Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Delší PN u OSVČ po úraze a fakturace  (Přečteno 2782 krát)

Bikinka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
Delší PN u OSVČ po úraze a fakturace
« kdy: Duben 20, 2013 »

Mám dotaz za kamarádku.  Před 3.měsíci upadla a zlomila si  komplikovaně ruku a má ji i po operaci plnou šroubů a destiček.
Platila si i  nemocenské pojištění,  nyní bere  za celý měsíc asi 2700kč nemocenské. Už ji i kontrolovali z evidence PN.. Je opravdu doma.
 Poskytovala služby, na to ruku  potřebuje.
Problém je v tom, že asi ještě tak měsíc bude muset být dle doporučení lékaře doma a intenzívně rehabilitovat.
Vzhledem k tomu, že to byl úraz, nestihla vystavit  faktury za  dokončené, i nedokončené služby před úrazem.
Nyní nemá ani na inkaso , půjčuje si , kde se dá , a přirtom má u zákazníků  nevyfakturované peníze, které by potřebovala..
Může  fakturovat i v době PN, ke konci... když by to pak třeba případné kontrole zdůvodnila, že  nepracovala v době PN ( ani bez ruky nemohla), jen potřebovala vyfakturovat dodělané a nedokončení zakázky, aby měla na jídlo. Moc děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Delší PN u OSVČ po úraze a fakturace
« Odpověď #1 kdy: Duben 20, 2013 »

Toto měla jistě řešit okamžitě po úraze. (do 15 dní). Třeba někoho požádat, kdo by doklady vystavil. K úrazu došlo tedy v lednu, někdo také musel sestavit DPFO!
Nevím o jaké služby se jedná, jak probíhala fakturace dříve, kolik těch nevystavených dokladů je, kdo jsou zákazníci  atd. Možná by bylo možné se se zákazníky domluvit a vystavit doklad třeba dnes, ale s daty před úrazem. Jinak vystaví vše až po ukončení DPN, ale znovu opakuji, záleží na tom, co fakturuje, jestli službu mohla provést až později nebo ne. Předpokládám, že není plátce DPH.
IP zaznamenána

Bikinka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
Delší PN u OSVČ po úraze a fakturace
« Odpověď #2 kdy: Duben 20, 2013 »

No, to fakt neřešila, byla ráda, že  nějak zajistila děti - rodinu... spadla na náledí- fakt to neplánovala.
DPFO jsem ji pomohla udělat , to problém nebyl. Ano, není plátce DPH.  Dělala nějaké  zajišťování oslav, catering a pod...  a pak ještě pro jednu  firmu  doplňovala databázi - evidenci na PC, předělávala spisy do PC.
No a tato firma jí dluží nejvíc, ale tvrdí, že jí  fakturu na leden  před úrazem nevezmou, prý to nejde, oni jsou plátci DPH - velká firma.
Tak je to blbý.  Já účetní nejsem, tak to nevím, zda to jde či ne. Kdo to kontroluje? Finančák?
Asi je blbý riskovat... no, tak raději počká , blbý je, že je od ledna bez peněz. Mysleli jsme , že by třeba šlo pak případné kontrole jen říct, že s rukou stejně nemohla nic dělat, že jen fakturovala to, co  už bylo hotové.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Delší PN u OSVČ po úraze a fakturace
« Odpověď #3 kdy: Duben 20, 2013 »

Pokud bude z faktur zřejmé, že pouze vyúčtovala služby, které poskytla před úrazem, tak bych neviděla problém.  V době pobírání nemocenských dávek nesmí osobně vykonávat samostatnou výdělečnou činnost. Vystavení faktury není výkonem činnosti, mohl je napsat někdo jiný. V době nemoci může mít příjmy.
Finančák to kontrolovat nebude, tomu je to jedno.
IP zaznamenána

Bikinka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
Delší PN u OSVČ po úraze a fakturace
« Odpověď #4 kdy: Duben 21, 2013 »

Zdeni ,  moc Vám děkuji, za radu a pomoc.
IP zaznamenána

Iva

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 27
Delší PN u OSVČ po úraze a fakturace
« Odpověď #5 kdy: Listopad 26, 2013 »

Dobrý den, prosím o radu.
Jsem zaměstnaná a zároveň OSVČ. Jako OSVČ si neplatím nemocenské pojištění. Nyní jsem po úraze dlouhodobě doma a beru nemocenskou z pojištění v zaměstnání. Mám dotaz, zda mohu vyfakturovat půjčovné za kostýmy, které byly vyrobeny dávno před nemocí a při jejich půjčení nemusím osobně vykonat žádnou činnost. Zda se to nebere jako pracovní výkon v době pobírání nemocenské. Jsem plátce DPH, takže v době nemoci také budu přiznávat DPH.
Děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Delší PN u OSVČ po úraze a fakturace
« Odpověď #6 kdy: Listopad 26, 2013 »

Pokud pobíráte nemocenskou pouze z pojištění ze zaměstnání, tak jste nemocná jen v zaměstnání. V podnikání jste zdravá jako rybička a můžete vesele fakturovat. Zákaz osobního výkonu samostatné výdělečné činnosti se vztahuje jen na podnikatele, kteří pobírají dávky z (dobrovolného) nemocenského pojištění osob samostatně výdělečně činných.
IP zaznamenána
Stran: [1]