Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Zajištění letenek a ubytování  (Přečteno 2856 krát)

Dominika

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 156
Zajištění letenek a ubytování
« kdy: Březen 14, 2013 »

Dobrý den, podnikatel - fyzická osoba nám fakturuje zajištění letenek a ubytování v EU při služební
cestě našich zaměstnanců a na faktuře je vyčíslena česká DPH 21%. Je to v pořádku? předpokládala jsem, že přeprava osob mezi jednotlivými členskými státy je osvobozena podle § 70 ZDPH a ubytování
má místo plnění v jiném členském státě. Ale paní mě přesvědčuje, že to má v pořádku, protože tuto
službu pouze zajistila jako fyzická osoba a prodala dál.

Prosím, poraďte.
Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14981
Zajištění letenek a ubytování
« Odpověď #1 kdy: Březen 14, 2013 »

Jestli si účtuje pouze provizi, tak je DPH 21% v pořádku.
IP zaznamenána

Dominika

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 156
Zajištění letenek a ubytování
« Odpověď #2 kdy: Březen 15, 2013 »

Mohu poprosit ještě jednou? podle ceny uvedené na faktuře si účtuje v jedné sumě vlastně všechno,
letenky, ubytování i případnou provizi, z toho jí vyjde základ DPH, připočte DPH 21% a má částku k
úhradě. Text faktury zní \"zajištění letenek a ubytování při služební cestě\".  Když nám letenky zajišťuje
cestovka, má na faktuře text  \"letenky\" a odkaz na §36 odst. 11 a \"tranzitního poplatek\" s odkazem na
§ 70.

Tak tomu teď moc nerozumím. Může do provize zahrnout všechno? nebo podle § 36 musí?

Poraďte prosím.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14981
Zajištění letenek a ubytování
« Odpověď #3 kdy: Březen 15, 2013 »

Nemůže všechno zahrnout do provize.
Pokud nakoupila letenky a ubytování svým jménem a na svůj účet a nyní Vám je fakturuje, tak by se z pohledu DPH měla chovat tak, jako by tyto služby sama poskytla. To znamená přepravu osob mezi člen. státy osvobodit, ubytování a strava mají místo plnění v zemi, ve které byly poskytnuty, takže nepodléhají české dani.
Případně vynaložila náklady na přepravu a ubytování Vaším jménem, přeúčtovává Vám je v přesné výši, a pak by měla použít ustanovení § 36/11 ZDPH, a nezahrnovat je do základu daně.

Obávám se, že pokud si na základě jejího daňového dokladu uplatníte nárok na odpočet, tak Vám nebude uznán, neboť podle § 72/2 ZDPH se daní na vstupu rozumí daň uplatněná PODLE TOHOTO ZÁKONA. Dle mého názoru paní nevyčíslila DPH podle zákona o DPH, ale podle svých představ.
IP zaznamenána

Dominika

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 156
Zajištění letenek a ubytování
« Odpověď #4 kdy: Březen 16, 2013 »

Děkuji moc. Ještě jednou jsem s tou dotyčnou mluvila, náklady na přepravu a ubytování vynaložila našim jménem. Takže, jestli tomu dobře rozumím, měla by zvlášť fakturovat přepravu a ubytování podle § 36 odst. 11 a
na zvláštním řádku by měla uvést provizi a k ní dph 21%? chápu to již dobře?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14981
Zajištění letenek a ubytování
« Odpověď #5 kdy: Březen 16, 2013 »

Ano.
IP zaznamenána
Stran: [1]