Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: Podnikání a příjem z dohody o pracovní činnosti  (Přečteno 5530 krát)

terinq

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 45

Dobrý den,
podnikatel má jako svou hlavní činnost zednictví a zároveň pracuje na dohodu o pracovní činnosti za 800,- kč měsíčně,kde ale nemá podepsané prohlášení k dani,tj.tento příjem je mu daněn srážkovou daní.
Musí tento příjem z dohody uvádět do dańového přiznání dle par 6,když srážková daň už je daň konečná?
Domnívám se,že uvede do DP pouze příjmy z podnikání (zednictví) a příjem z dohody už ne.
Je můj úsudek správný?
děkuji
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Podnikání a příjem z dohody o pracovní činnosti
« Odpověď #1 kdy: Únor 25, 2013 »

Dobrý den, ano, správný úsudek,  co je zdaněno srážkovou daní u zaměstnavatele už se do daňového přiznání neuvádí.  J
IP zaznamenána

Klementýna

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Podnikání a příjem z dohody o pracovní činnosti
« Odpověď #2 kdy: Březen 04, 2013 »

Dcera podepsala Prohlášení na jeden měsíc u jedné firmy,na druhý měsíc u jiné firmy. Od obou obdržela Potvrzení. Roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění nebylo provedeno. V řádku 1,2,8,je uvedeno 10 000 Kč, v řádcích 6,9,12,13 jsou uvedeny nuly. Znamená to, že mohu do DP uplatnit celou slevu na poplatníka a celou slevu na studenta? Nejsem účetní, jsem jen máma :-) Díky.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Podnikání a příjem z dohody o pracovní činnosti
« Odpověď #3 kdy: Březen 04, 2013 »

Je v některém z potvrzení o příjmech vyplněn řádek 12? Byla sražena nějaká daň?  Pokud ano, pak má smysl podávat přiznání, pokud je tam nula, není třeba přiznání podávat. Jana
IP zaznamenána

Klementýna

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Podnikání a příjem z dohody o pracovní činnosti
« Odpověď #4 kdy: Březen 04, 2013 »

Ve dvou potvrzeních, o kterých píšu, je v řádku 12 nula. Ve třetím potvrzení, kde nepodepsala Prohlášení, je částka uvedena. Dcera je také OSVČ, takže DP podat musíme. Jen mám nejasno s těmi slevami. Díky:-)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Podnikání a příjem z dohody o pracovní činnosti
« Odpověď #5 kdy: Březen 04, 2013 »

Můžete upatnit celou slevu na poplatníka i na studenta. Zaměstnavatel bral slevy v úvahu pouze pro účely výpočtu ZÁLOH na daň, vy si nyní v daňovém přiznání spočítáte konečnou daňovou povinnost.
IP zaznamenána

Klementýna

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Podnikání a příjem z dohody o pracovní činnosti
« Odpověď #6 kdy: Březen 04, 2013 »

Děkuji za radu. Vysvětlila jsem si dobře, že když výše měsíční slevy poplatníka překročí výši 15% zálohy na daň z příjmu, nemusí zaměstnavatel zálohu platit a tudíž v Potvrzení je v řádku 12 ta nula? Ale to už není podstatné, jsem jen zvědavá :-)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Podnikání a příjem z dohody o pracovní činnosti
« Odpověď #7 kdy: Březen 04, 2013 »

Ano, je to tak. Vypočítanou zálohu na daň pokryje měsíční sleva na poplatníka, takže zaměstavatel neodvádí žádnou zálohu.
IP zaznamenána

jaenne

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 17
Podnikání a příjem z dohody o pracovní činnosti
« Odpověď #8 kdy: Březen 06, 2013 »

Dobrý večer,
pracuji jako OSVC a zároveň na dohodu o provedení práce, kde je to vždy do výše 10000Kč(nebyla mi sražena záloha na daň z příjmu)
Musím do daňového přiznání uvést i výdělek z dohody o provedení práce?jestli ano, příjmy z OSVC a dohody mám spočítat a z celkové částky si odečíst 60% jako paušální výdaje?můžu uplatnit slevu na daň.poplatníka?

