Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 [2] 3

Autor Téma: doklady  (Přečteno 15020 krát)

Catalina

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 105
doklady
« Odpověď #15 kdy: Duben 08, 2014 »

Paní Zdeno, moc Vám děkuji. Mám pocit, že pletli pojmy sazba daně a vyčíslení daně. Naštěstí na loňských i letošních jízdenkách mám sazbu uvedenou, tak je to ok. Asi vše moc řeším.

Mohla byste mi ještě poradit, zda musím fakturu na zálohu a zbytek evidovat přes interní doklady? Nedostala jsem zálohovou fakturu, ale rovnou fakturu, ve které se píše, že nám fakturují zálohu + další fakturu na doplatek. Ale jsou tam použity 2 různé výpočty a kdybych to měla účtovat způsobem, jako kdybych tu zálohovou fakturu měla, tak mi nebude sedět dph.
Takže jsem výjimečně tu první fakturu na zálohu zaevidovala podle celkové ceny a tu další, kde je rozepsaná záloha a doplatek zaevidovala podle základu daně a souhlasí mi to.
Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
doklady
« Odpověď #16 kdy: Duben 08, 2014 »

Dobrý večer. Jestli tomu dobře rozumím, tak jste uplatnila nárok na odpočet DPH až na základě konečné faktury. Podle mého názoru můžete postupovat tak, jak jste uvedla.
IP zaznamenána

Catalina

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 105
doklady
« Odpověď #17 kdy: Duben 09, 2014 »

DPH bych právě uplatnila z obou faktur a neúčtovala bych o tom jako o záloze, když ani tu zálohovou fakturu nemám.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
doklady
« Odpověď #18 kdy: Duben 09, 2014 »

Zálohovou fakturu nepotřebujete, ta není daňovým dokladem pro DPH. K uplatnění nároku na odpočet potřebujete daňový doklad k přijaté záloze, a ten, předpokládám, máte. Nárok na odpočet ze zálohy si uplatníte až s konečnou fakturou a nebudete extra účtovat o nároku na odpočet ze zálohy. Zaplacená záloha půjde celá do výdajů pro účely daně z příjmů. Jestli je to tak, jak píši, tak je to podle mého názoru v pořádku.
IP zaznamenána

Catalina

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 105
doklady
« Odpověď #19 kdy: Duben 11, 2014 »

Tak jsem to udělala tak, jak se to má dělat, přes interní doklady. Akorát mi nesouhlasí výsledná částka o 3 Kč, protože oni ten výpočet prostě udělali zvláštně.

A ještě z jiného soudku - potřebuji během roku vložit do pokladny cca 500 000,- Kč. Jak moc by případně finančák řešil osobní vklady a kde jsme ty peníze vzali? Vkládala bych to samozřejmě postupně.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
doklady
« Odpověď #20 kdy: Duben 12, 2014 »

Nevím, zda by FÚ řešil vlastní vklady, je to dost peněz. Podle mého názoru mohou požadovat prokázání původu peněz, zda byly zdaněné, nebo osvobozené od daně. Pokud jsou to úspory z příjmů ze zaměstnání, tak nemusí prokazovat jejich původ, není povinen uchovávat výplatní pásky. Pokud peníze zdědil, tak má rozhodnutí o dědictví, pokud si je půjčil, tak má smlouvy o půjčkách, pokud mu je darovali příbuzní v řadě přímé (darování osvobozeno od daně), tak mu to mohou dosvědčit. Na druhou stranu při vedení DE vůbec nemusíte vést pokladnu, takže bych po skončení roku vytiskla jenom evidenci daňových příjmů a výdajů, kde vlastní vklady nebudou vidět.
IP zaznamenána

Catalina

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 105
doklady
« Odpověď #21 kdy: Duben 13, 2014 »

Dobře, děkuji, nějak se s tím poperu a ještě poslední věc...
Přiznání k DPH, ř. 47 - hodnota pořízeného majetku vymezeného v §4 ods. 3 písm. d) a e). Koupili jsme nákladní přívěs, zařadila jsem ho do hmotného majetku, odečtu si dph (vstoupí do ř. 40 ), účetní mi říkala, že to nikam jinam nezapisuju, ale ten ř. 47 mě mate. Píšu tam něco nebo ne?  Moc děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
doklady
« Odpověď #22 kdy: Duben 13, 2014 »

Pokud jste zařadili do HM, tak se při uvedení do užívání zapisuje do řádku 47. Tento řádek je pouze evidenční, nemá žádný vliv na výpočet DPH. V některých programech je třeba zadat do přiznání ručně.
IP zaznamenána

Catalina

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 105
doklady
« Odpověď #23 kdy: Duben 13, 2014 »

Jste moc hodná, za tyto rady byste si měla nechat platit. Nechápu, proč mi daňový poradce i účetní řekly, že to nikam jinam v přiznání nezapisuju.
Takže vždy, když koupím hmotný majetek, který vložím a zařadím (obvykle stejné datum), tak ho zapíšu i do ř. 47? Pořád mě mate to pořízení vlastní činností. A rozepíšu tam základ daně a dph? Díky vyššímu odpočtu jim pošlu i kopii faktury, ale nebude tam sedět výše dph o 3,- Kč, doufám, že se v tom nebudou šťourat.

