Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: DPH se Slovenskem a subdodavatel  (Přečteno 12989 krát)

ostrava

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
DPH se Slovenskem a subdodavatel
« kdy: Prosinec 02, 2009 »

Český plátce DPH provádí pro slovenského plátce DPH služby na Slovensku dle par. 10 odst. 6 zákona o DPH.
DPH odvádí slovenská firma na Slovensku. Jak ale bude fakturovat český subdodavatel (plátce DPH), který fakturuje část poskytovaných služeb, českému plátci? Bude fakturovat s DPH podle par.9?
Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14981
DPH se Slovenskem a subdodavatel
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 04, 2009 »

Ano.
IP zaznamenána

KarelK

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
DPH se Slovenskem a subdodavatel
« Odpověď #2 kdy: Leden 13, 2010 »

Rád bych se zapojil do diskuse. Jsem od 1.1.2010 čersvá OSVČ. Do států EU (hlavně asi na Slovensko) budu poskytovat služby - převážně konzultace. Podle mého studia novely zákona o DPH a podle vyjádření FÚ musím být registrován jako plátce DPH, což jsem již učinil.
Prosím o potvrzení tohoto stanoviska (daňoví poradci i FU totiž nekolikrát měnili svůj názor - ještě zřejmě neměli prostudovanou novou novelu zákona o DPH).
Rád bych se ujistil o podstatných údajích na faktuře pro slovenského zákazníka. Ten je registrovaný plátce DPH na Slovensku, v ČR nemá sídlo, bude odvádět DPH na Slovensku (můj výklad). Já musím vzhledem k našemu FÚ uvést poskytnutí služby v přehledu ... (neznám správný název).
Musí být na faktuře uvedena celková cena (včetně DPH 20%), cena bez DPH a samotné DPH? V jakých měnách mají být částky uvedeny? Určitě v ?, ale také v Kč (pro náš FÚ?)?
Mnohokrát děkuji za stanovisko.
IP zaznamenána

ivana63

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
DPH se Slovenskem a subdodavatel
« Odpověď #3 kdy: Leden 13, 2010 »

Jsem český plátce DPH který provádí pro českou firmu se sídlem v tuzemsku zaregistrovanou jako plátce DPH na Slovensku službu (technický dozor při realizaci díla)dle par. 10 odst. 1 zákona o DPH.
DPH odvádí česká firma (příjemce služby)na Slovensku. Jak mám vystavit fakturu bez DPH nebo s DPH a je nutná nějaká registrace na slovensku?
Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14981
DPH se Slovenskem a subdodavatel
« Odpověď #4 kdy: Leden 13, 2010 »

Místo plnění je na Slovensku, příjemce služby je tam registrován, takže si nemusíte dělat starosti s vlastní registrací. Využijte ustanovení § 69/2 slovenského ZDPH, podle kterého přizná a odvede DPH příjemce služby. Vystavte fakturu bez DPH s náležitostmi podle § 33 českého zákona o DPH.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14981
DPH se Slovenskem a subdodavatel
« Odpověď #5 kdy: Leden 13, 2010 »

Citace: KarelK
Rád bych se zapojil do diskuse. Jsem od 1.1.2010 čersvá OSVČ. Do států EU (hlavně asi na Slovensko) budu poskytovat služby - převážně konzultace. Podle mého studia novely zákona o DPH a podle vyjádření FÚ musím být registrován jako plátce DPH, což jsem již učinil.
Prosím o potvrzení tohoto stanoviska (daňoví poradci i FU totiž nekolikrát měnili svůj názor - ještě zřejmě neměli prostudovanou novou novelu zákona o DPH).
Rád bych se ujistil o podstatných údajích na faktuře pro slovenského zákazníka. Ten je registrovaný plátce DPH na Slovensku, v ČR nemá sídlo, bude odvádět DPH na Slovensku (můj výklad). Já musím vzhledem k našemu FÚ uvést poskytnutí služby v přehledu ... (neznám správný název).
Musí být na faktuře uvedena celková cena (včetně DPH 20%), cena bez DPH a samotné DPH? V jakých měnách mají být částky uvedeny? Určitě v ?, ale také v Kč (pro náš FÚ?)?
Mnohokrát děkuji za stanovisko.
Pokud poskytujete služby podle § 9/1 ZDPH (osobě povinné k dani v jiném členském státě EU), pak se místo plnění přechyluje do země příjemce služby. Netýká se služeb uvedených v § 10 ZDPH, tedy služeb vztahujících se k nemovitosti, přepravy osob, stravovacích služeb, služeb v oblasti kultury, umění, sportu, vědy, vzdělávání, zábavy .... atd., tam se místo plnění stanovuje odchylně.

