Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Revitalizace nebyt prostor - financování - řešení  (Přečteno 3086 krát)

zabiocko

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 188

Dobrý den,

přidávám myslím ne zcela běžný a tak možná i zajimavý případ.


Revitalizace bytového domu s několika nebyt. prostory.


Majitel nebyt. prostor (NP) FO - plátce DPH, jemuž vznikl \"dluh\" přesněji vlastní část dluhu z celkového úvěru SVJ na revitalizaci, dohodl se s vedením svj, že provede hotovostní vklad přesněji vklad části či celého svéh dluhu.

Př.uhradí 1/2 částky a během dalšího roku doplatí zbytek tzn. druhou 1/2 svého dluhu vůči svj a vyhne se tak celkovému úvěrovému zatížení domu. Nebude platit měsíční splátky. (zatím hledáme řešení, samozřejmě že může platit i měsíční částky, ale jedná se o nevýhodný úvěr domu, kde jsou velké pokuty při mimořádných vkladech, kterého se vyplatí spíše neúčastnit nebo v menší míře).Jde o to najít vhodné řešení přimo pro něj.

1) Jak správně zaúčtovat revitalizaci? SVJ není plátce dph, tzn. neexistuje žádný způsob jak získat doklad s DPH? (při \"vkladu\" viz výše či měsíčním úhradám vůči svj?)

a)Tzn. SVJ prostřednictvím svého správce (tzn.kdo ji vede účetnictví) vystaví doklad a přijme finance od majitele?
Problém je v tom, že netuším co by na této FA mělo být. Jak můžu svj fakturovat příjem penež na revitalizaci. Napadá mě toto řešení, nicména ráda si nechám poradit.

b)SVJ vydá pouze příjmový doklad na danou částku a dodá rozpis - výpis, kde bude uvedena celková dlužná částka, částka která byla uhrazena na účet svj a částka která zbývá podepsaný vedením svj..

c)Netuším jak mám správně zaevidovat bez FA, jen úbytek z pokladny? Z toho vyplývá další dotaz, do pokladny musím tyto peníze napřed vložit a pak vybrat a např. vložit na účet svj. Tolik financí není v pokladně ani na b.u. majitele. (je to trošku easy dotaz, ale při tomto případu to není zcela jasné)

d)Dalé přemýšlím jak to udělat v příštím roce s dańovým přiznámín, podnikatel bude pravděpodobně v mínusu příští rok s příjmy na základě této úhrady. Je v penzi a podnikání má v daleko menší míře než dříve. Nevadí tento stav? Zatím jsem - nerešila.

Jde o to udělat co nejvýhodnější řešení pro majitele.

Děkuji velmi za rady či nápady jak řešit. Hezký den.

P.S. Řešením by bylo i půjčit si peníze v bance napřímo a ve prospěch svj vložit celou částku, tím splatit svůj \"dluh\" vůči SVJ. Nicméně bude platit napřímo bance a může udělat hot. vklady bez pokud, pokud dostane vhodný produkt.
Jde o to jestli úvěr získá a úroky že..
Z.
IP zaznamenána

zabiocko

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 188
Revitalizace nebyt prostor - financování - řešení
« Odpověď #1 kdy: Březen 13, 2013 »

Snad někdo poradí, Zdeničko:-)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Revitalizace nebyt prostor - financování - řešení
« Odpověď #2 kdy: Březen 13, 2013 »

Nevím, co s tím. Doklad s DPH nezískáte, nemáte od koho. Pokud budete platit v hotovosti nebo i převodem, tak bych evidovala obdobně, jako evidujete měsíční příspěvek vlastníka.  Podnikatel zřejmě provede mimořádnou platbu do dlouhodobé zálohy. Pokud bude záloha použita na revitalizaci, tj. na TZ budovy, tak ji asi neměl účtovat jako daňový výdaj.

Zkuste diskusi, kterou navštěvuji víc lidí, například:
http://business.center.cz/business/diskuze/
IP zaznamenána

agata50

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Revitalizace nebyt prostor - financování - řešení
« Odpověď #3 kdy: Říjen 14, 2013 »

Dobrý den,
jsem OSVČ registrovaná k DPH. Mám do podnikání vložen pozemek, ketrý budu v současné době prodávat. Chtela bych si ujasnit, co kdy budu přiznávat. Kupní smlouva -podpis cca listopad - prosinec. Vklad na katastr listopad - prosinec. Zápis předpokládám v prosinci. Peníze kupující bude ale z notarske uschovy uvolňovat až v lednu. Znamená to tedy, že budu v prosinci odvádět DPH ale dan z prijmu mi padne do pristiho roku? Nemohu se dostat do nějakého problému tím, že vyjdu vstric kupujicimu a peníze se budou skládat az v lednu?
Dekuji za info.
IP zaznamenána
Stran: [1]