání a vysoké částce, kterou odvedl zaměstnavatel za první dva měsíce roku, vznikne přeplatek na sociálním pojištění. Podle správy sociálního zabezpečení mám ale nedoplatek 1345 Kč. Je to možné?
Děkuji za odpověď.
Lenka Fukalová
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
sociální pojištění zaměstnance a OSVČ
« Odpověď #1 kdy: Duben 23, 2013 »

Pojistné, které odvedl zaměstnavatel, nemá s Vaším podnikáním nic společného, vztahuje se jen k příjmům ze zaměstnání.

Při uvedeném daňovém základu mi vychází pojistné za rok 2012 ve výši 18.426,- Kč, pokud jste platila minimální zálohy ve výši 1 836,- Kč měsíčně, pak by byl nedoplatek 66,- Kč.
IP zaznamenána

avolakuf

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
sociální pojištění zaměstnance a OSVČ
« Odpověď #2 kdy: Duben 23, 2013 »

Děkuji za odpověď, ale pořád mám problém s tím, že pojistné, které za mě odvedl zaměstnavatel, nemá s mým podnikáním nic společného. Přece to pojistné (alespoň jeho část) srazil z mé mzdy za uvedené dva měsíce. Navíc na vyúčtování ze správy soc. zabezpečení mám uvedeno, že jsem v lednu a únoru nezaplatila nic. To přece není pravda. Jsem z toho jelen.
Lenka Fukalová
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
sociální pojištění zaměstnance a OSVČ
« Odpověď #3 kdy: Duben 23, 2013 »

Píšete, že jste OSVČ až od března, takže jste v lednu a v únoru jako OSVČ nic neplatila. Pouze Vám zaměstnavatel strhnul Vaši část pojistného na SP, ale toto pojistné se odvedlo ze mzdy, nikoliv z podnikání.
IP zaznamenána

avolakuf

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
sociální pojištění zaměstnance a OSVČ
« Odpověď #4 kdy: Duben 23, 2013 »

Takže se nesčítá mzda ze zaměstnání a příjmy z podnikání? Lépe řečeno když jsem OSVČ od března a za leden a únor jsem nezaplatila zálohu (protože ji za mě platil zaměstnavatel a vedlejší příjem byl nízký), tak mi mohl vzniknout nedoplatek? Asi se neumím přesně vyjádřit, ale pořád nerozumím skutečnosti, že když za dva měsíce za mě platí zaměstnavatel (a podle mě ne málo), můžu mít na vyúčtování za leden a únor nulu. Proč se nesečtou částky, které se strhly z mé výplaty za dva měsíce, a zálohy, které jsem platila jako OSVČ, a z toho se nevypočte přeplatek nebo nedoplatek?
Moc děkuju za odpověď. Lenka Fukalová
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
sociální pojištění zaměstnance a OSVČ
« Odpověď #5 kdy: Duben 23, 2013 »

Odvody sociálního pojištění ze mzdy a odvody pojistného, které máte platit jako OSVČ, se nesčítají. Vykonáváte dvě naprosto odlišné činnosti, v zaměstnání vykonáváte závislou činnost, v podnikání vykonáváte samostatnou činnost. Vyměřovací základy pro výpočet pojistného se stanovují za každou činnost zvlášť.  

Pojistné, které odvádí zaměstnavatel za své zaměstnance, si s OSSZ vyúčtuje zaměstnavatel.
Pojistné, které odvádí OSVČ sama za sebe, si s OSSZ vyúčtuje OSVČ.

Za leden a únor jste nemohla platit pojistné na důchodové pojištění OSVČ, protože jste v té době ještě nebyla osobou samostatně výdělečně činnou, a proto tam máte nulu.
IP zaznamenána
Stran: [1]