Jestliže tedy poskytnete poradenskou službu slovenskému podnikateli (ani nemusí být plátcem DPH), pak bude místo plnění na Slovensku a podnikatel bude mít povinnost přiznat a zaplatit daň ve své zemi. Vám zároveň vzniká povinnost registrace k DPH v tuzemsku podle § 94/11 ZDPH a také povinnost podat souhrnné hlášení. Bližší informace o souhrnném hlášení najdete na stránkách MF ČR:
http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/SID-3EA9846C-862CE9FD/cds/xsl/legislativa_metodika_9962.html?year=0

Na vystavené faktuře (daňovém dokladu) uvedete jen cenu bez daně. DPH si dopočítá slovenský příjemce služby podle jejich sazeb. Náležitosti daňového dokladu najdete v § 33 zákona o DPH. Můžete fakturovat v jakékoliv měně, na daňovém dokladu pro zákazníka neuvádějte přepočet na koruny. Na své kopii si doplňte kurz, kterým budete přepočítávat a přepočet na Kč, tuto částku budete uvádět do přiznání k DPH.
IP zaznamenána

KarelK

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
DPH se Slovenskem a subdodavatel
« Odpověď #6 kdy: Leden 14, 2010 »

Děkuji.
IP zaznamenána

Lena123

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
DPH se Slovenskem a subdodavatel
« Odpověď #7 kdy: Červen 16, 2010 »

Dobrý den, chci se poradit. Jsme česká firma fakturující jiné české firmě (oba plátci), kulturní službu, která je poskytována v Belgii. Můžete mi poradit jak s DPH? Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14981
DPH se Slovenskem a subdodavatel
« Odpověď #8 kdy: Červen 17, 2010 »

§ 10b zákona o DPH:
Místem plnění při poskytnutí služby vztahující se ke kulturní, umělecké, sportovní, vědecké, vzdělávací, zábavní nebo podobné akci, jako je veletrh nebo výstava, včetně přímo související služby, jakož i služby organizátora této akce, je místo, kde se tato akce skutečně koná.

Pokud poskytujete službu, která se vztahuje ke kulturní akci konané v Belgii, pak je místo plnění v Belgii. Je jedno, jaké osobě službu poskytujete, místo plnění se nikam nepřechyluje.  
V této zemi vzniká povinnost přiznat a zaplatit daň podle místního zákona o DPH. Jestli je belgický zákon o DPH stejný, jako ten náš, tak by se měl zaregistrovat k DPH v Belgii poskytovatel služby. Odběrateli (jiné české firmě) by fakturoval s belgickou daní, firma si může požádat o vrácení daně.

V ČR se jedná o poskytnutí služby s místem plnění mimo tuzemsko, uvádí se na řádku 25 přiznání k DPH, neuvádí se do souhrnného hlášení.
IP zaznamenána

Jiri245

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
DPH se Slovenskem a subdodavatel
« Odpověď #9 kdy: Únor 03, 2011 »

Jem platce DPH v ČR. Mám možnost provádět opravy na nemovitostech na Slovensku při dodání materiálu z ČR. Slyšel jsem, že je nutné být registrován jako plátce DPH na Slovensku. Budu to provádět pro plátce z SK. Je to pravda a co pro mě  a mé DPH vyplývá?
IP zaznamenána

jedle

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 95
DPH se Slovenskem a subdodavatel
« Odpověď #10 kdy: Duben 20, 2011 »

Prosím o radu v obráceném případě... jsem plátce v čr a na slovensku si od plátce nechám roznést letáky do schránek. Dostanu fakturu se základem daně, částkou daně, sazbou i cenou celkem, na faktuře je uvedeno i moje DIČ. Je to místo plnění na Slovensku, přičemž vyplním do daňového přiznání řádek  5 a následně 43? A co když to neprovedu v příslušném 1/4letí? Mohu i v následujícím?

Děkuji za radu.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14981
DPH se Slovenskem a subdodavatel
« Odpověď #11 kdy: Duben 22, 2011 »

Pokud je místo plnění na Slovensku, tak se v českém přiznání už nic neuvádí.

V popsaném případě je podle mého názoru místo plnění v ČR, měla byste dostat fakturu bez slovenské daně a přiznat plnění v ČR. Přijetí služby od unijního plátce (s místem plnění v tuzemsku) se přiznává na ř. 5 (6), odpočet uplatníte na ř. 43 (44).

Od 1.4.2011 se přijetí přeshraniční služby přiznává ke dni uskutečnění zdanitelného plnění, nebo k poslednímu dni měsíce, ve kterém byla poskytnuta záloha, podle toho, co nastalo dřív. Vystavení dokladu poskytovatelem služby, ani den doplnění zákonných údajů už nejsou důležité. Pokud nepřiznáte v příslušném čtvrtletí, tak nemůžete v následujícím, je třeba podat dodatečné přiznání za zdaňovací období, ve kterém měla být služba přiznána.
IP zaznamenána

jedle

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 95
DPH se Slovenskem a subdodavatel
« Odpověď #12 kdy: Březen 23, 2013 »

Zdeni poprosím vás ještě o maličkost  - ve výše uvedeném případě - slovenská faktura s dph, když místo plnění je v čr - co s ní provést?  děkuji moc
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14981
DPH se Slovenskem a subdodavatel
« Odpověď #13 kdy: Březen 23, 2013 »

Je to na Vás. Buď ji proženete přiznáním (bez slovenské daně) jako přijatou reklamní službu s místem plnění v tuzemsku podle § 9/1 ZDPH, stejně je to nalej - vylej. Nebo usoudíte, že místo plnění zůstalo na Slovensku, když fakturovali se slovenskou daní,  a necháte ji mimo přiznání. Správnější je postup č. 1.
IP zaznamenána

jedle

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 95
DPH se Slovenskem a subdodavatel
« Odpověď #14 kdy: Březen 23, 2013 »

Zdeni jste anděl... já to přiznáním prolila - ovšem i s daní :o(( ale dostala jsem další doklady do toho období, takže mě čeká dodatečné a mám šanci to opravit ... děkuji!
IP zaznamenána
Stran: [1]