Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: finanční odměna za pomoc v podnikání  (Přečteno 3310 krát)

xox1

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 11
finanční odměna za pomoc v podnikání
« kdy: Červen 23, 2012 »

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda si můžu dát do daňových výdajů finanční odměnu, kterou zaplatím někomu blízkému za jednoduchou pomoc v podnikání (např. zabalení a poslání balíků, montáž a fotografování zboží apod.). Jedná se o nahodilou výpomoc (bez jakékoliv dohody o práci či činnosti), odměna do 1000 Kč/měsíc. Co všechno by měl obsahovat doklad o zaplacení odměny? Děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
finanční odměna za pomoc v podnikání
« Odpověď #1 kdy: Červen 24, 2012 »

Předpokládám, že tím blízkým není manžel/ka/ a že nebude nahodile vypomáhat každý měsíc:-)
Odměnu za jednorázovou výpomoc můžete uplatnit v daňových výdajích. Doklad o vyplacení odměny by měl obsahovat: kdy, komu, za co a kolik bylo vyplaceno.
IP zaznamenána

xox1

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 11
finanční odměna za pomoc v podnikání
« Odpověď #2 kdy: Červen 26, 2012 »

Děkuji za odpověď. Jednalo by se převážně o členy rodiny - bratr, matka, otec, kamarád. Nikdo z nich není vlastníkem živnostenského listu.  Ještě jsem se chtěl zeptat, jaký vliv by měla skutečnost, kdyby se jednalo i o manželku ?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
finanční odměna za pomoc v podnikání
« Odpověď #3 kdy: Červen 26, 2012 »

Pokud členové rodiny provedou výpomoc jednorázově, nahodile, pak budou mít příjem, který je osvobozen od daně (příjem z příležitostné činnosti pokud nepřesáhne 20 tis. Kč za kalendářní rok).
Pokud jde o manželku, tak té bych raději žádnou odměnu nevyplácela.  Máte zřejmě neupravené společné jmění manželů, čím byste manželce zaplatil? Penězi, které jsou z poloviny její? Takový výdaj by FU nemusel uznat.
IP zaznamenána

AlenaV?

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
finanční odměna za pomoc v podnikání
« Odpověď #4 kdy: Březen 18, 2013 »

Dobrý den.
 Pracovala jsem do 6,3,2013 u firmy/ na svůj ŽL/. Byla jsem měsíčně odměňováná procentuálně, dle prodaného zboží.  Bohužel, občas se musela uzavřít smlouva s klientem o placení za zboží na firmu /místo spotřebitelského úvěru/, a to v měsičních splátkach . Příklad: klient posílá měsíčně 1000 Kč přímo na konto firmy až do spacení celkové častky za zboži. Proto mi také bylo zasílána jen procenta ze zaslané částy od klienta. Jelikož firma věděla, že jsem nucena ze zdravotních důvodů podat výpověď, neposlala mi již za leden žádnou platbu, stím, že bylo nějaké zboží klienty vráceno . Samozřejmně bez písemného vysvětlení.  Za únor opět žádná platba, bez jakehokoli vysvětlení.
 Múže firma vyplácet svého pracovníka bez podání písemného vysvětlení, zač peníze jsou? Je postup firmy vyplácení procentuálních plateb z peněz zaslaných kliente na firmu? Prosím poraďte, jak z firmy své peníze dostat. Moc děkuji. Přejí hezky den.
IP zaznamenána
Stran: [1]