Moc děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Podnikání a příjem z dohody o pracovní činnosti
« Odpověď #9 kdy: Březen 06, 2013 »

Pokud nebyla sražena žádná daň, tak jste podepsala prohlášení k dani. V tom případě musíte do daňového přiznání uvést i výdělek z DPP. Požádejte zaměstnavatele, aby vám vystavil potvrzení o výši zdanitelných příjmů a sražených zálohách. Zapisuje se do ř. 31, 34 a 36 přiznání, žádné výdaje se neodečítají. Můžete uplatnit slevu na poplatníka.
IP zaznamenána

jaenne

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 17
Podnikání a příjem z dohody o pracovní činnosti
« Odpověď #10 kdy: Březen 07, 2013 »

Omlouvám se, ale asi jsem to úplně nepochopila:-)
Mám příjmy z OSVC a zároveň z dohody o provedení práce, které, jak píšete musím také uvést do DP, protože jsem podepsala \"ružový papír\". To zatím sedí.
Nerozumím ale tomu, jestli mám do DP spočítat příjmy z OSVC a dohody jako jednu částku a z toho potom odvést daň. Jako OSVC si můžu odečíst 60% jako paušální výdaje, pokud jsem si to nastudovala správně. Jenom nevím, jestli si je mám odečíst od výdělku jenom z OSVC nebo ze sumy výdělek z OSVC plus z dohody. A od čeho si můžu odečíst slevu na poplatníka?od výdělku z OSVC nebo z dohody nebo z celkové sumy výdělku OSVC plus z dohody?
Znamená to, že pokud si u zaměstnavatele nepodepíšu ružový papír, výdělek z dohody nemusím přiznávat do DP?není potom výhodnější ružový papír nepodepisovat vůbec?
Moc děkuji za vysvětlení.
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
Podnikání a příjem z dohody o pracovní činnosti
« Odpověď #11 kdy: Březen 07, 2013 »

Příjmy  JEN  z \" OSVČ\" a k nim paušální výdaje uvedete v příloze č.1 DAP. Výjde Vám dílčí základ daně na ř.113 přílohy a tuto částku uvedete na ř.37
na str.2 DAP.

Příjmy z DPP  uvedete na str.2 DAP, ř.31, 33 a 34. částku z ř.34 uvedete v ř.36, 36a. K tomuto potřebujete ono \"Potvrzení od zaměstnavatele...\"

Na ř.42 Vám výjde celkový ZD, který budete danit a odečítat od něj případné nezdan.částky a slevy. Slevu na poplatníka ( ř.64) uvedete v plné výši.
Při vyplňování DAP Vás to bude navádět.

Pokud by jste nepodepsala \"růžový papír\", tak při částce nad 5 000 Kč by jste spadla do zálohové daně a stejně by jste musela uvést v DAP, do částky 5 000 Kč by Vám byla sražena srážková daň a o tu už by jste přišla, ta už se neuvádí v DAP.
IP zaznamenána

jaenne

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 17
Podnikání a příjem z dohody o pracovní činnosti
« Odpověď #12 kdy: Březen 07, 2013 »

Moc děkuji:-)
IP zaznamenána

jaenne

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 17
Podnikání a příjem z dohody o pracovní činnosti
« Odpověď #13 kdy: Březen 07, 2013 »

Jenom poslední otázka: všechno jsem vyplnila podle Vašich instrukcií:-)na řádek č. 33 jsem měla napsat příjmy z DPP-je tam ale napsané, že mám vyčíslit daně zaplacené v zahraničí, tak jenom abych to pochopila..následně poté, jak jsem tam vypsala příjmy z DPP a odečítala slevu na poplatníka, tak mi zbýva doplatit 0Kč..děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Podnikání a příjem z dohody o pracovní činnosti
« Odpověď #14 kdy: Březen 07, 2013 »

Vyplňte řádek 31 (podle potvrzení od zaměstnavatele), na řádku 32 nic nebude (z DPPP do 10 tis. Kč měsíčně se neodvádí povinné pojistné), na ř. 33 také nic (neplatila jste daň v zahraničí), do ř. 34, 36 a 36a opište částku z ř. 31.
Jestli jste neměla vysoké příjmy (celkový základ daně do 165.600,- Kč), tak nemusíte nic doplácet, daňovou povinnost pokryla sleva na poplatníka.
IP zaznamenána
Stran: [1] 2