Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Vyúčtování daně ze závislé činnosti+osvč-nepodání přiznání a přehledů  (Přečteno 1939 krát)

1Alena

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 39

Dobrý večer, už jsem zase s rozumem v koncích, tak si dovoluji Vás požádat o radu. Kamarád mě požádal abych mu vypracovala roční vyučtování daně ze závislé činnosti. Že se prý nějak nedomluvil v práci. Ale má takový menší problém. No pro mě větší problém!!!!!!
Dva měsíce roku 2012 byl evidován na úřadu práce, pak zkusil fungovat asi měsíc jako OSVČ a pak se mu podařilo sehnat zaměstnání na HPP.  To je zatím normální. Jenomže hnedka v lednu aktivně šel na FÚ, kde mu řekly že pokud jeho příjmy nepřesáhly 6000 kč, tak že nemusí podávat přiznání ale pouze prohlášení že měl nízké příjmy. Tak to udělal!
A po mě chce, abych mu vypracovala přiznání na příjmy ze zaměstnání + slevy na úroky z hypotéky, živ.pojištění.

No já teda nejsem odborník, ale řekla bych že příjmy z OSVČ by měl  uvést do daňového přiznání, ikdyž jsou takto nízké (nedosahují 6000 kč).
Je to prosím Vás tak nebo ne??????
No pouze u příjmů z vedlejší činnosti,  by se při takto nízkých příjmech nemuselo daň. příznání podávat, ne? Ale pokud si chce přiznání vypracovat sám a ne od zaměstnavatele, tak to by se tam taky měly dát - i z té vedlejší činnosti???

A jak je to s přehledy? Pokud se jedná o hlavní činnost tak přehled podat i z těchto nízkých příjmů, doplatit vyúčtování a nahlásit že je zaměstnancem, aby nemusel platit zálohy. A pokud se jedná o vedlejší činnost (což musím teprve zjistit), tak přehledy podávám také i při takto nízkém příjmu???

Prosím o pomoc, radu, odsouhlasení mého názoru nebo o vyvracení, o cokoli. Jsem fakt s rozumem v koncích.

Díky předem Vám všem                                                             Alena
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044

Jestliže podává přiznání, tak musí uvést všechny příjmy, které v příslušném roce měl - kromě příjmů osvobozených a zdaněných srážkovou daní. Tedy i příjmy z podnikání, které nedosahují 6.000,- Kč. Nebo například příjmy člena SVJ z pronájmu nebytových či společných prostor, nepatrný příjem z pronájmu pole ....

Přehledy o příjmech a výdajích se podávají i v případě, že nebyla povinnost podat daňové přiznání. Stačí, aby byl 1 den v roce přihlášen jako OSVČ (je jedno, jestli hlavní nebo vedlejší) a musí za ten rok podat přehledy.
IP zaznamenána

1Alena

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 39

Děkuji paní Zdeno, jste poklad. Jen se ještě ujistím, slevu na poplatníka uplatí za celý rok - i po dobu co byl na úřadu práce, že? Ta se uplatňuje vždycky za celý rok.
Zatím moc děkuji a přeji krásný den.   Alena
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044

Sleva na poplatníka se nikdy nekrátí, vždy se uplatňuje v plné výši. Ráda bych napsala, že je to sleva na existenci. Ale on by si ji mohl uplatnit za celý rok i kdyby se 2. ledna odebral do věčných lovišť:-)
IP zaznamenána

1Alena

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 39

Dobrý den, to jako fakt? I kdyby 2.ledna ,jak píšete ,se odebral do věčných lovisť, tak si může slevu na poplatníka uplatnit? To \"čučim\". Díky moc za radu. Přeji krásný den.                   Alena
IP zaznamenána
Stran: [1]