Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Chov ovcí  (Přečteno 2390 krát)

Tereza W

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 28
Chov ovcí
« kdy: Březen 30, 2013 »

Dobrý den,
\"spadl\" mi do klína malý zemědělec, který se zabývá chovem ovcí. Vím, že zemědělství nééééé :-) I já se mu \"úspěšně\" vyhýbala. Přesto bych byla vděčná za malé rady. Samozřejmě z dospělých zvířat tvoří stáda. Jedná se mi o to, kdy mám o majetku \"účtovat\" (vede daňovou evidenci). Např. nyní třeba vlastní dospělé ovce v hodnotě např. 20 000 k tomu 2 berany v celkové hodnotě 10 000. Takže stádo je nyní v hodnotě 30000. Mám je mít v zásobách, nebo je mám dávat jako pořízení hmotného majetku, ale zařadit do odpisové skupiny až po dosažení hodnoty 40 000? Dále má jehnice (mladá zvířata) která pořizuji na sklad. Některé kusy jsou určeny k prodeji, to mi je jasné, některé ale vyrůstají na farmě a následně se připojí ke skupině. Jakým způsobem je mám v daňové evidenci zavádět? Pokud je pořídí jako zásoby, jde tudíž o daňový výdaj. Po dospění je mám vyskladnit a navýšit o ně hodnotu základního stáda a odepisovat? A poslední věcí jsou vlastní narozená mláďata. Má určenou cenu kusu, tudíž mám pouze navýšit hodnotu zásob?
Budu vděčná za každou byť malinkou radu. Zároveň bych chtěla požádat, zda nevíte o nějaké publikaci, která by mi pomohla. Na internetu jsem našla pouze publikaci, která se zabývá účetnictvím. S problematikou daňové evidence v zemědělství jsem se nesetkala. Děkuji
IP zaznamenána

Tereza W

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 28
Chov ovcí
« Odpověď #1 kdy: Březen 30, 2013 »

Teď jsem našla, že zvířata z vlastního chovu jsou vždy jako zásoby a v zásobách zůstávají i po dosažení dospělosti, tzn. že do majetku nejdou. Stejné to bude asi s nakoupenými jehnicemi, které jdou do výdajů ve chvíli nákupu, takže do výdajů už jako odpis ani jít nemohou? Takže vlastní chov je nejspíše vyřešený. Ale co ten nakoupený? Do majetku jde pouze chovné stádo, které jednorázově dosáhlo vstupní ceny 40000 nebo může i postupně (mám na mysli již dospělé kusy v době nákupu)? Čert aby se v tom vyznal :-)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Chov ovcí
« Odpověď #2 kdy: Březen 30, 2013 »

Ano, zvířata z vlastního chovu zůstávají v zásobách i po dosažení dospělosti. Nakoupená mladá zvířata jdou do výdajů ve chvíli nákupu, evidovala bych je v zásobách.

U dospělých zvířat záleží na pořizovací ceně každého jednotlivého kusu. Jestliže bude PC za 1 ks do 40 tis. Kč (a doba použitelnosti delší než 1 rok od dosažení dospělosti), pak také do zásob. Může se ale rozhodnout (nevím, proč by to dělal), že z těchto zvířat vytvoří skupinu. Jestliže pořizovací cena nakoupených dospělých zvířat, ze kterých vytvořil skupinu (stádo) překročí částku 40 tis. Kč, tak bude odpisovat. Podle mého názoru může tvořit skupinu i postupně. Nakoupí např. berana a 4 ovce v pořiz. ceně xx tis. Kč a k nim přidá již dříve koupené dospělé ovce a berana v ceně xx Kč a tím překročí limit vstupní ceny skupiny 40 tis. Kč. Dříve koupené kusy už byly ve výdajích, takže o jejich cenu musí buď zvýšit příjmy, nebo snížit daňové výdaje.
IP zaznamenána

Tereza W

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 28
Chov ovcí
« Odpověď #3 kdy: Duben 01, 2013 »

Děkuji moc za odpověď, moc mi pomohla. Veselý zbytek Velikonoc :-)
IP zaznamenána
Stran: [1]