Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Poprosim o radu ohladom zivnosti  (Přečteno 2635 krát)

spawn133

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Poprosim o radu ohladom zivnosti
« kdy: Duben 23, 2013 »

Dobry den, potreboval bych poradit.
Momentalne som pracujuci student, studujem kombinovanou formou a praca je na plny uvazek. Chcem si zalozit zivnost abych mohol predavat zbozi nakupene trebars zo zahranicnych shopoch (ebay, aliexpres). Co postaci ako doklad o zaplateni za nejake zbozi, ked mi nepride ziadne potvrdenie (faktura)?
A da sa odpocet dph za platenie skoly? Polrocne to vychadza na 9000 + cestovne.


Budem Vam velmi vdacny.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Poprosim o radu ohladom zivnosti
« Odpověď #1 kdy: Duben 23, 2013 »

Dokladem o zaplacení nakoupeného zboží bude výpis z PayPalu. Místo faktury si můžete stáhnout stránku s aukcí.

Školné bych neodečítala. Pokud jde o cestovné, tam musí být zřejmé, že souvisí s příjmy z podnikání.
IP zaznamenána

TheBlack

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Poprosim o radu ohladom zivnosti
« Odpověď #2 kdy: Duben 26, 2013 »

Dobrý den,

prosím vás o radu, jakou formu registrace zvolit.

Mám nápad na malé podnikání. Jedná se o činnost pouze v létě, maximálně 4 měsíce a pouze za dobrého počasí. Živnostník a 1-2 brigádníci. Základní kapitál nepřekročí 50 000 a taktéž výdělek nebude za jeden rok(celkově) vyšší než udaná částka.

Chci to udělat s kamarádem. Student a plnoletý (já mám 18 bohužel až po prázdninách), takže by to on měl na sebe a já byl formálně jeho brigádník.
Jenomže začátkem září přerušuje studium, přestane být studentem a já ještě nebudu plnoletý.

Když to napíšu například na rodiče, tak už se zase připravíme o studentské výhody na daních...

Co je podle vás nejvhodnější pro nás?

Děkuji za odpověď a omlouvám se za, pro někoho stupidní a směšný dotaz.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Poprosim o radu ohladom zivnosti
« Odpověď #3 kdy: Duben 28, 2013 »

Podle mého názoru se o žádné studentské výhody na daních nepřipravíte. Při tak nízkém zisku postačí na pokrytí daní základní sleva na poplatníka, slevu na studium ani nevyčerpáte a nebudete ji tedy potřebovat. Pokud kamarád přeruší studium, tak bude z hlediska zdravotního a sociálního pojištění považován za OSVČ hlavní a bude muset odvést minimální pojistné. Jestli jsou rodiče zaměstnaní (aby mohli být považováni za OSVČ vedlejší) a souhlasí s tím, že budou provozovat živnost, tak to napište na ně.
IP zaznamenána

Misakp

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Poprosim o radu ohladom zivnosti
« Odpověď #4 kdy: Květen 15, 2013 »

Dobrý den,

prosím o radu ohledně živnosti. Chceme si s kamarádkou založit e-shop a potřebovala bych vědět, jak je to s názvem. Musí mít v názvu jméno a příjmení nebo si ho můžeme vymyslet sami a zaregistrovat.
Pokud jsem správně pochopila tak e-shop patří do volné živnosti do velkoobchodu a maloobchodu je to tak?

Předem děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Poprosim o radu ohladom zivnosti
« Odpověď #5 kdy: Květen 15, 2013 »

Živnost musíte provozovat pod svým jménem a příjmením. Můžete používat neoficiální dodatek obchodního jména, který se nikde neregistruje (oficiálně možno používat dodatek pouze za předpokladu, že se necháte zapsat do obchodního rejstříku, s tím souvisí další povinnosti, mimo jiné vést podvojné účetnictví). E shop si můžete nazvat, jak chcete.
Patří do živnosti volné, jak píšete.
IP zaznamenána

Misakp

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Poprosim o radu ohladom zivnosti
« Odpověď #6 kdy: Květen 16, 2013 »

Moc děkuji za odpověď

Ještě bych se chtěla zeptat, když objednávám zboží z Číny jak je to s objednávkami? Musím do ní napsat i jméno společnosti nebo stačí mé jméno?

Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Poprosim o radu ohladom zivnosti
« Odpověď #7 kdy: Květen 16, 2013 »

Pokud si zřídíte (každá svoji) živnost jako fyzické osoby, pak objednáváte pod svým jménem a příjemním. Pokud chcete s kamarádkou založit obchodní společnost, např. s.r.o., pak se stanete právnickou osobou, a budete objednávat pod jménem společnosti. Tento server je určen fyzickým osobám, problematikou právnických osob se nezabývá.
IP zaznamenána

gatto.90

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Poprosim o radu ohladom zivnosti
« Odpověď #8 kdy: Květen 23, 2013 »

Dobry den chtel bych delat financniho poradce ale na vedlejsi pracovni pomer a je k tomu potreba zivnostensky list , ale chtel bych vedet zda si nebudu muset platit zdravotni a socialni , proste aby mi to dal platil hlavni zamestnavatel tam kde mam hlavni prac. pomer.... dekuji a preji prijemny den :)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Poprosim o radu ohladom zivnosti
« Odpověď #9 kdy: Květen 23, 2013 »

Zdravotní pojištění: jako zaměstnanec nemusíte platit zálohy. Pojistné (6,75% zisku) doplatíte až po skončení roku na základě podaného přehledu o příjmech a výdajích OSVČ.

Sociální pojištění: v prvním roce podnikání bez záloh. Pokud budete mít nízký zisk, pak nebudete muset platit žádné pojistné. V případě vyššího zisku odvedete po skončení roku (ná základě přehledu o příjmech a výdajích) pojistné ve výši platné pro OSVČ vedlejší a v následujícím roce budete platit zálohy.
http://www.jakpodnikat.cz/socialni-pojisteni-vedlejsi-cinnost.php
IP zaznamenána
Stran: [1]