Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: vystavení ŽL a registrace na ÚP ano či ne?  (Přečteno 1998 krát)

HANKA69

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3

Dobrý den
ráda bych věděla,jak postupovat:
1/ mám výpověď k 31.5.2013 v hlavním prac.poměru z org.důvodů a vím,že budu podnikat na ŽL.
2/ z hl.zaměstnání mi náleží 3 měs.odstupné,což je uvedeno i ve výpovědi.
Ale protože firma má finanční problémy a navíc 8.4.2013 vyhlásili insolvenci
/ovšem dozvěděly jsme se,že stále nemají přiděleného ins.správce / -tak mi vedení řeklo,
že odstupné mi nezaplatí a že si o něj mám žádat na ÚP v 65 %.

Jak mám postupovat,abych mohla žádat ÚP o proplacení odstupného ve výši 65 % ,které mi firma nezaplatí?
Mám jít rovnou na insolvenční oddělení na ÚP ?
Je podmínkou se registrovat na ÚP,když potřebuji ihned řešit vystavení ŽL a nechci to prodlužovat kvůli nákupu
zboží pro mé podnikání?

Děkuji za info.
Kudrnáčová Hana
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
vystavení ŽL a registrace na ÚP ano či ne?
« Odpověď #1 kdy: Červen 02, 2013 »

Ano, zajděte na ÚP a vyplňte si jejich formuláře. Podle znění zákona č. 118/2000 Sb. soudím, že registrace na ÚP není nutnou podmínkou pro uspokojení mzdových nároků. Bližší informace zajisté podá příslušný úřad práce.
Pročtěte informace zde:
http://portal.mpsv.cz/sz/obcane/insolvence/ins_prava/
IP zaznamenána

HANKA69

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
vystavení ŽL a registrace na ÚP ano či ne?
« Odpověď #2 kdy: Červen 03, 2013 »

Děkuji za info a ještě mě zajímá,jak postupovat, když naostro budu podnikat až 1.7.2012 /otvírám ten den prodejnu s orient.zbožím/ a ŽL jako OSVČ bych chtěla mít již zkraje ČERVNA kvůli nákupu zboží do prodejny,ale nebudu mít ještě žádné zisky a vím ,že nebudu plátce DPH.
Mohu se teď v ČERVNU registrovat na ÚP kvůli tomu,aby za mě platili soc. a zdrav.?
A mohu se přihlásit na OSSZ i na zdravotní pojišťovnu ,na FÚ až 1.7.2013,kdy otvírám prodejnu?
nebo jsem povinna platit zálohy na soc. + zdrav. již při vystavení ŽL už za měsíc ČERVEN, i když ještě nebudu aktivní v prodeji?
Děkuji moc za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
vystavení ŽL a registrace na ÚP ano či ne?
« Odpověď #3 kdy: Červen 05, 2013 »

Živnostenské oprávnění si můžete vyřídit předem, ale neoznamujte své zdravotní pojišťovně ani na OSSZ zahájení činnosti, oznámení proveďte až při faktickém zahájení 1.7.2013. Pokud nebudete přihlášena na OSSZ jako osoba samostatně výdělečně činná, tak se můžete zaevidovat na ÚP. Podle mého názoru nemusíte s vyřizováním živnosti nijak spěchat, budete mít živnost volnou a ta se dá zařídit během jednoho dne.

Výdaje, vynaložené před zahájením činnosti, si budete moci daňově uplatnit podle § 5 odst. 7 zákona o daních z příjmů.
http://www.jakpodnikat.cz/zrizovaci-vydaje.php
IP zaznamenána
Stran: [1]