A ještě jedna věc, do toho ř. 47 uvádím pouze cenu auta nebo celkovou vstupní cenu, podle které se bude odepisovat (vč. provedení evidenční kontroly a přihlášení vozidla, přihlášení je bez dph)?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
doklady
« Odpověď #24 kdy: Duben 13, 2014 »

Ano, pokud koupíte HM (poř. cena nad 40 tis. Kč), u kterého jste uplatnila nárok na odpočet DPH, tak jej při uvedení do užívání zapíšete do ř. 47. Na tomto řádku se uvádí i majetek vytvořený vlastní činností (majetek, který jste sami vyrobili, postavili či jinak vytvořili v rámci své ekonomické činnosti), odpisovaný nehmotný majetek (pokud vedete účetnictví), pozemky, a technické zhodnocení (vlastního či cizího majetku). U majetku vytvořeného vlastní činností (například vlastní výstavba nemovitosti) nebo u TZ dochází k pořízení majetku postupně, někdy i několik let. Nárok na odpočet si uplatňujete průběžně, ale do ř. 47 zapíšete hodnotu majetku a výši DPH až při jeho zařazení do užívání.

Do ř. 47 se rozepisuje základ daně a DPH. Uvádí se jen částka, ze které jste uplatnila nárok na odpočet, tedy bez přihlášení.
IP zaznamenána

Catalina

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 105
doklady
« Odpověď #25 kdy: Duben 14, 2014 »

Paní Zdeno, moc vám děkuji! Už je mi to jasné. Uvedu tam tedy cenu vozidla vč. ceny za provedení evidenční kontroly? A doporučila byste, abych přiložila fakturu, aby se nedivili vysokému odpočtu?
A ano, s tím technickým zhodnocením jsem to už také zjistila, ale co mám dělat, když jsem to do toho řádku neuvedla? Mělo to tam být už za 1.q. 2013! Nechce se mi kvůli tomu podávat dodatečné přiznání, mohu to nechat být?
IP zaznamenána

Catalina

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 105
doklady
« Odpověď #26 kdy: Duben 14, 2014 »

Omlouvám se, ale ještě další věc... Když jsme prodali hmotný majetek s dph (předtím byl koupen bez dph a v majetku nebyl - pod 40 000,-), tak jsem to zaúčtovala jako ostatní příjem z podnikání, vstupuje prodej HM někam do přiznání DPH? Ř. 51?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
doklady
« Odpověď #27 kdy: Duben 14, 2014 »

Evidenční kontrola vozidla zřejmě byla s DPH, takže uveďte cenu vozidla včetně evidenční kontroly.

K přiznání bych přiložila kopii faktury, která vysvětli nadměrný odpočet. Tím nemůžete nic zkazit, naopak si můžete ušetřit kontrolu.

TZ z roku 2013 už bych nechala být, když se Vám nechce podávat dodatečné přiznání. Podáním dodatečného přiznání byste si prodloužili lhůtu pro doměření daně. Nevím přesně, zda hrozí nějaká pokuta, kdyby to FÚ při kontrole zjistil, ale myslím, že ne.

Pokud majetek nebyl zařazen do dlouhodobého majetku (pořiz. cena byla do 40 tis. Kč), tak jej do ř. 51 neuvádíte, bude pouze v řádku 1.
IP zaznamenána

Catalina

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 105
doklady
« Odpověď #28 kdy: Duben 15, 2014 »

Mnohokrát děkuji, už mi to je snad jasné. Jen by mě zajímalo, zda tohle všechno takhle pěkně vysvětlený najdu v zákoně? Moc se mi tomu nechce věřit, ale podívám se, ráda bych všechno věděla a uměla :)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
doklady
« Odpověď #29 kdy: Duben 15, 2014 »

Dobrý den, v zákoně se to takto opravdu nedočtete. Ale pokynech k řádkům 47 a 51 jsou odkazy na příslušná ustanovení zákona o DPH.

Do ř. 47 máte uvést majetek vymezený v § 4 odst. 3 písm. d) a e) ZDPH. Kopíruji příslušné ustanovení ZDPH:
d) dlouhodobým majetkem obchodní majetek, který je
1. hmotným majetkem podle zákona upravujícího daně z příjmů7c),
2. odpisovaným nehmotným majetkem podle zákona upravujícího daně z příjmů7c),
3. pozemkem, který je dlouhodobým hmotným majetkem podle právních předpisů upravujících účetnictví7d), nebo
4. technickým zhodnocením podle zákona upravujícího daně z příjmů,
e) dlouhodobým majetkem vytvořeným vlastní činností dlouhodobý majetek, který plátce v rámci svých ekonomických činností vyrobil, postavil nebo jinak vytvořil; technické zhodnocení73) se považuje za samostatný dlouhodobý majetek vytvořený vlastní činností,

No a zbytek už je selský rozum. Jestliže máte na ř. 47 uvést údaje o základu daně a DPH a do ocenění majetku započítáte i přijatá osvobozená plnění (např. registraci vozidla), tak Vám nebude sedět základ daně a daň.
IP zaznamenána
Stran: 1 [2] 3